• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2020. Do 16 kwietnia mieszkańcy mogą zgłaszać projekty

Budżet Obywatelski 2020. Do 16 kwietnia mieszkańcy mogą zgłaszać projekty

Przed rokiem gdańszczanie złożyli blisko 460 projektów do Budżetu Obywatelskiego na bieżący 2019 rok. Czy w tym roku uda pobić się ten rekord? To okaże się za 11 dni. Na razie, w systemie elektronicznym zarejestrowano 96 wniosków do BO (stan na 5 kwietnia, godz. 14.30).
05.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wśród już zgłoszonych projektów do BO wiele z nich dotyczy opieki nad wolnobytującymi kotami
Wśród już zgłoszonych projektów do BO wiele dotyczy opieki nad wolnobytującymi kotami
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Od dwóch tygodni mieszkańcy Gdańska mogą zgłaszać projekty do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Choć w wielu dzielnicach dotąd nie zgłoszono żadnego wniosku, to wszystko może się zmienić w najbliższych dniach. Doświadczenie z poprzednich edycji pokazuje, że mieszkańcy często dopiero w ostatnim tygodniu składają swoje pomysły.

Co cieszy, wśród dotychczas zgłoszonych sporo jest z nowo powstałej dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe. Podobnie jak w poprzednich latach, w kilku dzielnicach pojawiły się projekty związane z opieką nad kotami wolnobytującymi, a także budową przyjaznych dla psów miejsc na świeżym powietrzu. Nie brakuje też propozycji zajęć fizycznych dla mieszkańców, a także zagospodarowania zielonych terenów miejskich. Pojawiła się już także propozycja budowy toru rolkarskiego czy założenia ogrodów społecznych.

Kto ma jeszcze inny pomysł na wydanie środków z przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego, ma czas do 16 kwietnia, by go oficjalnie zarejestrować.

 

Do 16 kwietnia mieszkańcy Gdańska mogą składać projekty do BO 2020
Do 16 kwietnia mieszkańcy Gdańska mogą składać projekty do BO 2020
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Kwota budżetu obywatelskiego na 2020 rok wyniesie 18,5 mln zł, z czego 3,6 mln zł przeznaczona zostanie na projekty ogólnomiejskie, a pozostała – na dzielnicowe.

Zakres tematyczny składanych projektów jest bardzo szeroki. Mogą to być przykładowo: inwestycje miejskie (place zabaw, boiska, zieleńce, remonty, budowy dróg czy chodników, ścieżek rowerowych), programy aktywizujące (treningi, spacery, biegi), działania edukacyjne (kursy, warsztaty, szkolenia), działania kulturalne, dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców czy opieki nad zwierzętami.

Warto więc zastanowić się czego brakuje w dzielnicy i złożyć projekt.

 

Budżet Obywatelski 2020. Skorzystaj z praktycznych porad przy pisaniu projektów

 

Przypominamy najważniejsze zasady złożenia wniosku:

- Każdy mieszkanie Gdańska, bez względu na wiek czy zameldowanie, może złożyć dowolną liczbę projektów dzielnicowych czy ogólnomiejskich

- Projekty składa się w systemie elektronicznym poprzez stronę internetową www.gdansk.pl

- Złożony w systemie projekt należy wydrukować, zebrać jeden podpis poparcia i dostarczyć lub przesłać do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w tym do Zespołów Obsługi Mieszkańców przy ul. Partyzantów 74 i Wilanowskiej 2

- W Urzędzie Miejskim, przy ul. Nowe Ogrody 8/12, w sali obsługi mieszkańców czynny jest punkt konsultacyjny BO, gdzie można złożyć projekt, także w systemie elektronicznym - jeśli ktoś nie posiada komputera czy internetu.

W przygotowaniu projektów pomagają urzędnicy - pełna lista kontaktów dostępna jest na stronie internetowej www.gdansk.pl/budzet-obywatelski. Na stronie dostępne są też wszystkie informacje o tegorocznej edycji BO, czyli regulamin, kwoty dzielnic i wzory dokumentów. Można też sprawdzić, jakie projekty do tej pory złożyli mieszkańcy. Warto też odwiedzić stronę Facebook „Budżet Obywatelski dla Gdańska”, gdzie na bieżąco zamieszczane są informacje, które mogą pomóc w złożeniu projektu.

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury