• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018: poznaj zwycięskie projekty i ich pomysłodawców! [WIDEOCZAT]

Budżet Obywatelski 2018: poznaj zwycięskie projekty i ich pomysłodawców! [WIDEOCZAT]

Znamy już projekty zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, na jakie projekty mieszkańcy najchętniej oddawali głosy i jaka jest przyszłość BO, rozmawialiśmy w naszym programie „Wszystkie strony miasta”.
05.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Zapraszamy na czwartkowy wideoczat poświęcony Budżetowi Obywatelskiemu

 

Do studia zaprosiliśmy dwóch wnioskodawców, których projekty przeszły: Magdalenę Solarczyk-Bączek i Adriana Śliwińskiego, a także Sylwię Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie, która przygotowuje Budżet Obywatelski od strony organizacyjnej.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zagłosowało ponad 44 tysiące gdańszczan - to frekwencja na poziomie 11 procent wszystkich mieszkańców. Jak podkreśla Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie, która od samego początku przygotowuje Budżet Obywatelski od strony organizacyjnej, to powód do zadowolenia.

- Cieszymy się, jest to optymistyczny wynik. Natomiast będziemy oczywiście dążyć do jeszcze większej aktywności mieszkańców, aby frekwencja z roku na rok była wyższa. Jest to ważne dla nas i na pewno dla mieszkańców. W tym roku mieliśmy trochę inne zasady, zrezygnowaliśmy z obowiązku meldunku i mogli głosować wszyscy mieszkańcy Gdańska, co zwiększyło liczbę uprawnionych do głosowania do prawie 400 tysięcy - komentuje Betlej.

Także zdaniem Magdaleny Solarczyk-Bączek z Matarni, której projekt „AKTYWNA MATARNIA” - rozbudowa istniejącej infrastruktury sportowej przy ul. Podchorążych i ul. Elewów (kwota projektu 140 000 zł) zwyciężył w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, gdańszczanie w tym roku głosowali chętniej niż w latach poprzednich.

- Jeśli chodzi o moją dzielnicę, ludzie byli zainteresowani dużo bardziej. Chociażby dlatego, że jeden z projektów, który udało nam się dwa lata temu wygrać już jest zrealizowany i widać jego efekty. Bardzo nam to pomogło - mówi gdańszczanka. - O większym zaangażowaniu świadczy też liczba głosów w naszej dzielnicy. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców zameldowanych, którzy oddali głosy, to jest to blisko 20 procent frekwencji. To bardzo dużo.

Według rankingów, trzecią najbardziej w tym roku aktywną dzielnicą było Ujeścisko-Łostowice. Jak zdradza jej mieszkaniec Adrian Śliwiński, który również może pochwalić się zwycięskim projektem: Park rekreacyjny na osiedlu 5 Wzgórz (kwota projektu 528 000 zł), w tej dzielnicy zagłosowało około 3 tysiące 100 osób. Jego projekt zdobył ponad 2,5 tysiące głosów - i jako jedyny przeszedł.

W sumie do Budżetu Obywatelskiego 2018 zgłoszono ponad 400 projektów - spośród nich do głosowania przeszło 297 projektów. Walczyły o łączną sumę 14 milionów złotych, czego projekty dzielnicowe otrzymały pulę 11 milionów 200 tysięcy, natomiast 2 miliony 800 złotych Gdańsk miał przygotowane na projekty ogólnomiejskie.

- Zauważamy na przestrzeni ostatnich lat, że zmienia się zakres tych projektów. Mieszkańcy od tematów chodnikowo-drogowych odchodzą w kierunku rekreacji i spędzania wolnego czasu. Coraz więcej mamy projektów dotyczących aktywności fizycznej, np. biegi, spacery - mówi Betlej. - Jeśli pojawiają się projekty związane z infrastrukturą, to właśnie z rekreacyjną: place zabaw, ścieżki rowerowe… Przesunięcie akcentów jest widoczne.

W dalszej części programu nasi goście mówili m.in. o tym, jak stworzyć zwycięski projekt.


ZOBACZ CAŁY WIDEOCZAT

 

Czytaj więcej:

Budżet Obywatelski 2018. Sprawdź, które projekty wygrały w głosowaniu!

 

TV

Mevo się kręci!