Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie będą wybierać spośród 319 projektów

Zakończył się etap weryfikacji projektów do BO zgłoszonych przez mieszkańców w marcu br. Urzędnicy i pracownicy miejskich spółek musieli sprawdzić je pod kątem formalno-prawnym, a także to, czy są w ogóle możliwe do wykonania. W przyszłym tygodniu odbędzie się oficjalne losowanie numerów miejsc projektów BO na listach do głosowania. Będzie można śledzić je na żywo na naszej stronie www.gdansk.pl!

Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie będą wybierać spośród 319 projektów
A
A
data publikacji: 16 sierpnia 2018 r.
23 sierpnia odbędzie się losowanie numerów miejsc projektów BO na listach do głosowania
23 sierpnia odbędzie się losowanie numerów miejsc projektów BO na listach do głosowania
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego 2019 zaplanowano w dniach 10 - 24 września. Mieszkańcy Gdańska zgłosili w marcu br., za pomocą strony internetowej, rekordową liczbę 455 propozycji do przyszłorocznego BO. Ponad 130 projektów musiało zostać jednak odrzuconych. Dlaczego?

- 45 projektów nie spełniło warunków formalnych, czyli brakowało wersji papierowej wniosku wraz z podpisami poparcia mieszkańców (by złożony wniosek był ważny, należy złożyć go w formie elektronicznej i papierowej – red.). 11 projektów pozostało nierozpatrzonych z uwagi na rezygnację wnioskodawcy bądź połączenie swoich projektów z innymi. Natomiast 80 projektów zostało ocenionych negatywnie na etapie weryfikacji – tłumaczy Sylwia Betlej z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Przyczyny odrzucenia części zgłoszonych projektów były różne:

  • teren proponowanej inwestycji nie jest własnością gminy Gdańsk (13 projektów)
  • koszt realizacji przekraczał środki dzielnicy bądź projektu ogólnomiejskiego (12 projektów)
  • niegospodarność (najczęściej w wyniku planowania inwestycji w miejscu projektu, którą należy wykonać w pierwszej kolejności) – 12 projektów
  • proponowany zakres projektu był niezgodny z prawem (10)
  • teren podlegał roszczeniom wspólnot tzw. 'podwórka" (10)
  • niezgodność z regulaminem (7)
  • negatywna ocena Miejskiego Inżyniera Ruchu (6)
  • zakres projektu będzie realizowany przez Miasto (5)
  • niezgodność z procedowanymi planami zagospodarowania przestrzennego (5)

Losowanie numerów kolejności na listach do głosowania odbędzie się 23 sierpnia (czwartek), o godz. 14, w Sali Obrad w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Kto nie będzie mógł wziąć w nim udziału osobiście, a będzie zainteresowany wynikami losowania (ten etap zazwyczaj interesuje przede wszystkim wnioskodawców – red.) będzie mógł na bieżąco sprawdzać je na stronie www.gdansk.pl. Nasz portal będzie prowadził transmisję na żywo z jego przebiegu.

Z różnych powodów urzędnicy musieli odrzucić ponad 130 propozycji mieszkańców do przyszłorocznej edycji BO
Z różnych powodów urzędnicy musieli odrzucić ponad 130 propozycji mieszkańców do przyszłorocznej edycji BO
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W tym roku mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczonych będzie na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych – na projekty ogólnomiejskie.

To, jaką dokładnie kwotę będzie można wydać w danej dzielnicy, można sprawdzić tutaj. Zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane w latach 2019 – 2020.

Każdego roku do regulaminu BO wprowadzane są zmiany, by był on jeszcze atrakcyjniejszy dla mieszkańców. W tym roku zdecydowano o wprowadzeniu ograniczenia maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego – do 2 milionów złotych, co ma umożliwić realizację większej liczby projektów. Drugą, ważną zmianą jest wprowadzenie minimalnego progu poparcia 100 punktów na projekty dzielnicowe, dzięki czemu za zwycięskie będą uznawane te projekty, które cieszą się powodzeniem i popularnością wśród mieszkańców danej dzielnicy. W Gdańsku pojawiały się bowiem głosy, że niesłusznie za "zwycięskie" uznawano projekty, które otrzymywały kilkadziesiąt głosów (podczas gdy inne czasem kilkaset), ale były realizowane, ponieważ mieściły się w puli środków przeznaczonej na daną dzielnicę. Takie rozwiązanie dopuszczały dotyczasowe zapisy w regulaminie BO.

Trzecią zmianą jest przesuwanie niewykorzystanych kwot w dzielnicach na kolejną edycję budżetu obywatelskiego, a więc jeśli w danej dzielnicy niewykorzystanych zostanie np. 10 - 20 tys. złotych to będą one mogły być wydane w tej dzielnicy w ramach kolejnej edycji BO. Dotychczas niewykorzystane środki trafiały do puli projektów ogólnomiejskich.

Bez zmian pozostaje granica wieku 16 lat, jeśli chodzi o składanie wniosków oraz udział w głosowaniu, oraz dostępność składania projektów i głosowania dla wszystkich mieszkańców bez względu na zameldowanie. Dotyczy to także cudzoziemców.

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora