• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2020. Przyjdź na spotkanie, oceń działanie projektu

Budżet Obywatelski 2020. Przyjdź na spotkanie, oceń działanie projektu

Zbliżający się koniec roku to czas podsumowań. Ocenić należy też kolejną edycję Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. W listopadzie pracownicy gdańskiego magistratu zachęcali mieszkańców do wypełnienia ankiety ewaluacyjnej. W grudniu zapraszają na otwarte spotkania poświęcone BO.
03.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Była już ankieta, przyszedł czas na spotkania ewaluacyjne w sprawie budżetu obywatelskiego
Była już ankieta, przyszedł czas na spotkania ewaluacyjne w sprawie budżetu obywatelskiego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Zaplanowano trzy spotkania, z czego jedno będzie miało charakter zamknięty - spotkanie zaplanowane we wtorek, 3 grudnia, dedykowane będzie wyłącznie wnioskodawcom projektów BO w dotychczasowych edycjach.

Dzień później, 4 grudnia, odbędzie się spotkanie otwarte dla wszystkich gdańszczan zainteresowanych kwestią Budżetu Obywatelskiego.

Przewidziano dyskusję m.in. na temat tego, co działało prawidłowo, a co niekoniecznie w tegorocznej edycji, a także o tym, jakie są potrzeby i oczekiwania mieszkańców w kolejnych edycjach BO. Wszystkie wnioski i propozycje będą analizowane przy tworzeniu zasad kolejnej już edycji Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.

Otwarte spotkania odbędą się dwukrotnie:

  • 4 grudnia 2019 r. (środa), w godz. 17.00-20.00

  • 11 grudnia 2019 r. (środa), w godz. 17.00-20.00

Zaplanowano je w nietypowym miejscu - w podziemiach Zbrojowni Sztuki (Akademia Sztuk Pięknych), przy ul. Targ Węglowy 6 - wejście od strony Targu Węglowego.


Ankieta ewaluacyjna - opinie mieszkańców

W drugiej połowie listopada br. gdańszczanie mogli wypełnić tzw. ankietę ewaluacyjną. Pracownicy gdańskiego magistratu przygotowują ją każdego roku po zakończeniu głosowania na projekty kolejnego BO.

Z jej wynikami można zapoznać się na oficjalnej stronie gdańskiego Budżetu Obywatelskiego

Na co zwracali uwagę mieszkańcy?

- Pojawiły się głosy, by zmienić sposób weryfikacji osób głosujących, na co jesteśmy otwarci i na pewno będziemy pogłębiać tę kwestię podczas zaplanowanych spotkań. Zwracano też często uwagę na to, by można było głosować tylko na projekty w swojej dzielnicy, a więc, by np. mieszkańcy Brętowa nie mogli oddać głosu na projekty zgłoszone na Zaspie - informuje Sylwia Betlej, p.o. Kierownika Referatu ds. Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic w Biurze Prezydenta Miasta Gdańska. - Było też sporo głosów, by ograniczyć maksymalną kwotę wartości zgłoszonego projektu dzielnicowego. Pojawił się bowiem problem, głównie w dużych dzielnicach, gdzie jeden zwycięski projekt "zgarniał" całą pulę środków. Taki problem zaobserwowano m.in. w Pieckach - Migowie, gdzie któryś raz z rzędu wygrał duży projekt oszacowany na maksymalną dopuszczalną w tej dzielnicy kwotę, nie dając szans na realizację innym, tańszym i mniejszym. To jest kwestia do przedyskutowania. W przypadku projektów ogólnomiejskich już określiliśmy taką maksymalną kwotę na 2 mln złotych.

Przedstawiciele magistratu pytali też w ankiecie mieszkańców o ich odczucia, jeśli chodzi o granicę wieku. W tym roku głosować mógł bowiem każdy gdańszczanin, niezależnie od wieku - zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.

- Pojawiły się zarzuty, że rodzice głosują za dzieci. Ten zapis nie zostanie zmieniony - tak stanowi bowiem ogólnopolskie prawo. Każdy może decydować w kwestii BO, niezależnie od wieku. Nam bardziej zależało na informacji, czy dorośli i nieletni w ogóle wiedzieli, że mogą głosować nawet dzieci. W naszym odczuciu jest to dobre narzędzie edukacyjne da dzieci, by mogły już od najmłodszych lat decydować o swoim mieście - zaznacza Sylwia Betlej.

Wyniki ankiety wskazały natomiast, że spora część mieszkańców nie wiedziała o takiej możliwości.

Pierwsze przygotowania kolejnej edycji BO już ruszyły. W przyszłym roku na pewno wydzielone zostaną środki na tzw. zielony Budżet Obywatelski. Dziś jeszcze za wcześnie na podanie konkretnych kwot.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór