PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2019. A może założyć ogród deszczowy z publicznych środków?

Budżet Obywatelski 2019. A może założyć ogród deszczowy z publicznych środków?
Minął już półmetek etapu składania projektów do kolejnej edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają do rozdysponowania na przyszły rok blisko 20 mln złotych. Jeżeli chcą Państwo skorzystać z tej puli, ale nie wiedzą, na co można je wydać, to warto zastanowić się nad propozycją pracowników miejskiej spółki Gdańskie Wody. Zachęcają oni do składania projektów związanych z tzw. małą retencją. O co chodzi?

Tak wygląda ogród deszczowy w szwedzkim Malmo. Podobne mogą powstać w Gdańsku
Tak wygląda ogród deszczowy w szwedzkim Malmo. Podobne mogą powstać w Gdańsku
Gdańskie Wody

Zmiany klimatyczne, i związane z nimi ulewne deszcze głównie w okresie letnim, są coraz mocniej odczuwalne w naszym mieście. Spółka Gdańskie Wody, odpowiedzialna m.in. nadzór nad zbiornikami retencyjnymi w Gdańsku, zachęca więc mieszkańców, by zadbali o tzw. małą retencję w swoim najbliższym otoczeniu. Wykorzystać do tego można pieniądze z Budżetu Obywatelskiego.

Gdańszczanie mogą złożyć wniosek dotyczący, na przykład, założenia ogrodu deszczowego czy nawet oczka wodnego.

Ogród deszczowy, choć przypomina tradycyjny zieleniec, to spełnia ważną rolę – "zbiera" wodę.

- Takie ogrody tworzone są z kilku warstw: żwiru, piasku, ziemi i kamieni, które pełnią rolę stabilizującą. W centralnej części zasadzane są rośliny hydrofitowe, czyli wodolubne. Stanowią one zazwyczaj 50 proc. roślin w takich ogrodach. Na ich obrzeżach zasadzane są zwykłe rośliny – tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód.

W takich ogrodach wykonywany jest też przelew awaryjny - w sytuacji, kiedy w jednym z ogrodów zbierze się zbyt dużo wody to w sposób kontrolowany można ją przelać do innego ogrodu, oczka wodnego czy nawet sieci kanalizacji deszczowej. To już zależeć będzie od tego, jakie rozwiązanie znajduje się w pobliżu danego ogrodu.

Gdzie może taki powstać? Na podwórkach, skwerach, a nawet miejskich placach, a więc wszędzie tam, gdzie mieszkańcy spotykają się bądź spędzają wolny czas. To miejsca, które mogą stać się bezpiecznym i atrakcyjnym "odbiornikiem" wód opadowych z okolicznych budynków i terenów utwardzonych. Obiekty małej retencji, czyli takie, które naśladują naturę w gromadzeniu, oczyszczaniu i opóźnianiu spływu deszczówki, cieszą oko, pełniąc jednocześnie ważną rolę. Woda deszczowa może być wykorzystana także do nawadniania zieleni, co pozwala obniżyć koszty utrzymania terenów zielonych w mieście. Warto też zaznaczyć, że stawy i oczka wodne to chętnie wybierane miejsca spacerów i odpoczynku.

Co ważne, by stworzyć deszczowy ogród, nie potrzeba wcale ogromnych przestrzeni.

- Można go stworzyć nawet... w skrzynce o wymiarach dwa na dwa metry, którą wystarczy umieścić pod rynną – informuje Kowalkiewicz.

Wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem, którzy chcieliby zgłosić go do BO, powinni skontaktować się z pracownikami Gdańskich Wód. Ci podpowiedzą m.in. jak oszacować koszt takiego projektu, ilość retencjonowanej wody i co zrobić, jeśli grunt stanowi własność gminy.

Kontaktować można się mailowo: sekretariat@gdanskiewody.pl lub telefonicznie: 58 323 34 00.

Ogrody deszczowe mogą wyglądać również tak
Ogrody deszczowe mogą wyglądać również tak
Gdańskie Wody

1marca rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji BO, na rok 2019. Gdańszczanie mogą składać propozycje do 30 marca. W tym roku mieszkańcy mają do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczonych jest na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych – na projekty ogólnomiejskie.

To, jaką dokładnie kwotę można wydać w danej dzielnicy, można sprawdzić tutaj.

Przez cały czas trwania naboru projektów można skorzystać z pomocy urzędników i pracowników jednostek miejskich (np. ZDiZ czy DRMG). Pomogą oni m.in. oszacować koszty projektu, sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego czy własność gruntu. Pełna lista kontaktów została zamieszczona na stronie Budżetu Obywatelskiego.

W Zespole Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miejskim (ul. Nowe Ogrody 8/12) działa specjalny punkt konsultacyjny, gdzie pracownicy magistratu pomagają mieszkańcom w napisaniu projektu, założeń projektu bądź złożeniu gotowych propozycji.

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zrealizowano dotąd 185 projektów. Pochłonęły one dokładnie 37 299,659 złotych.

Natomiast do przyszłorocznego BO, w niedzielne przedpołudnie 18 marca, zgłoszonych było 78 projektów.

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2019. Od 1 marca składamy projekty do kolejnej edycji BO!

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze