• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2019. Sprawdź na których miejscach są Twoje projekty

Budżet Obywatelski 2019. Które miejsca na listach do głosowania wylosowały poszczególne projekty?

W czwartkowe popołudnie, 23 sierpnia, w Nowym Ratuszu odbyło się oficjalne losowanie numerów kolejności na listach do głosowania projektów zgłoszonych do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Przebieg losowania można było śledzić na żywo na naszym portalu www.gdansk.pl. Zobacz transmisję z tego wydarzenia.
23.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W czwartek odbyło się oficjalne losowanie numerów projektów na listach do głosowania BO
W czwartek odbyło się oficjalne losowanie numerów projektów na listach do głosowania BO
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Ten etap przygotowań budzi zazwyczaj największe emocje i zainteresowanie wśród autorów zgłoszonych projektów. Kilka osób pojawiło się zresztą w gmachu ratusza, by przyjrzeć się samemu losowaniu. Wielu mieszkańców skorzystało z propozycji naszego portalu i śledziło to wydarzenie dzięki bezpośredniej transmisji wideo na naszym portalu.

 

ZOBACZ JAK PRZEBIEGAŁO TEGOROCZNE LOSOWANIE NUMERÓW NA LISTACH DO GŁOSOWANIA

 

Miejsce na liście do głosowania na pewno nie przesądza o tym, czy dany projekt zyska wystarczająco dużo głosów poparcia mieszkańców. Ogromne znaczenie, na tym etapie, ma zaangażowanie samych projektodawców.

- Przed wnioskodawcami rozpoczyna się czas promocji wniosków wśród mieszkańców Gdańska. To będzie tak naprawdę najważniejszy etap, bo to od niego zależeć będzie, które spośród projektów trafią do realizacji - podkreśla Maciej Kukla, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.

W promocję samego głosowania w Budżecie Obywatelskim, jak co roku, zaangażuje się także Miasto. W tym roku każdy mieszkaniec, już w najbliższych dniach, znajdzie w swojej skrzynce pocztowej ulotkę zachęcającą do wrześniowego głosowania na BO. Znajdzie się w niej również informacja m.in. o inwestycjach zrealizowanych dotąd w ramach Budżetu Obywatelskiego, a także praktyczne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób zagłosować.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w każdej dzielnicy Gdańska, już w trakcie głosowania, pojawi się charakterystyczny żółty namiot BO, gdzie swoje projekty będą mogli promować ich autorzy, a mieszkańcy będą mogli wypytać o wszystko, co będzie ich interesowało w związku z Budżetem Obywatelskim.

Miasto przekaże też wnioskodawcom plakaty i ulotki, które będą mogli wykorzystać w ramach promocji swoich projektów.

Głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego 2019 zaplanowano w dniach 10 - 24 września.

Mieszkańcy Gdańska zgłosili w marcu br., za pomocą strony internetowej, rekordową liczbę 455 propozycji do przyszłorocznego BO. Ponad 130 projektów musiało zostać jednak odrzuconych, z różnych powodów.

 

Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie będą wybierać spośród 319 projektów

 

W tym roku mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczonych będzie na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych - na projekty ogólnomiejskie. Zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane w latach 2019 - 2020.

Od tej edycji BO wprowadzono ograniczenie maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego do 2 milionów złotych, co ma umożliwić realizację większej liczby projektów. Inną, ważną zmianą jest wprowadzenie minimalnego progu poparcia 100 punktów na projekty dzielnicowe, dzięki czemu za zwycięskie będą uznawane te projekty, które będą cieszyły się powodzeniem i popularnością wśród mieszkańców danej dzielnicy. W Gdańsku pojawiały się bowiem głosy, że niesłusznie za "zwycięskie" uznawano projekty, które otrzymywały kilkadziesiąt głosów (podczas gdy inne czasem kilkaset), ale były realizowane, ponieważ mieściły się w puli środków przeznaczonej na daną dzielnicę. Takie rozwiązanie dopuszczały dotyczasowe zapisy w regulaminie BO. Trzecią zmianą jest przesuwanie niewykorzystanych kwot w dzielnicach na kolejną edycję Budżetu Obywatelskiego, a więc jeśli w danej dzielnicy niewykorzystanych zostanie np. 10 - 20 tys. złotych to będą one mogły być wydane w tej dzielnicy w ramach kolejnej edycji BO. Dotychczas niewykorzystane środki trafiały do puli projektów ogólnomiejskich.

 

SPRAWDŹ KOLEJNOŚĆ PROJEKTÓW BO W POSZCZEGÓLNYCH DZIELNICACH:

TV

Światowa stolica bursztynu