Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie, przetestujcie nowy system do głosowania!

W najbliższy piątek, 31 sierpnia, rozpocznie się trzydniowy, ogólnodostępny test nowego elektronicznego systemu do głosowania na projekty, które zgłoszono do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jak będzie można sprawdzić ten system?

Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie, przetestujcie nowy system do głosowania!
A
A
data publikacji: 28 sierpnia 2018 r.
Od piątku do niedzieli każdy mieszkaniec Gdańska będzie mógł przetestować nowy system do głosowania na projekty BO
Od piątku do niedzieli każdy mieszkaniec Gdańska będzie mógł przetestować nowy system do głosowania na projekty BO
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Testowanie nowego oprogramowania to pokłosie ubiegłorocznego doświadczenia, gdy błąd informatyczny popełniony przy konstruowaniu systemu przez firmę zewnętrzną, spowodował nieprawidłowe wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2018. 

Sprawdzanie nowego oprogramowania zaplanowano od 31 sierpnia (od godz. 00:01) do 2 września br., do godz. 23:59. Aby wykonać test, trzeba będzie wejść na stronę gdansk.pl i kliknąć w specjalnie oznaczony baner z testem systemu (na razie nie jest on widoczny na stronie). Można też będzie wejść bezpośrednio na stronę test.zetwibo.pl.

Co ważne, test będzie dostępny tylko dla 500 użytkowników (tylu losowych testerów zaplanowano), a więc zainteresowani nie powinni tego odkładać na ostatni moment, bo może się okazać, że nie będą mieli takiej możliwości. Poprzez próbne testowanie pracownicy gdańskiego magistratu, którzy przygotowują kolejne edycje BO, chcą sprawdzić poprawność zliczania i wysyłania potwierdzenia rozkładu oddanych głosów. Po zakończeniu głosowania każdemu uczestnikowi zostanie wyświetlone podsumowanie, na jakie projekty głosował i w jakiej konfiguracji jego punkty zostały przydzielone.

Wersję testową przygotowała firma informatyczna Asseco, która opracowała system do głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2019. 

Budżet Obywatelski 2019. Które miejsca na listach do głosowania wylosowały poszczególne projekty?

Próbować nowy system mogą wszyscy chętni mieszkańcy Gdańska. Informacja o takiej możliwości wysłana została już do wszystkich wnioskodawców. Kilku z nich zgłosiło chęć udziału.

- Test przebiegać będzie podobnie jak prawdziwe głosowanie – wyjaśnia Angela Dubielska z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie. - Prowadzony będzie jednak na fikcyjnych projektach dzielnicowych i ogólnomiejskich, które zamieszczone zostaną w systemie. Będzie można przyznać pięć punktów na projekty dzielnicowe oraz jeden na wybrany projekt ogólnomiejski – bowiem obowiązywać będą dokładnie te same zasady, co w trakcie właściwego głosowania. 

Po zakończeniu trzydniowych testów przygotowany zostanie protokół z ich przebiegu.

W 2017 roku za przygotowanie systemu elektronicznego umożliwiającego zgłaszanie projektów do BO, a także przeprowadzenie elektronicznego głosowania na te projekty, odpowiedzialna była firma Implyweb z Olsztyna. Kilka tygodni po zakończonym już głosowaniu okazało się, że popełniła ona poważny w skutkach błąd programistyczny. Jako pierwsi wykryli to miejscy aktywiści z grupy Rowerowa Metropolia, którzy byli także wnioskodawcami kilku zeszłorocznych projektów. Mechanizm, który miał zabezpieczać przed ewentualnym dublowaniem głosów, część z nich kasował. Działo się tak w sytuacji, kiedy osoba głosująca przyznawała tę samą liczbę punktów dla dwóch lub więcej projektów. W takiej sytuacji system przypisywał punkty tylko dla jednego z wybranych projektów. W momencie, kiedy mieszkaniec przyznał np. 1 punkt na projekt ogólnomiejski i następnie projektom dzielnicowym przyznał odpowiednio 1 punkt i 4 punkty to system "wycinał" wtedy automatycznie jeden punkt albo oddany na projekt dzielnicowy albo na ogólnomiejski.

Efektem tego były nieprawidłowe wyniki ubiegłorocznego głosowania, a także przeprowadzenie tzw. dogłosowania wśród mieszkańców, którym system źle policzył wspomniane wyżej punkty. Firma Implyweb, na mocy pozasądowej ugody z Gminą Miasta Gdańsk, wpłaciła na konto Urzędu Miejskiego kwotę 71 009,35 zł. Była to równowartość kosztu wszystkich działań naprawczych, podjętych w celu przeprowadzenia dodatkowego głosowania, w tym m.in. nowego systemu elektronicznego, przeprowadzenia dodatkowej kampanii promocyjnej i wiadomości SMS wysyłanych do mieszkańców.

Przypominamy też, że samo głosowanie już na projekty BO 2019 odbędzie się w dniach 10 - 24 września. Gdańszczanie będą wybierać tym razem spośród 319 pomysłów.

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora