• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2019. W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie na projekty!

Budżet Obywatelski 2019. W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie na projekty!

Od 10 września, przez dwa tygodnie, gdańszczanie będą mogli zastanawiać się i wybierać spośród 319 projektów, które zgłosili ich sąsiedzi, znajomi i nieznajomi, a które mają służyć m.in. poprawie przestrzeni publicznej bądź uatrakcyjnić wolny czas spędzany w mieście.
05.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Głosowanie na BO czas zacząć! To już w poniedziałek, 10 września
Głosowanie na BO czas zacząć! To już w poniedziałek, 10 września
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

10 września na naszym portalu www.gdansk.pl pojawi się charakterytyczny żołty baner BO, w który trzeba będzie kliknąć. To z niego nastąpi przekierowanie do systemu elektronicznego rejestrującego i liczącego głosy oddane przez mieszkańców Gdańska.

Głosowanie potrwa do poniedziałku, 24 września, do północy.

- Oddać głosy można wyłącznie elektroniczne. Co ważne, głosować można przez internet lub w punktach konsultacyjnych (ich lokalizacje podajemy w dalszej części tekstu – red.). Każda osoba mieszkająca w Gdańsku, która ukończyła 16 lat na dzień głosowania, ma możliwosć przydzielenia pięciu punktów na projekty dzielnicowe i jeden punkt na projekt ogónomiejski – przypomina Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.

Jeżeli chodzi o punkty na projekty dzielnicowe, podobnie jak w latach ubiegłych, nie trzeba przyznawać maksymalnej liczby pięciu punktów na jeden wybrany projekt. Jeżeli ktoś uzna, że w danej dzielnicy kilka pomysłów zasługuje na poparcie, można przyznać np. po jednym punkcie na pięć projektów, po dwa punkty na dwa projekty lub dwa i trzy punkty na wybrane projekty. W tym zakresie panuje dowolność. Nie trzeba też przyznawać wszystkich pięciu punktów, jeżeli ktoś podejmie decyzję o przyznaniu np. tylko czterech punktów na dany projekt bądź projekty, to takie głosowanie również będzie ważne.

W tym roku mieszkańcy będą mieli do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczonych będzie na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych – na projekty ogólnomiejskie (w tym roku do wyboru jest aż 36 pomysłów – red.).

To, jaką dokładnie kwotę będzie można wydać w danej dzielnicy, można sprawdzić tutaj.

Zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane w latach 2019 – 2020.

Budżet Obywatelski 2019. Które miejsca na listach do głosowania wylosowały poszczególne projekty?

Konkretne projekty zazwyczaj promują ich autorzy, natomiast Miasto Gdańsk, tradycyjnie już, angażuje się w promocję samego głosowania w Budżecie Obywatelskim. W przyszłym tygodniu każdy mieszkaniec znajdzie w swojej skrzynce pocztowej ulotkę zachęcającą do wrześniowego głosowania na BO. Zawarta jest w niej również informacja m.in. o inwestycjach zrealizowanych dotąd w ramach Budżetu Obywatelskiego, a także praktyczne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób zagłosować.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w każdej dzielnicy Gdańska, już w trakcie głosowania, pojawi się charakterystyczny żółty namiot BO, gdzie swoje projekty będą mogli promować ich autorzy, a mieszkańcy będą mogli wypytać o wszystko, co będzie ich interesowało w związku z Budżetem Obywatelskim. W poniedziałek, 10 września, szukajcie namiotów w dzielnicy Aniołki i Brętowo. O kolejnych lokalizacjach poinformujemy wkrótce.

Dodatkowo, w dwie niedziele niehandlowe, żółty namiot będzie "dyżurował" w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, w pobliżu budynku kasy, w godz. 10 - 15.

Miasto przekaże też wnioskodawcom plakaty i ulotki, które będą mogli wykorzystać w ramach promocji swoich projektów.

W tym roku, ze środków BO, powstała m.in. siłownia pod chmurką przy SP nr 82 na Matarni
W tym roku, ze środków BO, powstała m.in. siłownia pod chmurką przy SP nr 82 na Matarni
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W ramach przyszłorocznej edycji BO miasto wprowadziło kilka zmian. Zdecydowano o wprowadzeniu ograniczenia maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego do 2 milionów złotych, co ma umożliwić realizację większej liczby projektów. Drugą, ważną zmianą jest wprowadzenie minimalnego progu poparcia 100 punktów na projekty dzielnicowe, dzięki czemu za zwycięskie będą uznawane te projekty, które cieszą się powodzeniem i popularnością wśród mieszkańców danej dzielnicy. W Gdańsku pojawiały się bowiem głosy, że niesłusznie za "zwycięskie" uznawano projekty, które otrzymywały kilkadziesiąt głosów (podczas gdy inne czasem kilkaset), ale były realizowane, ponieważ mieściły się w puli środków przeznaczonej na daną dzielnicę. Takie rozwiązanie dopuszczały dotyczasowe zapisy w regulaminie BO.

Trzecią zmianą jest przesuwanie niewykorzystanych kwot w dzielnicach na kolejną edycję Budżetu Obywatelskiego, a więc jeśli w danej dzielnicy niewykorzystanych zostanie np. 10 - 20 tys. złotych to będą one mogły być wydane w tej samej dzielnicy w ramach kolejnej edycji BO. Dotychczas niewykorzystane środki trafiały do puli projektów ogólnomiejskich.

Bez zmian pozostaje granica wieku 16 lat, jeśli chodzi o składanie wniosków oraz udział w głosowaniu, oraz dostępność składania projektów i głosowania dla wszystkich mieszkańców bez względu na zameldowanie. Dotyczy to także cudzoziemców.

W trakcie głosowania, w dniach 10 - 24 września, na terenie miasta przygotowane będą punkty konsultacyjne, w których będzie można zapoznać się z projektami tegorocznego Budżetu Obywatelskiego i zagłosować na nie. W każdym punkcie dyżurować będą konsultanci, którzy pomogą w procesie głosowania. Co ważne, w takim punkcie nie ma potrzeby podawania adresu e-mail lub numeru telefonu w celu aktywowania głosowania. To rozwiązanie dedykowane głównie starszym osobom, które nie zawsze korzystają, bądź nie posiadają, internetu.

Lista punktów konsultacyjnych:

- Urząd Miejski w Gdańsku

  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1, ul. Partyzantów 74, Gdańsk Wrzeszcz

  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12, Gdańsk Śródmieście

  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4, ul. Wilanowska 2, Gdańsk Chełm

- Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna: Biblioteka Główna oraz filie w gdańskich dzielnicach z wyłaczeniem Filii nr 18 (ul. Manifestu Połanieckiego 32-34) i  Filii nr 46 (ul. E.Hoene 6)

- Strefa BO: Żółte namioty budżetu obywatelskiego w każdej gdańskiej dzielnicy – ich harmonogram opublikujemy wkrótce

- Siedziby Rad Dzielnic

W ramach BO 2018 zwyciężyło aż 106 projektów. Ich realizacja przewidziana jest na dwa lata, a więc 2018 – 2019. Czy w tym roku ten rekord zostanie pobity? Trzymamy kciuki i zachęcamy do głosowania!

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku