• Start
  • Wiadomości
  • Bohdan Sienkiewicz, twórca “Latającego Holendra”, odszedł na wieczną wachtę

Bohdan Sienkiewicz, twórca “Latającego Holendra”, odszedł na wieczną wachtę

Nie żyje Bohdan Sienkiewicz, dziennikarz, publicysta morski, żeglarz. Zasłynął jako współtwórca i prowadzący „Latającego Holendra” – najważniejszego polskiego programu telewizyjnego dla młodzieży popularyzującego tematykę morską. Zmarł 20 lipca w wieku 89 lat.
21.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwór Artusa, maj 2012 roku. Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska, wręczenie Medalu Ks. Mściwoja II Bohdanowi Sienkiewiczowi
Dwór Artusa, maj 2012 roku. Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska, wręczenie Medalu Ks. Mściwoja II Bohdanowi Sienkiewiczowi
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Bohdan Sienkiewicz urodził się we wrześniu 1931 w Stolinie na Polesiu. Po maturze zdanej w 1951 roku w Lesznie, podjął studia w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie (obecnie Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego) na Wydziale Morskim, specjalizując się w żegludze morskiej. Dyplom uzyskał w 1956, już po przekształceniu uczelni w Wyższą Szkołę Ekonomiczną. W 1971–1976 studiował w Wyższej Szkole Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.

Zainteresowania dziennikarskie realizował już podczas studiów. W latach 1965–1977 był dyrektorem Ośrodka Telewizyjnego w Gdańsku, następnie do 1981 korespondentem Polskiego Radia i Telewizji w Afryce. W 1967 roku wprowadził na ogólnopolską antenę telewizyjną realizowany w Gdańsku magazyn morski dla młodzieży „Latający Holender”. Program przetrwał na antenie 26 lat i był jednym z najdłużej emitowanych w polskiej telewizji. Bohdan Sienkiewicz przez wiele lat realizował dla TVP także magazyn podróżniczy „Dookoła Świata”; jest autorem wielu filmów dokumentalnych i reportaży.

W 1988 wziął uczestniczył w słynnym wokółziemskim rejsie „Daru Młodzieży”, który zaowocował pokonaniem Przylądka Horn. Był członkiem honorowym The Sail Training Association Poland oraz fokmaszt Bractwa Kaphornowców. W 2011 roku doprowadził do utworzenia nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza, honorującej wyjątkowe dokonania żeglarskie, osiągnięcia w dziedzinie wychowania morskiego lub kształtowania świadomości morskiej.

Za zasługi na polu wychowania morskiego, Bohdan Sienkiewicz w 2012 roku odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz (w tym samym roku) Medalem Księcia Mściwoja II przyznawanym przez Radę Miasta Gdańska.

Niezwykłym pomysłem wykorzystanym w “Latającym Holendrze” było zaangażowanie młodych widzów w rozwiązywanie zadań powiązanych oczywiście z morską tematyką programu. Gromadzone w ten sposób punkty były premiowane udziałem w rejsach i obozach żeglarskich. W ciągu ponad ćwierćwiecza obecności “Holendra” na antenie, zadania rozwiązało 100 tys. młodych ludzi, a 5 tys. dzięki temu uczestniczyło w różnych letnich akcjach. 

W roku 1973 na bazie „Latającego Holendra” utworzono organizację wychowania morskiego Bractwo Żelaznej Szekli. Na potrzeby Bractwa zbudowano w 1980 żaglowiec „Pogoria”.

(za Gedanopedią)

Informację o śmierci Bohdana Sienkiewicza podał portal żeglarski.info.

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska