Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Budowa Nowej Bulońskiej. Uwaga kierowcy, od 7 maja mogą pojawić się utrudnienia

W najbliższy poniedziałek rozpoczną się pierwsze prace prace drogowe związane z budową nowej ulicy oraz torowiska nazywanych roboczo Nową Bulońską Północną. Utrudnienia mogą pojawić się zarówno w rejonie ul. Kartuskiej, jak i ul. Bulońskiej. Jakie roboty tam zaplanowano?

Budowa Nowej Bulońskiej. Uwaga kierowcy, od 7 maja mogą pojawić się utrudnienia
A
A
data publikacji: 06 maja 2018 r.
W poniedziałek rozpoczną się pierwsze prace drogowe związane z budową Nowej tzw. Bulońskiej Północnej
W poniedziałek rozpoczną się pierwsze prace drogowe związane z budową Nowej tzw. Bulońskiej Północnej
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dobiegają końca prace przygotowawcze, w tym wycinka drzew i krzewów oraz badania geologiczne. Czas na kolejny etap inwestycji. Na początek: prace "umożliwiające wprowadzenie planowanych objazdów".

Co się będzie działo w rejonie ul. Kartuskiej?

W poniedziałek, 7 maja, rozpoczną się roboty związane z przygotowaniem dodatkowych, tymczasowych pasów ruchu przy ul. Jabłoniowej w rejonie węzła W-Z. W ramach prac przygotowawczych wybudowane zostanie także tymczasowe rondo w ciągu ul. Kartuskiej i ul. Limbowej (przy markecie spożywczym) oraz prawoskręt i tymczasowe nawierzchnie na zjeździe z ul. Jabłoniowej w trasę W-Z.

- Roboty przygotowawcze będą trwały około 1,5 tygodnia i nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu. Będą odbywały się w większości poza jezdnią – zapowiada Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Po zakończeniu prac przygotowawczych wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu: wyłączona zostanie zachodnia nitka ul. Jabłoniowej (pod wiaduktem W-Z), a ruch poprowadzony zostanie nitką wschodnią dwukierunkowo.

Zalecany objazd z ul. Kartuskiej do obwodnicy będzie prowadził przez Jasień, ze względu na brak możliwości zjazdu na trasę WZ z kierunku od ul. Kartuskiej. Odcinek od ul. Kartuskiej do tymczasowego ronda oraz ul. Limbowa będą dwukierunkowe.

Taka organizacja ruchu potrwa około 2-3 miesięcy (w zależności od warunków pogodowych i gruntowych oraz kolizji z uzbrojeniem podziemnym).

Planowane prace i utrudnienia mogą pojawić się na tym odcinku
Planowane prace i utrudnienia mogą pojawić się na tym odcinku
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Co będzie się działo w rejonie ul. Bulońskiej?

- W tym samym czasie rozpoczną się również prace związane z budową ścieżki rowerowej oraz remontem chodników w ciągu istniejącej ul. Bulońskiej, od skrzyżowania z ul. Marusarzówny do ul. Myśliwskiej. Roboty będą prowadzone w taki sposób, aby nie powodować znaczących utrudnień w ruchu pieszych – zapowiada Agnieszka Zakrzacka.

Ulica Nowa Bulońska Północna będzie liczyć 2,7 km długości. Połączy ona istniejącą ul. Bulońską z ul. Jabłoniową. W ramach inwestycji powstanie dwutorowa linia tramwajowa (o długości 2,6 km), która swój początek będzie miała przy istniejącej linii tramwajowej na skrzyżowaniu ul. Bulońskiej i Myśliwskiej. Na trasie przetnie m.in. ulice Stolema i Kartuską, a kończyć się będzie na wysokości skrzyżowania z ul. Warszawską i Jabłoniową. Wzdłuż nowej ulicy zaplanowano cztery przystanki komunikacji miejskiej, oddalone od siebie średnio co pół kilometra. Przy okazji powstanie też ścieżka rowerowa z infrastrukturą towarzyszącą - od skrzyżowania ulicy Bulońskiej z ulicą Myśliwską do skrzyżowania ulicy Jabłoniowej i Warszawskiej.

Nowa Bulońska będzie jedną jezdnią dwupasową (ale zachowana zostanie rezerwa terenu pod budowę drugiej jezdni), dwukierunkową o szerokości siedmiu metrów, z jednostronnym chodnikiem. Skrzyżowanie ulicy Nowej Bulońskiej z Nową Politechniczną i Nową Wołkowyską zaprojektowane zostało w formie wyspy centralnej, a pozostałe skrzyżowania - jako skanalizowane. W ramach inwestycji powstanie też węzeł integracyjny tramwajowo – autobusowy tzw. "węzeł Ujeścisko" wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów oraz węzeł przesiadkowy tramwajowo - autobusowy tzw. "węzeł Zabornia". Poza tym zaplanowano budowę lub przebudowę odcinków ulic m.in.: Myśliwską, Nową Wołkowyską, Myśliwską Południową, Stolema, Kartuską, Limbową, łącznice węzła z ul. Armii Krajowej, Nową Warszawską i Nowa Jabłoniową. Na przystankach tramwajowych oraz na węźle integracyjnym "Ujeścisko" zbudowane zostaną zadaszone parkingi rowerowe

Przewidywany termin zakończenia prac to IV kwartał 2019 roku. Koszt inwestycji to ponad 191,7 mln złotych.

Przeczytaj także:

Budowa Nowej Bulońskiej rozpoczęła się na dobre. Trwa przygotowanie gruntu pod przyszłe torowisko

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora