• Start
  • Wiadomości
  • Miasto modernizuje system ostrzegania przed zagrożeniem powodziowym

Miasto modernizuje system ostrzegania przed zagrożeniem powodziowym

Nowy system to: stacja meteo do obserwacji warunków pogodowych, 70 elektronicznych syren, 55 stacji pomiarowych z sondą i kolejne 19 stacji z deszczomierzami - warty blisko 3 mln zł. W piątek, w Urzędzie Marszałkowskim, podpisano umowę na dofinansowanie tego projektu ze środków unijnych.
21.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W Urzędzie Marszałkowskim uroczyście podpisano umowę na dofinansowanie projektu, w ramach którego powstanie m.in. system szybkiego ostrzegania mieszkańców. Na zdjęciu marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk ( prawej) i zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak

Efekty zmian klimatycznych odczuwalne są coraz dotkliwiej. Dziesięć dni temu, 11 sierpnia 2017, pomorskie gminy nawiedził huragan o niespotykanej dotąd sile, a Gdańsk już drugi rok z rzędu walczy w lipcu z ulewnymi, intensywnymi deszczami. Naukowcy ostrzegają, że takie zjawiska będą się powtarzać, dlatego miasto musi być na nie jak najlepiej przygotowane. Opracowano więc projekt, we współpracy z Sopotem, którego pełna nazwa brzmi: „Rozbudowa systemów informowania i ostrzegania o zagrożeniach, w szczególności powodziowych dla Gdańska i Sopotu”.

W jego ramach, system pomiaru wielkości opadu i poziomu wody: w ciekach, zbiornikach retencyjnych, kolektorach i kanalizacji deszczowej zostanie zmodernizowany i rozbudowany. Zostaną zamontowane urządzenia pomiarowe wraz z układem telemetrycznym GSM i układem zasilania, powstanie też system wczesnego ostrzegania i alarmowania mieszkańców przed zagrożeniami atmosferycznymi.

- Osoby, które na co dzień odpowiadają za bezpieczeństwo gdańszczan i gdańszczanek, przygotowały projekt, który wygrał w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (dofinansowanego z Unii Europejskiej – red.) - zaznacza Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - To system powiadamiania. Z jednej strony jest to system sond i deszczomierzy, a z drugiej – system syren połączonych elektronicznie, aby mieszkańcy Gdańska jeszcze lepiej byli informowani w trudnych sytuacjach.

Nowe syreny alarmowe będą przekazywać sygnał głosowy, a nie tylko sygnał modulowany przekazujący sam dźwięk.

Dzięki nowym syrenom głosowym gdańszczanie mają być jeszcze szybciej i jeszcze lepiej ostrzegani przed zagrożeniami

- Dotychczasowy system, który przekazywał wyłącznie dźwięk, był dla mieszkańców nieczytelny. Syreny kojarzyły się bowiem głównie z jakimiś wydarzeniami historycznymi, ale nie przekazywały informacji wprost. Nowe urządzenia będą przekazywały komunikat głosowy, który będzie zawierał instrukcje, co należy zrobić, bądź też w którym kierunku się udać i gdzie można uzyskać informacje. To będzie bezpośredni kanał komunikacyjny z mieszkańcami rozgłaszany na terenie zagrożonym – tłumaczy Joanna Pińska, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w gdańskim magistracie.

Bardzo istotne w tym projekcie będą też stacje pomiarowe, z których korzystać będzie spółka Gdańskie Wody, a także Centrum Zarządzania Kryzysowego. Będą one pokazywały sytuację w danej chwili.

- Na podstawie tych pomiarów będzie można analizować, jakie mamy jeszcze możliwości retencyjne w zlewni i możliwości działania, jaką mamy rezerwę, ale także to, czy należy już podjąć na ulicach działania stricte kryzysowe, i jak należy informować mieszkańców. Nie chcemy siać paniki, ale zależy nam, by informować w jak najszybszym tempie, jak najbardziej wiarygodnie naszych mieszkańców – zaznacza Joanna Pińska.

Syreny zainstalowane zostaną na terenie osiedli mieszkaniowych, ale też przy głównych ciągach komunikacyjnych.

- Wybierając lokalizacje, ustalaliśmy je w miejscach, w których zagrożenie wystąpiło lub mogło wystąpić, czyli np. tam, może podnieść się poziom wód albo gdzie występuje najwyższy poziom wody w trakcie opadów - tłumaczy Pińska.

W Gdańsku zainstalowanych jest obecnie 18 deszczomierzy. Większość z nich wyposażona jest w autonomiczny rejestrator zintegrowany z modułem GSM/GPRS, co umożliwia zdalny dostęp do danych.

- Nasi pracownicy na bieżąco są informowani o stanie opadu w dzielnicy, za którą są odpowiedzialni. Zwiększenie i modernizacja sieci pomiarowej stanu wód i opadów pozwoli na lepsze wykorzystanie posiadanych środków i zwiększenie efektywności naszych działań - podkreśla Ryszard Gajewski, prezes spółki, Gdańskie Wody.

Wartość projektu to 2 822 637,7 zł. W 70 proc. zostanie on dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

System pomiaru stanu wód m.in. w zbiornikach retencyjnych zostanie rozbudowany i unowocześniony

Planowane 19 stacji pomiarowych z deszczomierzami:

Przepompownia Rębiechowo, Jelitkowo/Żabianka, Potok Kołobrzeski/Ujście, Kokoszki, Zabornia, Łostowice, Potok Borkowski, Wyspa Sobieszewska, Kaczeńce, Chełm, Potok Kołobrzeski/Grunwaldzka, Trakt św. Wojciecha – Straż, ul. Jaśminowa, ul. Przełom, ul. Kartuska, ul. Górzysta, ul. Kościerska, ul. Jednorożca, ul. Reja

Planowane 55 stacji pomiarowych z sondą:

- 33 na zbiornikach: Orłowska II, Zb. Barniewice, Zb. Owczarnia, Zb. Klukowo, Zb. Rębiechowo III, Zb. Bytowska 4A, Zb. Nr 12, Zb. Nr 11, Zb. Nr 8, Zb. Nr 6, Zb. Nr 5, Zb. Nr 4, Zb. Nr 3, Zb. Nr 2, Zb. Nr 1, Zb. Budowlanych II, Zb. Jabłoniowa, Zb. Cedrowa, Zb. Łabędzia, Zb. Myśliwska, Zb. Zabornia, Zb. Mokra Fosa, Zb. Madalińskiego, Zb. Platynowa, Zb. Świętokrzyska, 1Zb. Świętokrzyska 2, Zb. Wielkopolska, Zb. Wieżycka, Zb. Warszawska, Zb. Przemyska, Zb. Jeleniogórska, Zb. Augustowska, Zb. Kolorowy

- 22 na ciekach: Kanał Raduni/Św. Wojciech (nieistniejący mostek), Kanał Raduni/ul. Raduńska(wylot za potokiem Oruńskim), Kanał Raduni/ul. Podmiejska – Nakielska, Kanał Raduni/ul. Brzegi – Cienista, Kanał Raduni/Zaroślak – Stoczniowców, Potok Oliwski/IBW PAN, Potok Oliwski/ul. Nowickiego, Potok Strzyża/ul. Partyzantów, Potok Strzyża/ul. Aldony, Potok Oruński/ul. Bieszczadzka, Potok Oruński/park Oruński, Potok Św. Wojciech/za dopływem potoku Borkowskiego, Potok Kowalski/Darżlubska, Potok Kozacki przed zb. Świętokrzyska I, Potok Oruński przed zb. Świętokrzyska I, Kanał Raduni/wylot z potoku Maćkowego, Potok Siedlecki, Kolektor Kołobrzeski, Potok Jaśkowy/ul. Jaśkowa Dolina-Sobótki, Potok Rynarzewski/Kościerska-przepust, w Porcie Północnym i na ul. Tamka

- Stacja meteo do obserwacji warunków meteorologicznych - ogródek ARMAAG/Hewelianum



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę