Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bój o mistrzostwo świata w Gdańsku. Zobacz, jak trenował Krzysztof Głowacki

Krzysztof Głowacki to aktualny zawodowy mistrz świata federacji WBO w wadze junior ciężkiej. Ukrainiec Ołeksandr Usyk cztery lata temu był mistrzem olimpijskim, teraz chce odebrać Polakowi pas mistrzowski. W sobotę, 17 września, bokserzy skrzyżują rękawice w Ergo Arenie.

Bój o mistrzostwo świata w Gdańsku. Zobacz, jak trenował Krzysztof Głowacki
A
A
data publikacji: 16 września 2016 r.

Krzysztof Głowacki podczas treningu w Gdyni w klubie Saxo
Krzysztof Głowacki podczas treningu w Gdyni w klubie Saxo
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Takiej walki w Gdańsku dawno nie było. W kwietniu 2001 roku na ring w hali Olivia wyszedł ówczesny champion Dariusz Michalczewski. Po raz pierwszy walczył przed polską publicznością, ale fani nie byli zadowoleni, bo „Tygrys” już w drugiej rundzie powalił na deski Amerykanina Joeya de Grandisa. Emocji było więc niewiele.

Teraz ma być ich zdecydowanie więcej.

Krzysztof Głowacki rok temu niespodziewanie odebrał tytuł Marco Huckowi, nokautując Niemca w 11. rundzie. W kwietniu tego roku w obronie mistrzowskiego pasa wypunktował 40-letniego Amerykanina Steve Cunninghama. Polak ma świetny bilans: 26 walk, 26 zwycięstw, 16 przez nokaut.

Ołeksandr Usyk w 2011 roku został mistrzem świata amatorów, rok później na jego szyi zawisł złoty medal igrzysk olimpijskich. Niedługo potem przeszedł na zawodowstwo. W sobotę, 17 września 2016, po raz pierwszy w karierze będzie się bił o tytuł zawodowego mistrza świata.

- Jestem tu po to, by wygrać - mówi wprost Ukrainiec, od którego bije absolutna pewność siebie. Na zawodowym ringu stoczył dotąd dziewięć walk, wszystkie wygrał przed czasem.

- Ci co mnie znają, wiedzą, że lubię walczyć, gdy na trybunach siedzą moi znajomi, rodzina i przyjaciele. To mnie jeszcze bardziej mobilizuje - zapewnia Głowacki.

Polak ma 30 lat, 183 cm wzrostu. Ukrainiec jest o rok młodszy, ma 190 cm wzrostu.

W piątek, 16 września, w Ergo Arenie, odbyło się ważenie. Głowacki jest cięższy od Usyka o 300 gram. Obaj zmieścili się w limicie wagi junior ciężkiej, który wynosi 90,7 kg. Głowackiemu wybiło 90,4 kg a Usykowi - 90,1 kg

Polak ostatnie dni przed walką trenował w Gdyni w klubie Saxo, w którym na co dzień ćwiczy Tomasz Jabłoński, gdańszczanin, tegoroczny olimpijczyk. Z Głowackim trenował Andrzej Wawrzyk, który w Ergo Arenie będzie się bił z Albertem Sosnowskim. Stawką tego pojedynku jest pas mistrza Polski w kategorii ciężkiej.

Początek sobotniej gali o godz. 18.45. Walkę o mistrzostwo świata w gdańsko-sopockiej hali obejrzy m.in. Witalij Kliczko, były mistrz wagi ciężkiej, aktualnie mer Kijowa.

PROGRAM WALK W ERGO ARENIE

Pojedynek o pas WBO w kategorii junior ciężkiej (90,7 kg)

  • Krzysztof Głowacki 90,4 kg - Ołeksandr Usyk 90,1 kg


Pojedynek o pas mistrzyni świata WBC w kategorii super półśredniej (69,9 kg)

  • Ewa Piątkowska (67 kg) - Aleksandra Magdziak Lopes (67,2 kg)


Pojedynek o pas mistrza Polski w kategorii ciężkiej (+90,7 kg)

  • Andrzej Wawrzyk 109,1 kg - Albert Sosnowski 99,6 kg


Pojedynek o młodzieżowy pas WBC w kategorii super półśredniej (69,9 kg)

  • Patryk Szymański 69,8 kg - Jose Antonio Villalobos (9-1-2, 5 KO) 69,3 kg

  • (92 kg) Michał Cieślak 92,8 kg - Giulian Ilie 90,5 kg
  • (79,4 kg) Paweł Stępień 78,6 kg - Norbert Dąbrowski 79,3 kg