PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Blisko 200 eksponatów i film z lat 30. - nowa wystawa w Muzeum Bursztynu
Blisko 200 eksponatów i film z lat 30. - nowa wystawa w Muzeum Bursztynu
Kim byli artyści tworzący unikatową biżuterię w stylu art déco w XX-leciu międzywojennym, a kim odbiorcy ich dzieł? Skąd, kto i jak dostarczał bursztyn do wyrobu biżuterii? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziemy na nowej wystawie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, zatytułowanej „Bursztynowe art déco”. Ekspozycję, na której znalazło się blisko 200 eksponatów i oryginalny film z lat 30., można oglądać od 26 stycznia do 30 września 2018 r.

Papierośnica z herbem Gdańska - Staatliche Bernstein Manufaktur (prawdopodobnie)
Papierośnica z herbem Gdańska - Staatliche Bernstein Manufaktur (prawdopodobnie)
zbiory Muzeum Gdańska

Art déco, styl w sztuce i architekturze popularny w latach 1919-1939, nie był sztuką dla mas. Zdecydowanie przeznaczony był dla zamożnych, wykształconych elit - które lubowały się w niedużych, eleganckich przedmiotach użytkowych i dekoracyjnych wykonanych z bursztynu lub przynajmniej nim dekorowanych.

Prym wiodła biżuteria dla pań - na metalowych lub srebrnych sztyftach wyrobów produkowanych w Gdańsku osadzano kulki lub łezki wykonane ze złota Bałtyku, gładkie, albo fasetowane, przezroczyste, albo nieprzezroczyste, układane w pąki, kwiaty, ale też i geometryczne wzory. Towarzyszyły im listki, również na sztyftach, delikatnie wyprofilowane, z lekkim, rytowanym żyłkowaniem.

Broszka - autor nieznany
Broszka - autor nieznany
zbiory Muzeum Gdańska

W bursztynie zakochani byli też panowie żyjący w tamtych latach. - Szalenie modne były akcesoria dla palaczy, a więc nie tylko tradycyjne fajki, cygarniczki, ale również popielniczki, papierośnice, pudełka na papierosy, cygara, zapałki oraz zapalniczki, albo zegary, barometry, termometry, kałamarze, talerze dekoracyjne, świeczniki i wiele innych - wymienia Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu, kurator wystawy „Bursztynowe art déco. O bursztynie w dwudziestoleciu międzywojennym”.

Te wszystkie przedmioty - łącznie 186 eksponatów ze zbiorów własnych Muzeum Bursztynu, oraz wypożyczonych z Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - trafiły na wystawę, którą od 25 stycznia 2018 r. można oglądać Sali Sądowej Muzeum Bursztynu - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (ul. Targ Węglowy 26).

Szkatuła - autor nieznany
Szkatuła - autor nieznany
zbiory Muzeum Zamkowego w Malborku

Dodatkowo, zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć unikatowy film z lat 30. XX wieku, ukazujący jak pozyskiwano bursztyn w czasach art déco. Archiwalny dokument, nakręcony na terenie dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego, opowiada o wydobyciu bursztynu w okresie pomiędzy dwiema wojnami światowymi.

- Metalowa puszka z taśmą filmową została znaleziona na strychu i przekazana w 2010 r. do Muzeum Bursztynu przez znanego bursztynnika Aleksandra Gliwińskiego - dodaje Adamowicz. - Dziesięciominutowy film to unikat. Zachowało się niewiele tego typu materiałów i cieszymy się, że posiadamy go w zbiorach. To, co zaskoczy zwiedzających naszą wystawę najbardziej, to kontrast między odbiorcami bursztynowych arcydzieł, a tymi którzy wydobywali tą cenną żywicę.

Zegar - Staatliche Bernstein-Manufaktur
Zegar - Staatliche Bernstein-Manufaktur
zbiory Muzeum Gdańska

Wystawie towarzyszy katalog, zawierający fotografie wszystkich bohaterów wystawy, i eseje: prof. Anny Sieradzkiej - najwybitniejszej znawczyni sztuki i epoki art déco w Polsce oraz dr Leonarda Tomczyka, z Muzeum Lohr am Main, autora monografii Die Staatliche Bernstein Manufaktur Königsberg 1926-1945. Będzie to pierwsza po polsku publikacja o historii i produkcji Państwowej Manufaktury Bursztynu w Królewcu. Katalog będzie można nabyć w kasie w Muzeum Bursztynu.

Wernisaż wystawy „Bursztynowe art déco. O bursztynie w dwudziestoleciu międzywojennym” (na zaproszenia) odbędzie się w czwartek, 25 stycznia 2018 r., wystawa będzie otwarta dla zwiedzających od piątku, 26 stycznia do 30 września 2018 r. - codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w następujących godz.: wt. 10-13, śr. 10-16, czw. 10-18, pt-sb. 10-16, niedz. 11-16. Bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, we wtorki wstęp wolny.

Czytaj też:

Galeria Palowa oficjalnie otwarta. Na początek: arcydzieła gdańskich złotników [FOTORELACJA]

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl