• Start
  • Wiadomości
  • Branża lotnicza w Polsce: Marszałek Struk i prezydent Dulkiewicz apelują do premiera

Branża lotnicza w Polsce: Marszałek Struk i prezydent Dulkiewicz apelują do premiera

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wspólnie apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o przemyślane działania dotyczące ratowania branży lotniczej w Polsce
19.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Apel samorządowców z Pomorza nawiązuje do listu otwartego z dnia 10 czerwca, którego sygnatariuszami są przedstawiciele przewoźników lotniczych oraz biur podróży, a także prezesi polskich regionalnych portów lotniczych - w tym także Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

 

Branża lotnicza - w tym prezes Portu Lotniczego Gdańsk - pisze list do premiera Morawieckiego 

 

W piśmie sygnowanym przez marszałka i prezydent, które zostało przesłane Prezesowi Rady Ministrów 18 czerwca czytamy m.in.:

 

„Nasze zaniepokojenie budzą (…) administracyjne działania rządu uniemożliwiające odbudowanie potencjału branży lotniczej, tak dotkliwie dotkniętej skutkami pandemii. Spadek ruchu lotniczego o 90 proc. spowodowany zawieszeniem od połowy marca 2020 r. krajowych i międzynarodowych połączeń lotniczych, spowodował gigantyczne straty finansowe podmiotów związanych z lotnictwem. (…) Przewiduje się, że z powodu ograniczeń związanych z pandemią większość przewoźników lotniczych na świecie jest zagrożonych bankructwem. W tak dramatycznej sytuacji szczególnego znaczenia nabiera przemyślana i skoordynowana w skali Unii Europejskiej strategia ratowania branży lotniczej, z racjonalnie określonymi poziomami bezpieczeństwa. W tym kontekście nadmiernie rygorystyczne krajowe przepisy nakazujące przewoźnikom lotniczym ograniczenie do 50 proc. liczby udostępnionych miejsc pasażerskich w samolotach, w taką pożądaną racjonalną politykę odbudowy polskiego lotnictwa się nie wpisują.”

 

Marszałek Struk i prezydent Dulkiewicz stwierdzają również, że zaskakiwanie portów i linii lotniczych restrykcyjnymi ograniczeniami, wprowadzanymi na kilka godzin przed planowanymi lotami, jest całkowicie niezrozumiałe. Za taką nieoczekiwaną decyzję można uznać np.rozporządzenie rządu, wydane 16 czerwca - czyli w przededniu zniesienia zakazu lotów międzynarodowych na terenie przede wszystkim UE, wykluczające z “uwolnionej” grupy Wielką Brytanię i Irlandię Północną oraz Szwecję i Portugalię (póki co do 30 czerwca).

 

Wystartowały pierwsze międzynarodowe połączenia lotnicze z Gdańska. Co dalej?

 

„Bez pomocy rządu, odpowiedniego ukształtowania przepisów prawa oraz odpowiedzialnych i przewidywalnych decyzji, przewoźnicy i porty lotnicze nie będą w stanie prowadzić efektywnej działalności i wejść na ścieżkę wzrostu, co znacząco utrudni realizację strategii ożywienia gospodarczego w Polsce” – kończą swój apel samorządowcy.

Pełna treść apelu:

APEL-DOTYCZACY-BRANZY-LOTNICZEJ

 

oprac. IB

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo