Boli serce, brzuch, ząb? Gdzie w dni wolne szukać lekarza

W Gdańsku podczas świątecznych wolnych dni opiekę medyczną pełnią cztery przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, jedna ma dyżur stomatologiczny, jedna – stomatologiczny. Normalnie pracują szpitalne oddziały ratunkowe w szpitalu Copernicus i Uniwersyteckim Centrum Medycznym.
24.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Świąteczną i nocną opiekę medyczną pełnią w Gdańsku tylko cztery przychodnie. Warto sprawdzić, czy jest wśród nich nasza.

Przychodnia „Aksamitna” w Śródmieściu nocną i świąteczną opiekę medyczną pełni niezmiennie prawie od 20 lat i zna ją większość gdańszczan.

– Ta nasza popularność przekłada się na znacznie większe obciążenie niż w innych przychodniach – mówi Jan Tumasz, dyrektor przychodni „Aksamitna” w Gdańsku. – Sporo osób przychodzi np. po receptę, bo łatwiej im przyjść wieczorem niż w ciągu dnia. Ale w święta chorych jest mniej, ludzie wolą jednak spędzić Boże Narodzenie w domu niż w kolejce w przychodni. W te dni przychodzą osoby rzeczywiście chore i potrzebujące pomocy medycznej.

Ile poczekamy w „ Aksamitnej” na wizytę u lekarza?

– Rejestrujemy pacjentów na konkretne godziny, więc teoretycznie można przyjść w wyznaczonym przez rejestratorkę czasie – wyjaśnia dyrektor Tumasz. – Ale część osób i tak woli poczekać na swoją kolej. Średnio jest to godzina, przy dużym obłożeniu chorych dwie.

– W naszych przychodniach w Wigilię pojawiają się naprawdę pojedyncze osoby – mówi Mikołaj Ruciński, wicedyrektor Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku. – Nawet jeśli ludzie się źle czują, odwlekają wizytę u lekarza. Ale już w Boże Narodzenie osób jest bardzo dużo. Niekoniecznie z typowo świątecznymi schorzeniami, mamy cały przekrój chorób.

Opiekę świąteczną i nocną z ramienia NCM pełni przychodnia „Kilińskiego” w Gdańsku. Dyżurują tu trzy zespoły lekarzy i pielęgniarek – jeden pediatra i dwóch internistów, w tym jeden dedykowany do wyjazdów do pacjentów.

– Trzeba pamiętać że opieka nocna i świąteczna to też wyjazdy do chorych – dodaje Ruciński. – Zwykle do pacjentów leżących i nagłych zachorowań. Ale bywa też, że lekarz przyjeżdża do chorego i musi od razu wzywać karetkę, bo jest podejrzenie zawału lub wylewu.

Na szpitalnych oddziałach ratunkowych ruch w święta się nie zmniejsza. W szpitalu Copernicus przez Szpitalny Oddział Ratunkowy dziennie przewija się 200-220 pacjentów.

– Jesteśmy przygotowani na wszystko – mówi Jacek Gwoździewicz, ordynator SOR w szpitalu Copernicus w Gdańsku. – Co roku w świąteczne dni jest podobnie, to są dla nas zwykłe ciężkie dni pracy. W święta mamy więcej chorych z konsekwencjami przejedzenia i nadużycia alkoholu, w sylwestra – z urazami. Wiem, że chorzy skarżą się na kolejki, ale wszyscy pacjenci z zagrożeniem życia, czyli tacy, dla których jest SOR, są przyjmowani od razu. Czekać muszą osoby, których stan nie wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. I jest to nieraz wiele godzin, nawet pięć-sześć.


Przychodnie pełniące nocną i świąteczną opiekę medyczną w Gdańsku:

  • Przychodnia Lekarska „Jasień”, ul. Kartuska 404, tel. 58 322 11 51, tel. kom. 692 434 343
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia Aksamitna”, ul. Aksamitna 1, tel. 58 301 91 52
  • Centrum Medyczne POLMED, ul. Startowa 1, tel. 58 769 37 60, faks 58 769 37 40
  • Nadmorskie Centrum Medyczne Dom Medyczny „Kilińskiego”, ul. Kilińskiego 34, tel. 58 763 95 90,  58 763 95 91.


Dyżur stomatologiczny:

  • NZOZ „Mewa”, al. Grunwaldzka 62, tel. 58 553 14 31


Dyżur okulistyczny dla nagłych przypadków:

  • Szpital Studencki (UCK), al. Zwycięstwa 30

TV

Mevo się kręci!