PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bożonarodzeniowy koncert na barokowych organach w kościele Św. Trójcy

Bożonarodzeniowy koncert na barokowych organach w kościele Św. Trójcy
To ma być początek nowej tradycji Bożego Narodzenia w Gdańsku - w niedzielę, 30 grudnia we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy odbędzie się koncert organowy “Puer Natus”. Usłyszeć będzie można wybór kolęd i innych utworów, które skomponowano na bożonarodzeniowy czas. Wstęp wolny.
Część barokowych organów w kościele Św. Trójcy w Gdańsku
Część barokowych organów w kościele Św. Trójcy w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Po dziesięciu latach odbudowy, wielkie barokowe organy w kościele Św. Trójcy 3 czerwca 2018 r. zabrzmiały po raz pierwszy po wojnie pełnią dźwięków. Od tej pory w ramach cyklu “Koncerty dla Gdańszczan” odbyło się kilka wydarzeń muzycznych, które uświetniły nie tylko fakt przywrócenia Gdańskowi organów zbudowanych przez Mertena Friese, ale także jubileusz 400-lecia powstania tego instrumentu w kościele Św. Trójcy przy ul. Św. Trójcy 1, Gdańsk). Koncert “Puer Natus” będzie ostatnim z cyklu.

- Boże Narodzenie w literaturze organowej to ogromna ilość przepięknych opracowań pieśni i kolęd, a także utworów nawiązujących do obrazów biblijnych związanych z tym okresem, jak wizyta pasterzy, czy mędrców w Betlejem przy żłóbku Pańskim - mówi Andrzej Szadejko, organista, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.


Andrzej Szadejko i organy we franciszkańskim kościele Św. Trójcy
Andrzej Szadejko i organy we franciszkańskim kościele Św. Trójcy
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


W czasie koncertu usłyszeć będzie można wybór takich kompozycji. Będą to utwory Jana Sebastiana Bacha, Wilhelma Friedricha Markulla Dietricha Buxtehudego, Andrzeja Szadejko i innych kompozytorów, którzy na ten niezwykły czas pozostawili po sobie wspaniałe dzieła muzyczne.

- Chcemy w ten sposób zapoczątkować piękną tradycję małych bożonarodzeniowych koncertów organowych - dodaje Andrzej Szadejko. - Przyjdźcie ze swoimi bliskim i bądźcie z nami. Zapraszamy.


30_12_2018 400lecie Organy KdG plakat A2 cu


Koncerty dla Gdańszczan

Jubileusz 400-lecia powstania organów Mertena Friese w kościele Św. Trójcy w Gdańsku

niedziela, 30 grudnia 2018, godz. 15.30

franciszkański kościół Św. Trójcy

PUER NATUS

Andrzej Szadejko - organy


Organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy "Dziedziniec" w Gdańsku, Fundacja Trinitas Artis oraz klasztor Franciszkanów w Gdańsku.oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl