Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

“Bogurodzica” i “Mury”, jazz i szanty na Święto Niepodległości. JUŻ DZIŚ RUSZAMY

“Przybij piątkę biało-czerwonej” to hasło, pod którym w Gdańsku w piątek, 11 listopada, będziemy świętować naszą niepodległość. W tym roku na XIV Paradzie Niepodległości będzie jeszcze bardziej śpiewnie, muzycznie a nawet tanecznie. Zbiórka o godz. 9.00, początek Parady o 10.00.

“Bogurodzica” i “Mury”, jazz i szanty na Święto Niepodległości. JUŻ DZIŚ RUSZAMY
A
A
data publikacji: 08 listopada 2016 r.

W Paradzie Niepodległości udział m.in. biorą grupy rekonstrukcyjne...
W Paradzie Niepodległości udział m.in. biorą grupy rekonstrukcyjne...
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wszystko za sprawą zespołów i grup muzycznych. Profesjonalistów i zdolnych amatorów wykonujących tradycyjną muzykę patriotyczną, ale także jazz, szanty i wiele innych.

Wsród nich znajdzie się m.in wyjątkowa grupa młodzieży, nauczycieli i rodziców z II Podstawowo-Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych STO. Od 2012 roku szkoła organizuje „Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych" na przedprożu Dworu Artusa w przeddzień Święta Niepodległości. Pieśni wykonuje kilkudziesięcioosobowy chór złożony z uczniów, absolwentów, rodziców i nauczycieli, z udziałem zebranych gdańszczan. Pieśni pochodzą z różnych okresów dziejów naszego kraju, wśród nich są m.in. Średniowieczna “Bogurodzica” i “Mury” Jacka Kaczmarskiego . W tym roku chór z okazji Parady występi na Targu Węglowym około godz. 11.45. 


Parada Niepodległości - sprawdź kwestie organizacyjne: Gdzie przyjechać?, O której godzinie?
 

W piątek, 11 listopada, w Paradzie oraz na estradzie zobaczymy także Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk z Gdańskiego Archipelagu Kultury, ktory zaprezentuje barwne i ciekawe tańce polskie: poloneza z mazurem, kujawiaka z oberkiem oraz skocznego i żywiołowego krakowiaka. Członkami zespołu są również młodzi ludzie z trójmiejskich szkół i uczelni. 


Specjalne dania i potrawy w Wieczór Niepodległości. SPRAWDŹ GDZIE I ZA ILE

Podczas Parady Niepodległości nie zabraknie jazzowych klimatów. Wszystko za sprawą "maszerujących muzyków". To młodzi, ale wytrawni już miłośnicy dźwięków z tzw. feelingiem. Kilka miesięcy temu otwierali muzyczny korowód w trakcie Festiwalu Jazz Wolności w Sopocie, wskrzeszając tym samym pamięć o słynnym pochodzie z 1956 roku (rozpoczynał Festiwal Jazzowy, pierwszy w postalinowskich czasach). Tym razem jazzmanom - jako że lubią eksperymenty i łączenie stylów - towarzyszyć będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sierakowic. W repertuarze zapowiadane są standardy jazzowe a także specjalnie zaaranżowane, znane utwory patriotyczne. 
 

... muzycy profesjonaliści i amatorzy
... muzycy profesjonaliści i amatorzy
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Czoło Parady Niepodległości będzie prowadził męski chór Rewelersów, z Żuławskiego Ośrodka Kultury. Jego spiritus movens jest Tomasz Stroynowski, pianista, kompozytor i popularyzator muzyki, znakomity i charyzmatyczny pedagog. Jeśli tylko nie przeszkodzi aura, będzie on akompaniował chórowi na pianinie, przewożonym na stylowym pojeździe.

Oczywiście nie zabraknie chóru Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego Gryf z Trąbek Wielkich z charakterystyczną postacią kierownika i dyrygenta Teofila Bąka. Chórzyści z Gryfa mają niezwykle bogaty repertuar i to oni zawsze prowadzą śpiew najważniejszych pieśni. Ich brzmienie kojarzy się wszystkim z gdańską Paradą Niepodległości.

Skoro Gdańsk, i morze, będzie też oczywiście coś dla miłośników szantów.

Do zobaczenia w piątek, 11 listopada w Gdańsku., już od godziny 9.
 

XIV Parada Niepodległości

O godz. 9.00 zbiórka przy ulicy Podwale Staromiejskie.


O godz. 10:00 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam też około godz. 11:15 nastąpi część finalna wydarzenia.


Zakończenie uroczystości na Targu Drzewnym przewidywane na godz. 11.45


O godz. 12.00 uroczysta msza św. za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej.


Część uczestników, w tym grupy zmotoryzowane i rekonstrukcyjne, udadzą się na Targ Węglowy, tam na specjalnej scenie odbędzie się również koncert pieśni patriotycznych.