PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budżet Obywatelski 2018: Jak wygląda realizacja projektów?

Budżet Obywatelski 2018: Jak wygląda realizacja projektów?
Jeszcze w pierwszej połowie grudnia Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosi kolejne przetargi na realizację projektów, które zyskały przychylność mieszkańców podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim 2018.
Park nad Potokiem w dzielnicy Przymorze Małe powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego
Park nad Potokiem w dzielnicy Przymorze Małe powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska koordynuje 49 zadań Budżetu Obywatelskiego 2018, dla których zlecono opracowanie dokumentacji projektowej. Prace nad projektami zakończyły się w przypadku 30 inwestycji. Pozostałych 19 jest w fazie uzgadniania.

Rozpoczęliśmy realizację 11 zadań, a jedno już jest ukończone. Łącznie w planie finansowym DRMG na zadania BO 2018 przeznaczono ponad 11,2 mln złotych. Ze względu na złożoność procesu inwestycyjnego, zadania realizowane będą w 2019 roku.


Ułożone płyty typu jomb na ul. Kutnowskiej
Ułożone płyty typu jomb na ul. Kutnowskiej
fot. DRMGPłyty już są, kolejne zadania niebawem

W listopadzie ukończyliśmy jedno z zadań – roboty związane z układaniem płyt jomb wzdłuż ulicy Kutnowskiej wraz ze zjazdami do posesji oraz spowalniaczami. Koszt inwestycji wyniósł 197 tys. złotych. Ponadto uczniowie SP 57 przy ul. Aksamitnej otrzymali już część nowego wyposażenia, jakie przewidziano w projekcie BO. Na mikołajki, 6 grudnia dzieci otrzymały m.in. przenośną scenę i pianino elektryczne.

Trwa realizacja zadania polegającego na budowie placu zabaw przy ul. Wyrobka i Czecha, w bliskim sąsiedztwie szkoły przy ul. Marusarzówny. Wniosek zakładał wzbogacenie wskazanego terenu o urządzenia zabawowe oraz ławki. Ponadto, na terenie placu pojawi się linarium w ramach projektu:„5 linariów w 5 gdańskich dzielnicach: na Przymorzu, Zaspie, Morenie, Osowie i Kokoszkach w Gdańsku”. Niebawem zostanie rozstrzygnięty przetarg na realizację inwestycji.

Kontynuowane są także prace związane z projektem „3 parki na 3 osiedlach dzielnicy Kokoszki”. W ramach BO 2018, kosztem ponad 233 tys. złotych w 3 trzech parkach powstaną kolejne alejki i ławeczki. Z kolei w Gdańsku Osowej trwa budowa oświetlenia przejścia dla pieszych w okolicach Przedszkola i Szkoły Podstawowej Happy Kids. Dzięki budżetowi obywatelskiemu budowane jest także oświetlenie na placu zabaw przy ul. Jacka Soplicy.

Wiosną przyszłego roku zakończyć się ma kolejny etap zagospodarowania kompleksu sportowego przy ul. Startowej i budowy ciągów pieszo-rowerowych w Nowym Porcie. W ramach BO 2018 dokończona zostanie także przebudowa istniejącego ciągu pieszego – bulwar, na ciąg pieszo-rowerowy z wydzieleniem ścieżki rowerowej od Parku Reagana do ul. Chłopskiej.

Ponadto rozpoczęto prace przy wykonaniu parków naukowo-muzycznych w dzielnicy Wrzeszcz Górny, w którym dzieci w trakcie zabawy będą rozwijały twórcze myślenie oraz odkrywały świat dźwięków. Parki wyposażone będą m.in. w koła optyczne, wir wodny, peryskop, tor śladów, labirynty, film animowany, głuchy telefon, ścieżki dotyku, gry wielkoformatowe, ksylofon, rury deszczowe, szumiące rury, gongi tybetańskie. Dotychczas podpisano umowy na wykonanie dwóch parków – na terenie SP 17 i SP 45.

Na przełomie listopada i grudnia podpisano także umowy dotyczące budowy siłowni „pod chmurką” przy ul. Baczyńskiego oraz placu do gry w bule na gdańskich Siedlcach. Do maja w pobliżu ul. Zakopiańskiej powstanie pierwszy w Gdańsku bulodrom. Koszt inwestycji to ponad 143,5 tys. złotych. Ponadto w pierwszej połowie grudnia zostaną zawarte umowy wykonawcami nowego placu dla dzieci i siłowni do treningu ulicznego i kalisteniki „zbuduj sobie ciało Boga/Bogini” przy ul. Kamieńskiego. Prace mają potrwać 6 miesięcy od daty podpisania umowy.


Rowerowy plac manewrowy i rowerowe miasteczko ruchu drogowego

W środę, 12 grudnia, ogłoszono przetarg na realizację rowerowego placu manewrowego i miasteczko ruchu drogowego na terenie SP 81 w Gdańsku Osowej przy ul. Siedleckiego 14. Inwestycja ułatwi zdobywanie wiedzy praktycznej dotyczącej jazdy na rowerze po drogach publicznych i pomoże w doskonaleniu jazdy w czasie manewrów rowerowych. Zdobyta wiedza zapewni uczniom bezpieczeństwo w czasie jazdy rowerem. W ramach inwestycji na boisku przyszkolnym pojawi się rowerowe miasteczko wg. Schematu PORD. Jeśli procedura przetargowa przebiegać będzie bez zakłóceń prace zakończą się w II kwartale 2019 roku.


Dzielnicowe Centrum Zabawy, Rekreacji i Wypoczynku 

Kolejnym przetargiem, który zostanie ogłoszony w tym tygodniu, jest realizacja Dzielnicowego Centrum Zabawy, Rekreacji i Wypoczynku na terenie Szkoły Podstawowej nr 69, ul. Zielony Trójkąt 1 w Gdańsku. Do sierpnia 2019 roku powstać ma tam najnowocześniejszy plac zabaw w Gdańsku z urządzeniami siłowni zewnętrznej i stołem do gry w szachy.


Oświetlenie parkowe przy zbiorniku retencyjnym Jasień

W drugiej połowie grudnia planowane jest także ogłoszenie przetargu na budowę oświetlenia przy zbiorniku retencyjnym Jasień. Nowe lampy pojawią się na odcinku liczącym 440 metrów i znacznie poprawią bezpieczeństwo wokół zbiornika. Oświetlenie będzie gotowe już wiosną 2019 roku.

Więcej szczegółów na temat zadań z Budżetu Obywatelskiego można znaleźć na stronie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.Aneta NiezgodaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Aneta Niezgoda - najnowsze
Aneta NiezgodaUrząd Miejski w GdańskuDyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Aneta Niezgoda - najnowsze