Nowa droga rowerowa do Sobieszewa. Buduje ją sąsiednia gmina

5-kilometrowa droga rowerowa połączy Sobieszewo z Przejazdowem. To bardzo dobra wiadomość przede wszystkim dla rowerzystów, którzy chętnie jeżdżą z Gdańska na Wyspę Sobieszewską. Dotąd mieli tam do dyspozycji tylko asfaltową jezdnię z szybko jeżdżącymi samochodami. Już pod koniec lata ma nastąpić naprawdę dobra zmiana: do użytku oddana będzie bezpieczna trasa rowerowa.

Nowa droga rowerowa do Sobieszewa. Buduje ją sąsiednia gmina
A
A
data publikacji: 19 lipca 2018 r.
Nowa droga rowerowa budowana z Przejazdowa do Sobieszewa
Nowa droga rowerowa - prace są już zaawansowane (widok w kierunku Przejazdowa)
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Buduje ją Gmina Pruszcz Gdański, ale korzystać z niej też na pewno będą mieszkańcy Gdańska i odwiedzający miasto turyści - szczególnie ci, którzy przyjadą na odpoczynek na Wyspę Sobieszewską.

Rowerzyści, którzy mieli okazję jeździć z centrum Gdańska do Sobieszewa lub w odwrotnym kierunku, korzystają najczęściej z drogi nr 501 (jest jeszcze alternatywna trasa wiodąca ul. Benzynową, a następnie po wale wiślanym). Droga 501 łączy Przejazdowo z Sobieszewem, po drodze jest Wiślinka. Można mieć wrażenie, że wciąż jesteśmy w Gdańsku, ale tak naprawdę wyjeżdżamy poza granice miasta, by przez ponad 5 km jechać po terenie sąsiedniej gminy wiejskiej Pruszcz Gdański. Po przejechaniu przez most na Martwej Wiśle, znowu jesteśmy w granicach Gdańska.

Nowa trasa rowerowa budowana jest wzdłuż drogi 501, po prawej stronie jezdni (patrząc w kierunku Przejazdowa). Trwają intensywne prace drogowe. Inwestorem jest sąsiad - gmina wiejska Pruszcz Gdański, która wyda na tę inwestycję 3,8 mln zł. Na kilku odcinkach są już położone krawężniki, utwardzane jest podłoże.


Zobacz relację wideo:

Na całej długości zaplanowano asfaltową nawierzchnię. Przewidziano dwa miejsca postojowe dla rowerzystów - w Bogatce i Wiślince, na których znajdą się wiaty, tablice informacyjne, ławki i stoliki. Budowa drogi dofinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Nowa droga połączy się nie tylko z istniejącym Szlakiem Menonickim, ułatwiając podróżowanie po Żuławach i dojazd do Pruszcza Gdańskiego.

Inwestycja sąsiada doskonale wpisuje się też w gdańskie projekty takie jak budowa Mostu w Sobieszewie, droga rowerowa od ul. Miałki Szlak w kierunku Elbląskiej czy budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Turystycznej na Wyspie Sobieszewskiej. Na pewno korzystać z niej będą również gdańszczanie i turyści. Przyspieszy to zdecydowanie podróż między centrum Gdańska a Wyspą Sobieszewską. Inwestycja ma być gotowa do końca sierpnia 2018 r.

Czytaj też: Wyspa Sobieszewska. Blisko 4,5 kilometra dedykowane wyłącznie rowerzystom

Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora