• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2019. Ostatnie dni na oddanie głosu - nie zwlekaj

Budżet Obywatelski 2019. A Ty - oddałeś już swój głos?

Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego przekroczyło już półmetek. By wziąć w nim udział, wystarczy, że masz ukończone 16 lat i mieszkasz w Gdańsku. Głos możesz oddać z własnego komputera, ale są też inne możliwości.
17.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Charakterystyczny żółty namiot w zeszłym tygodniu odwiedził m.in Przymorze Małe
Charakterystyczny żółty namiot w zeszłym tygodniu odwiedził m.in Przymorze Małe
Mateusz Skrzypiec/Fundacja Gdańska

W tydzień po uruchomieniu głosowania na projekty Budżety Obywatelskiego 2019 w Gdańsku, liczarka głosujących na portalu gdansk.pl zarejestrowała już ponad 20 tys osób (we wtorek wieczorem, 18 września).

- Na razie ostrożnie podchodzimy do wyników. To drugi, a zarazem ostatni weekend będzie decydujący jeśli chodzi o frekwencję mieszkańców Gdańska w głosowaniu, a przynajmniej dotąd zawsze tak było - mówi Sylwia Betlej z Urzędu Miejskiego w Gdańsku i przypomina. - W zeszłym roku zagłosowało blisko 45 tys. osób.

Głosowanie potrwa do poniedziałku 24 września, do północy (a dokładnie do godz. 23.59) i można wziąć w nim udział wyłącznie za pomocą formularza elektronicznego. Większość osób oczywiście głosuje we własnych domach z własnych komputerów, ale nie jest to jedyna droga. Głos można oddać także w kilkunastu punktach konsultacyjnych rozsianych na terenie Gdańska.

Co ważne - w punktach konsultacyjnych nie trzeba podawać ani numeru telefonu, ani adresu e-mail by zagłosować. Dyżurujący konsultant po prostu aktywuje cały proces, który trwa maksymalnie 4 minuty.  

W każdym punkcie konsultacyjnym dostępne są, wydane w formie papierowej, opisy wszystkich zgłoszonych do BO2019 projektów. Można się z nimi spokojnie zapoznać na miejscu.

Szczególnymi punktami konsultacyjnymi są żółte namioty z logo Budżetu Obywatelskiego, które w ciągu dwóch tygodni kursują po kolei po wszystkich dzielnicach miasta. Namioty, otwarte zawsze w godz. 13 - 18, są przestrzenią, w których autorzy projektów mogą promować swoje pomysły, nie tylko zostawiając ulotki na specjalnej korkowej tablicy, ale także osobiście rozmawiając z potencjalnymi “wyborcami”.

- Dopóki trwa głosowanie, każdy projekt ma szansę na zwycięstwo - podkreśla Sylwia Betlej. - Zachęcamy więc autorów projektów do korzystania z przestrzeni żółtych namiotów.

Lista punktów konsultacyjnych oraz harmonogram dyżurów namiotów BO

Dodatkowo, 23 września (niedziela) w godz. 10-18 będzie można także zagłosować w gdańskim zoo, a 22 września (sobota) w Galerii Morena.

Jak zapewniają konsultanci BO2019, ulotki promujące projekty w danych dzielnicach, które ich autorzy umieszczają na tablicach przy żółtych namiotach Budżetu, są chętnie czytane
Jak zapewniają konsultanci BO2019, ulotki promujące projekty w danych dzielnicach, które ich autorzy umieszczają na tablicach przy żółtych namiotach Budżetu, są chętnie czytane
Mateusz Skrzypiec/Fundacja Gdańska


Głosować w BO mogą wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy w dniu głosowania mają ukończone 16 lat. Także ci, którzy nie są w Gdańsku formalnie zameldowani oraz mieszkający w naszym mieście obcokrajowcy.

Każdemu głosującemu przysługuje 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekt ogólnomiejski. Punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób dowolny. Można np. przyznać wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym czy więcej punktów kilku projektom w dowolnej dzielnicy.

Wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 28 września 2018 r.

Zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane w latach 2019 – 2020.

Więcej informacji:

Budżet Obywatelski 2019. Oddaj głosy na projekty do 24 września



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej