PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budowa spalarni odpadów coraz bliżej. Gdańsk otrzymał dofinansowanie unijne na tę inwestycję

Budowa spalarni odpadów coraz bliżej. Gdańsk otrzymał dofinansowanie unijne na tę inwestycję
Ponad 270 mln złotych wynosi dotacja przyznana przez Komisję Europejską na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, popularnie nazywanego spalarnią, który ma powstać na terenie Szadółek. W poniedziałkowe przedpołudnie, 3 lutego, odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o przyznaniu dofinansowania. Inwestycja powinna być gotowa do eksploatacji w 2023 roku.
Dotacja w wysokości ponad 270 mln złotych została przyznana przez Komisję Europejską na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku
Dotacja w wysokości ponad 270 mln złotych została przyznana przez Komisję Europejską na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Decyzję o przyznaniu dofinansowania budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów odebrała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Dokument wręczała Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

- Dofinansowanie ze środków europejskich to 53 proc. kosztów całej inwestycji, którą od dwóch lat przygotowujemy wspólnie z partnerem - przypomniała Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Zakończyliśmy projektowanie i uzgodnienia, czekamy na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę. Co ważne, w piątek otworzyliśmy kompostownię. Zakład termicznego przetwarzania odpadów zakończy obieg gospodarki odpadami w naszym regionie - dodała prezydent.
W przekazaniu decyzji uczestniczyli także Edyta Stankiewicz - Project Economist, Energy and Solid Waste Division, JASPERS – European Investment Bank, Katarzyna Kurowska - przedstawiciel Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju, Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii oraz pomorscy posłowie.

- Ten projekt odpowiada na globalne działania. To efekt nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny, gdyż Port będzie dostarczał również energię, z której będą korzystali mieszkańcy - podkreślała Maria Galewska, przedstawicielka Komisji Europejskiej.
Tzw. wsad do instalacji będzie dostarczany z Gdańska i 35 pomorskich gmin, m.in. z Tczewa, Kwidzyna i Malborka.
- Spalarnia to kolejna inwestycja Gdańska z pozyskanymi środkami unijnymi, która powstaje z myślą nie tylko o mieście, ale również o regionie. To dodatkowa cegiełka w systemie tworzenia metropolii i realizacji celów metropolitalnych - zauważył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

 

W poniedziałkowe przedpołudnie, 3 lutego, w gmachu Urzędu Miejskiego w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o przyznaniu dofinansowania
W poniedziałkowe przedpołudnie, 3 lutego, w gmachu Urzędu Miejskiego w Gdańsku odbyło się uroczyste wręczenie decyzji o przyznaniu dofinansowania
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Dofinansowanie dla Portu Czystej Energii Sp. z o.o. - miejskiej spółki powołanej w celu realizacji instalacji - wyniesie 270.696.804,83 złotych. Jest to 53,4 proc. całej inwestycji, której zakładany koszt wyniesie 506.907.108,00 złotych. Pozostała kwota pochodzić będzie z komercyjnego kredytu zaciągniętego przez spółkę oraz z dokapitalizowania jej przez Gminę Miasta Gdańska w wysokości nie przekraczającej 2 proc. kosztów całkowitych. Źródło dofinansowania pochodzi z Funduszu Spójności na lata 2014-2020.

 

 

Gdańska spalarnia to przyjazna środowisku elektrociepłownia, w której paliwem będzie frakcja energetyczna (resztkowa) z odpadów, czyli ta część odpadów, których nie da się przerobić, ani poddać recyklingowi, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. W Polsce po wybudowaniu do tej pory ośmiu takich instalacji (Białystok, Bydgoszcz, Konin, Kraków, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa) nadszedł czas na Gdańsk. Inwestycja oczekuje obecnie na uprawomocnienie pozwolenia na budowę. Zgodnie z planem instalacja powinna być gotowa do eksploatacji w 2023 roku.


CZYTAJ TAKŻE:

Hermetyczna kompostownia w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym już przerabia nasze bio-odpady

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl