• Start
  • Wiadomości
  • Przymorze Wielkie w Budżecie Obywatelskim. Wygodniej i bezpieczniej spacerkiem nad morze

Przymorze Wielkie w Budżecie Obywatelskim. Wygodniej i bezpieczniej spacerkiem nad morze

W tej dzielnicy mieszkańcy wybierali wśród 13 projektów zgłoszonych do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki ich głosom zrealizowane zostaną w sumie cztery pomysły. Największym poparciem cieszył się projekt dotyczący remontu promenady prowadzącej na gdańską plażę.
10.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Promenada łącząca ul. Chłopską z ul. Dąbrowszczaków zostanie wyremontowana - dzięki środkom w Budżetu Obywatelskiego

Zwycięski projekt: "Dokończenie modernizacji istniejącego ciągu pieszego - bulwar, na ciąg pieszo-rowerowy. II-gi etap Projektu Obyw. nr 5/13-2015 Działka 4/20 obreb 17", zgłosiła pani Aleksandra Merta. Zakłada on remont bulwaru na odcinku pomiędzy ul. Chłopską a Dąbrowszczaków, z połączeniem z Parkiem Reagana. Jak tłumaczy wnioskodawczyni, teren ten po ponad 40-letniej eksploatacji wymaga gruntownego remontu. W ramach inwestycji wymieniona zostanie m.in. nawierzchnia, a także umieszczone piktogramy dla rowerzystów. Ma to uatrakcyjnić teren, który będzie połączeniem ścieżki rowerowej z Parku Regana do ścieżki rowerowej przy ul. Chłopskiej.

- Na osiedlu, sąsiadującym z tą promenadą, mieszkam od 52 lat. Powstała ona w tzw. czynie społecznym w latach 70. Przez ten czas została jednak już tak zużyta, że nie można po niej chodzić. Ludzie potykali się na niej, narzekali, każdemu marzyło się, by to po prostu odnowić – podkreśla Aleksandra Merta. - Wielu tutejszych mieszkańców pamięta też, że promenada leży na historycznej osi widokowej z Parku Oliwskiego na morze. Dziś jednak niewiele z niej widać, m.in. ze względu na wysoki obecnie nadmorski las.

W 2014 r. w ówczesnym głosowaniu na BO 2015 po raz pierwszy przeszedł projekt dotyczący modernizacji tej promenady. - Ale okazało się, że ze względu na koszty trzeba podzielić go na dwa etapy. W 2015 r. zrealizowano pierwszy etap prac, wyremontowano około 400 metrów bulwaru. Przekonać mieszkańców, sąsiadów, by ponownie zagłosowali na ten projekt, nie było łatwo, a zwłaszcza zmobilizować ich do głosowania – przyznaje pani Aleksandra. - Mieszkają tu bowiem głównie starsi ludzie. Pierwotne założenie było takie, by odnowić promenadę na całym odcinku od ul. Chłopskiej do Dąbrowszczaków. Zaczęło się od wymiany płytek chodnikowych, ale projektant zaproponował wóczas, by przy okazji wymienić też małą architekturę, a więc ławki i śmietniki, a także zainstalować stojaki na rowery. W tej odnowionej już części jest naprawdę dużo ładniej, widać różnicę.

Pani Aleksandra przyznaje, że w promocji samego głosowania na przyszłoroczny Budżet Obywatelski, w tym na projekt, który zgłosiła, mocno wspierał ją proboszcz pobliskiej parafii Św. Józefa. Po każdej niedzielnej mszy św, jak przyznaje, zdecydowanie wzrastała zresztą liczba oddawanych głosów w ramach BO.

Koszt realizacji tego projektu oszacowano na 561 tys. złotych. Oddano na niego w sumie 5479 głosów.

W przyszłym roku realizowany będzie drugi etap prac związany z modernizacją tego miejsca

Pozostałe projekty, które zostaną zrealizowane w ramach BO 2018:

"Powiększenie wybiegu dla psów przy ścieżce pieszo-rowerowej na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża + instalacja poidła": Obecna powierzchnia wybiegu wynosi około 24m/16m. Powiększenie powierzchni wybiegu ma wynieść około 1/3 (w miarę możliwości terenowych) z wykonaniem dodatkowego ogrodzenia, zamontowaniem pojemnika na wodę oraz prostych urządzeń do ćwiczeń i zabawy dla psów. Lokalizacja: Park Reagana - wybieg dla psów przy ścieżce pieszo-rowerowej na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża

"Treningi Aktywizujące OPEN pod chmurką": Zajęcia na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem infrastruktury zewnętrznej. Trening Aktywizujący OPEN jest kombinacją slow joggingu, treningu stabilizacyjnego i stretchingu. Uczestnicy treningów nauczą się jak korzystać z dostępnej im infrastruktury zewnętrznej, biegać bez urazowo i czerpać radość z aktywności. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu (w dwóch grupach) na wiosnę (od marca do czerwca) i na jesieni (od września do listopada). Projekt przewiduje łącznie 60 spotkań (po 30 spotkań dla każdej z grup). Lokalizacja: Park Prezydenta Ronalda Reagana.

"Rodzinna Gra Terenowa Park Reagana": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych: spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przydaje się w życiu codziennym. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację.

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku