PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rocznica bitwy pod Oliwą. Zapalenie zniczy, wykład, przemarsz rekonstruktorów

Rocznica bitwy pod Oliwą. Zapalenie zniczy, wykład, przemarsz rekonstruktorów
W sobotę, 24 listopada, odbędą się w Gdańsku uroczystości upamiętniające 391. rocznicę bitwy pod Oliwą - najsłynniejszej zwycięskiej polskiej bitwy morskiej, stoczonej na gdańskiej redzie pomiędzy okrętami floty Zygmunta III Wazy i jego politycznego konkurenta, szwedzkiego króla Gustawa Adolfa.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przejście grup rekonstrukcji historycznych pod Pomnik Bitwy pod Oliwą w listopadzie 2017 roku w 390. rocznicę bitwy pod Oliwą
Przejście grup rekonstrukcji historycznych pod Pomnik Bitwy pod Oliwą w listopadzie 2017 roku w 390. rocznicę bitwy pod Oliwą
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP


W samo południe na Wzgórzu Pachołek zostaną zapalone znicze i oddana zostanie salwa honorowa pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą. Po południu grupy rekonstrukcyjne z Pomorza przemaszerują ulicami zabytkowego Głównego Miasta do Bazyliki Mariackiej, gdzie spoczywa admirał polskiej floty, Arend Dickmann. Tam złożony zostanie wieniec na grobie admirała.


Bitwa odbyła się 391 lat temu - 28 listopada 1627 roku - a do wspólnego świętowania zaprasza Kompania Kaperska (stowarzyszenie z Gdańska, promujące historię XVII-wiecznego miasta i regionu).

- Dla zainteresowanych historią przygotowujemy także wykład o bitwie pod Oliwą, który odbędzie się o godzinie czternastej w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej przy ulicy Tokarskiej 21/25 - informuje Wioletta Krewniak, wiceprezes stowarzyszenia Kompania Kaperska.


Program wydarzenia:

11:30-12:00

Zapalenie zniczy pod pomnikiem Bitwy pod Oliwą na wzgórzu Pachołek (zbiórka pod wzgórzem o 11.30) i salwa honorowa

14:00-14:30

Ośrodek Kultury Morskiej: Bitwa pod Oliwą na tle wojny o ujście Wisły (wykład)

15:00

Przemarsz rekonstruktorów ulicą Długą do Bazyliki Mariackiej, do grobu Arenda Dickmanna. Początek na Zielonym Moście – salwa honorowa z muszkietów.

Po drodze prezentacja wojsk z epoki.