PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Żabianka?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Żabianka?
18 września rozpoczęło się głosowanie na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia ? Sprawdźcie!

A może ogród sensoryczny w dzielnicy? Taki pomysł zgłoszono w ramach Budżetu Obywatelskiego
A może ogród sensoryczny w dzielnicy? Taki pomysł zgłoszono w ramach Budżetu Obywatelskiego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

"Dzielnicowe ogrody sensoryczne": Naszą propozycją jest budowa trzech "Ogrodów Sensorycznych" zlokalizowanych w różnych częściach dzielnicy. Celem projektu jest stworzenie miejsca, w którym dzieci będą mogły poznawać otaczający je świat wszystkimi zmysłami. Co to w ogóle jest ogród sensoryczny? To sala terapeutyczna na świeżym powietrzu, którą można podzielić na strefy: smakową, dotykową, zapachową, słuchową i wzrokową, gdzie wprowadza się podziały tematyczne. Każdy zakątek służy innemu doświadczaniu i ma pobudzać inne zmysły. Ogrody sensoryczne rozwijają wyobraźnię dotykową, wrażenia estetyczne oraz kształtują wrażliwość. Poprzez doświadczenie dzieci dużo więcej i lepiej uczą się tego co jest wokół nich.W ramach projektu zostaną zakupione oraz zamontowane niezbędne urządzenia i instalacje, posadzone rośliny, oraz zostaną wykonane roboty ziemne przygotowujące teren pod Ogrody. Zostaną one zlokalizowane na terenie każdego z przedszkoli miejskich w dzielnicy.

"Trzy koła dla seniora - wypożyczalnia rowerów trójkołowych": To projekt dedykowany "dojrzałym" mieszkańcom dzielnicy Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia. Zakłada on utworzenie zadaszonej wypożyczalni rowerów trójkołowych przy ulicy Chłopskiej 64. Rower jest bardzo polecanym środkiem do rekreacji, jednak seniorzy obawiając się upadku, rezygnują z tej formy aktywności. Trójkołowiec polskiego producenta to idealne rozwiązanie, zapewniające bezpieczeństwo i komfort jazdy. Nasza dzielnica ze wszystkich stron otoczona jest ścieżkami rowerowymi i w stworzeniu wypożyczalni rowerów trójkołowych dla seniorów upatruję dla nich nowych możliwości, aktywizacji ruchowej i społecznej. Gdańsk to "rowerowa stolica Polski" i nasza dzielnica niech będzie prekursorem i pokaże, że "Trzy koła dla seniora" to inicjatywa warta naśladowania. Rower trójkołowy to też szansa dla dzieci niepełnosprawnych i z pewnością dodatkowy atut w realizacji takiej inicjatywy.

"Rodzinna Gra Terenowa": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl

"Remont istniejących miejsc parkingowych oraz budowa nowych": Remont istniejących miejsc parkingowych (około 472 mkw) oraz budowa nowych ( około 273 mkw) przy ul. Gospody ( za budynkami piekarni i dyskontu spożywczego). Byłby to ciąg dalszy zagospodarowania zaniedbanego terenu ( w poprzednim BO zwyciężył projekt na teren obok), poprawa estetyki miejsca i uzyskanie dodatkowych miejsc parkingowych.

"Remont chodnika wzdłuż ulicy Wejhera": Projekt zakłada remont chodnika w ciągu ul. Wejhera na długości około 350 m i szerokości 3,5 m zlokalizowanego po stronie zabudowy budynkami wysokimi ( blokami mieszkalnymi ) z przystosowaniem chodnika do parkowania pojazdów. 350-metrowy odcinek - będący ciągiem pieszym łączącym 10 bloków z punktami usługowymi oraz przystankami komunikacji miejskiej - od lat nie był remontowany. W związku z tym obecnie nawierzchnia jest w fatalnym stanie - nierówne i wystające płyty chodnikowe utrudniają ruch pieszy i stwarzają zagrożenie uszczerbku na zdrowiu.

"Treningi Aktywizujące OPEN pod chmurką – Jelitkowo": Zajęcia na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem infrastruktury zewnętrznej w Jelitkowie, skierowane przede wszystkim do osób, które na co dzień nie mają możliwości ćwiczyć pod okiem trenera. Trening Aktywizujący OPEN jest unikalną kombinacją slow joggingu, treningu stabilizacyjnego i stretchingu. Każdy uczestnik poddany zostanie dwukrotnej analizie składu ciała analizatorem medycznym z interpretacją wyników. Celem projektu jest aktywizacja, poprawa stanu zdrowia, samopoczucia i kondycji fizycznej mieszkańców. Uczestnicy treningów nauczą się jak korzystać z dostępnej im infrastruktury zewnętrznej, biegać bez urazowo i czerpać radość z aktywności. Ponadto treningi są okazją do spotkań z innymi ludźmi i budowania relacji w sprzyjającej integracji atmosferze. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu (w dwóch grupach) na wiosnę (od marca do czerwca) i na jesieni (od września do listopada). Projekt przewiduje łącznie 60 spotkań (po 30 spotkań dla każdej z grup).


Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej informacji o gdańskim Budżecie Obywatelskim znajdziesz tutaj.


oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl