Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bliżej turystów i Europy. Bazylika potrzebuje zmian [WIDEO]

Prace modernizacyjne to tylko część planu, który ma przybliżyć Bazylikę Mariacką do standardów europejskich. Potrzebne są wielomilionowe dotacje. Parafia stara się o fundusze europejskie, pomagają też gdańszczanie, którzy wpłacili już 200 tys. złotych.

Bliżej turystów i Europy. Bazylika potrzebuje zmian [WIDEO]
A
A
data publikacji: 06 maja 2016 r.

Bazylika Mariacka widziana z Biskupiej Górki
Bazylika Mariacka widziana z Biskupiej Górki
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

Bazylika Mariacka (Kościół Mariacki), często nazywana “koroną Gdańska”, jest największą w Europie świątynią zbudowaną z cegły. Budowana była etapami od 1343 do 1502 roku (przez 159 lat). Należy do najchętniej odwiedzanych obiektów zabytkowych w mieście.


Turyści coraz bardziej lubią Gdańsk. Wiemy za co


Obiekt wymaga renowacji, m.in. naprawy sypiącego się dachu i elewacji oraz wymiany instalacji elektrycznej. Proboszcz ks. Ireneusz Bradtke marzy, by świątynia stała się jeszcze bardziej przyjazna turystom. Według planów obok bazyliki ma powstać centrum turystyczne.

Wchodzić tam będziemy zielonymi drzwiami, przejściem pod kaplicą królewską. Dziś te drzwi są rzadko otwierane.

Po lewej stronie dziedzińca, tak jak teraz, znajdować się będzie plebania.

Na przeciw wejścia powstaną toalety.

Po prawej stronie znajdzie się pomieszczenie, w którym otrzymamy informacje na temat bazyliki, wypożyczymy elektroniczny przewodnik, wyślemy kartkę pocztową czy napijemy się kawy.

W podziemiu, w miejscu dawnej kotłowni, powstanie sala multimedialna. 

Modernizacja i uatrakcyjnienie bazyliki to wielomilionowe projekty. Parafia złożyła wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego - stara się o przyznanie 20 mln złotych. Z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko liczy na pozyskanie 17 mln zł. Nowe wnioski są w trakcie przygotowań. Pomagają także gdańszczanie, którzy na konto bazyliki wpłacili już 200 tysięcy złotych.
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora