PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Budowa Pogotowia Opiekuńczego we Wrzeszczu. Prace wykończeniowe i montaż elewacji

Budowa Pogotowia Opiekuńczego we Wrzeszczu. Prace wykończeniowe i montaż elewacji
Przy skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Wagnera powstaje Pogotowie Opiekuńcze. W trzech nowoczesnych obiektach, tworzących jeden kompleks, opiekę znajdą dzieci, które będą musiały opuścić, z różnych powodów, rodzinny dom. W Pogotowiu będą przebywać tymczasowo - do momentu znalezienia dla nich nowego, bezpiecznego domu.
Na placu budowy przy ul. Sobieskiego praca wre
Na placu budowy przy ul. Sobieskiego praca wre
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Powstające obiekty zajmą w sumie 2550 metrów kw. powierzchni użytkowej. Każdy z nich będzie przypominał typowy dom jednorodzinny.

We wszystkich budynkach trwają obecnie prace wykończeniowe, w tym montaż fasad, układanie pokrycia dachów, ale też montowanie wentylacji. Na dwóch obiektach układana jest elewacja.

- Wykonawca przystąpił także do budowy murów oporowych oraz schodów zewnętrznych. Wewnątrz budynków prowadzone są prace przy instalacjach C.O. oraz wodno-sanitarnych - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

Budowa Pogotowia powinna zakończyć się w sierpniu br.

 

Tak będzie wyglądało Pogotowie Opiekuńcze za pół roku
Tak będzie wyglądało Pogotowie Opiekuńcze za pół roku
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Obecnie Pogotowie ma swoją siedzibę przy ul. K. Leczkowa we Wrzeszczu, w gmachu dzielonym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Są to dawne pomieszczenia biurowe zaadaptowane na potrzeby pogotowia. Przy ul. Sobieskiego powstają natomiast domki, które mają dać namiastkę poczucia bycia w domu, a nie w instytucji. Jesienią 2019 roku powinny rozpocząć swoją działalność.
Gdańsk, jako jedno z pierwszych miast, zaczął dostosowywać domy, w których przebywają dzieci i młodzież pozbawione opieki rodziców, do warunków zbliżonych do tych panujących w domach rodzinnych. W placówkach takich przebywa nie więcej niż 14 osób.


Pogotowie Opiekuńcze, które będzie namiastką domu rodzinnego


Wszystkie budynki przy ul. Sobieskiego zaprojektowane zostały jako dwukondygnacyjne podpiwniczone obiekty, które pełnić będą funkcję mieszkalną, w tym jeden z nich dodatkowo rozbudowany zostanie o część administracyjną i opieki specjalistycznej (budynek A). Każdy dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażony w specjalną windę. W ramach inwestycji powstanie także infrastruktura techniczna i drogowa, w tym miejsca postojowe. Będzie też część rekreacyjna, m.in. małe boisko, plac zabaw i urządzenia siłowni zewnętrznej.

Pogotowie opiekuńcze jest pierwszym miejscem, do którego dziecko trafia po decyzji zabrania z tzw. środowiska. Często są to maluchy doświadczone przez alkoholizm rodziców, przemoc domową, patologię domowników.

Inwestycję we Wrzeszczu realizuje firma Hartuna, która oszacowała koszt budowy na blisko 22 mln złotych.


Budowa trzech budynków, w których funkcjonować będą placówki interwencyjne pieczy zastępczej, wynika z przepisów prawa (Ustawy o pomocy społecznej oraz Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej), które wejdą w życie w 2019 i 2021 r.

 

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl