• Start
  • Wiadomości
  • Bogdan Borusewicz kończy 70 lat. Został uhonorowany przez ECS

Bogdan Borusewicz kończy 70 lat. Został uhonorowany przez ECS

Bogdan Borusewicz - wicemarszałek Senatu RP i działacz opozycji antykomunistycznej z czasów PRL, legendarny organizator strajku w sierpniu 1980 r. obchodzi swoje 70 urodziny. Podczas posiedzenia Rady Europejskiego Centrum Solidarności, której jest członkiem, uhonorowany został z tej okazji okolicznościowymi upominkami i listami gratulacyjnymi.
11.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bogdan Borusewicz - główny organizator słynnego strajku z sierpnia 1980 r. na tle stoczniowej bramy nr 2
Bogdan Borusewicz - główny organizator słynnego strajku z sierpnia 1980 r. na tle stoczniowej bramy nr 2
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


Bogdan Borusewicz kończy 70 lat. Podczas posiedzenia Rady Europejskiego Centrum Solidarności 11 stycznia 2019 r. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska i Basil Kerski, dyrektor ECS wręczyli Bogdanowi Borusewiczowi – członkowi Rady, który pełni funkcję przewodniczącego Kolegium Historyczno-Programowego ECS – okolicznościowe upominki oraz listy gratulacyjne. 

Czujemy się w powinności powiedzieć: dziękujemy! Życzymy zdrowia, siły, codziennej pogody ducha i wielu powodów do satysfakcji. Wiemy bowiem – choć to bardzo egoistyczna perspektywa – jak wiele jeszcze wszyscy możemy skorzystać na Pana Marszałka aktywności i dalszej służbie publicznej. Sto lat!

- napisało kierownictwo ECS na swoim facebookowym profilu.


W czasach PRL Borusewicz był jednym z liderów opozycji antykomunistycznej, dziś jest w opozycji parlamentarnej. Urodził się w 1949 roku w Lidzbarku Warmińskim. Zamieszkał w Sopocie w roku 1958, gdzie ukończył szkołę podstawową, a następnie Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie (klasa fotograficzna). Jest absolwentem historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1976 r.). Inicjował na uczelni nielegalną działalność opozycyjną.

Pierwszy raz aresztowany był za rozprowadzanie ulotek popierających studentów w marcu 1968 roku. Skazany został na 3 lata więzienia wyszedł po 1,5 roku. W latach 70. działał w KSS KOR i Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. Był głównym organizatorem słynnego sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej, po którym narodziła się "Solidarność".

Dyrektor ECS Basil Kerski ze zdjęciem autorstwa Bogusława Nieznalskiego, który sfotografował osoby niosące chleb w sierpniu 1980 r. Jest na nim Bogdan Borusewicz
Dyrektor ECS Basil Kerski ze zdjęciem autorstwa Bogusława Nieznalskiego, który sfotografował osoby niosące chleb w sierpniu 1980 r. Jest na nim Bogdan Borusewicz
zdj. Katarzyna Skrzypiec / Archiwum ECS


W stanie wojennym ukrywał się. Należał do grupy najbardziej poszukiwanych przez aparat bezpieczeństwa przywódców podziemnej "Solidarności". Po 13 grudnia 1981 jeden z najważniejszych i najbardziej poszukiwanych. Wpadł w ręce bezpieki po czterech latach życia w ukryciu. Organizował gdańskie podziemie (Regionalną Komisję Koordynacyjną), a w 1984 r. wszedł w skład Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, ogólnopolskiego kierownictwa podziemnej Solidarności. Od 1989 roku przewodniczył Zarządowi Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność. W latach 1993-2001 był posłem na Sejm, pełnił funkcję wiceministra spraw wewnętrznych. W roku 2001 podjął pracę w samorządzie jako wicemarszałek i członek zarządu województwa pomorskiego. Senator VII, VIII i IX kadencji, dwukrotnie wybierany na marszałka Senatu. Obecnie wicemarszałek. 8 lipca 2010 w wyniku rezygnacji Bronisława Komorowskiego z funkcji marszałka Sejmu jako marszałek Senatu przejął tymczasowo obowiązki prezydenta RP. Funkcję tę pełnił przez niecałe 10 godzin.

Żonaty z Aliną Pienkowską działającą w opozycji demokratycznej i Solidarności, senator RP, która zmarła w 2002 r.

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim