PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bitwa o Gotland 2020. Wielkie regaty już w tę niedzielę - 500 mil solo przez jesienny Bałtyk

Bitwa o Gotland 2020. Wielkie regaty już w tę niedzielę - 500 mil solo przez jesienny Bałtyk
Już w najbliższą niedzielę, 13 września rozpoczną się dziewiąte regaty Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. Równo dwudziestu zawodników stanie na starcie  najtrudniejszego z morskich wyścigów żeglarskich w Polsce. To wyjątkowa impreza, która z roku na rok przyciąga coraz większe grono fanów i liczną grupę uczestników. Trasa pozostaje bez zmian - z Gdańska dookoła Gotlandii, non-stop, 500 mil przez jesienny Bałtyk, a żeglarze płyną solo.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W rekordowych latach na starcie stanęło niemal 30 jachtów (edycje 2017 i 2018), w tym roku organizatorzy zdecydowali się ograniczyć tę liczbę do 20. Powodem tej selekcji nie była trwająca epidemia
W rekordowych latach na starcie stanęło niemal 30 jachtów (edycje 2017 i 2018), w tym roku organizatorzy zdecydowali się ograniczyć tę liczbę do 20. Powodem tej selekcji nie była trwająca epidemia. Na pierwszym planie jacht "Oceanna" pod Zenonem Jankowskim, zwycięzcą "Bitwy" w roku ubiegłym.
GOS

 

Bitwa o Gotland to najtrudniejszy morski wyścig żeglarski w Polsce. Zasady rywalizacji są zawsze takie same – trasa liczy 500 mil dookoła Gotlandii i trzeba ją pokonać non-stop. Na każdym z jachtów znajduje się jeden człowiek, a trudności dokłada wrześniowy termin. O tym, jak wymagający potrafi być jesienny Bałtyk, żeglarze przekonali się podczas zeszłorocznej edycji, kiedy sztormowa pogoda sprawiła, że do mety dopłynęło tylko 3 zawodników (spośród 23 startujących) – kapitanowie: Zenon Jankowski, Aleksandra B. Emche oraz Paweł Biały.

Bitwa na przestrzeni ostatnich 8 edycji ewoluowała z koleżeńskiego wyścigu 1 na 1 do corocznego święta żeglarzy samotników. W rekordowych latach na starcie stanęło niemal 30 jachtów (edycje 2017 i 2018), w tym roku organizatorzy zdecydowali się ograniczyć tę liczbę do 20. Dlaczego? Kpt. Krystian Szypka, pomysłodawca i dyrektor regat wyjaśnia - Dla nas jest najważniejsze bezpieczeństwo. Doświadczenie poprzednich edycji doprowadziło nas do konkluzji, że liczba do 20 startujących wymusza taki poziom organizacji, zabezpieczenia i logistyki, który przy środkach jakimi dysponujemy, jesteśmy zapewnić w sposób profesjonalny. Stąd decyzja o nieprzekraczalnym limicie 20 jednostek w tegorocznym wyścigu.

Także ze względu na bezpieczeństwo, jak co roku, każda jednostka przejdzie przed startem inspekcję wyposażenia opartą na wymogach World Sailing OSR. Kontrolę tę przeprowadzi Tomasz Konnak, doświadczony żeglarz, który piastuje rolę sędziego głównego regat. Organizatorzy Bitwy zapewniają także zawodnikom regularne aktualizacje prognozy pogody (opracowane przez centrum meteorologiczne Kazimierza Sawczuka i Juliusza Orlikowskiego), tracking satelitarny on-line oraz dyżur medyczny 24h.

Zgodnie z Bitewnym zwyczajem, zawodnikom na wodzie będą towarzyszyły jednostki osłonowe, odpowiedzialne przede wszystkim za niezwykle istotną łączność radiową z uczestnikami. W roli jednego z „Aniołów” wystąpi w tym roku flagowy żaglowiec Miasta Gdańska - Generał Zaruski. Miasto Gdańsk jest partnerem strategicznym regat.

 

Gotlandbaner
 

 

Na liście startowej Bitwy 2020 figurują sami mężczyźni – żadna z trzech Pań, jakie do tej pory podjęły się wyzwania, w tym roku nie pojawi się na starcie, a nowych chętnych brak. Wśród startujących znajdziemy za to aż 5 debiutantów. To ich pierwszy raz w tym wyścigu, ale każdy z nich posiada niezbędne doświadczenie morskie. Najmłodszy z nich, Kamil Baranowski ma dopiero 20 lat i jest to rekord w historii bitewnych startów. Kamil o Bitwie marzy od jej pierwszej edycji, czyli… od dziecka. Jego celem jest dotrzeć do mety, ale szerokie grono jego kibiców liczy na więcej i trzyma kciuki za jak najlepszy wynik.

Portem startu i mety będzie Marina Przełom w Górkach Zachodnich. Podczas trwania regat będzie funkcjonowała tam wioska regatowa, w której mieściło się będzie biuro regat, a teren portu będzie dostępny dla rodzin zawodników oraz kibiców.

Zmagania samotnych żeglarzy będzie można będzie śledzić online za pomocą trackingu Yellow Brick.

 

Lista startowa regat "Bitwa o Gotland"

1

Łukasz WASIELEWSKI "ARIETIS" Carter 30

2

Paweł BIAŁY "DELPHIA III" Delphia

3

Zenon JANKOWSKI "OCEANNA" Outborn 39

4

Władysław CHMIELEWSKI "BINDI" Dehler 33

5

Grzegorz RAĆ "OCEAN TEAM" Delphia 37

6

Maciej HEJNA "DOUBLE SCOTCH" Sadler 32

7

Kamil BARANOWSKI "BELFER" Elan 431

8

Jacek ZIELIŃSKI  "QUICK LIVENER" Sigma 35

9

Ryszard DRZYMALSKI "KONSAL 2" Slotta1200

10

Kuba MARJAŃSKI "BUSY LIZZY" Faurby 999

11

Jacek CHABOWSKI "BLUE HORIZON" Delphia 47

12

Jerzy MATUSZAK "DANCING QUEEN" Dehler 46

13

Adam SZELIGOWSKI "WIKING" Hanse 325

14

Witold MAŁECKI "GOODSPEED" Dufour 34P

15

Tomasz  ŁADYKO "ODYSSEY" Jod 35 

16

Adam DOBROCH "___" ___

17

Piotr FALK "BLUESinA" Hanse 400

18

Tomasz ODZIOBA "BLACK CARAVELA" Caravela 950

19

Maciej BANACH "UNIQUE" Dufour 410

20

Andrzej KOPYTKO "NAUTICO" Najad 340

 

Grzegorz PawelecUrząd Miejski w GdańskuGdański Ośrodek Sportu
Grzegorz Pawelec - najnowsze
Grzegorz PawelecUrząd Miejski w GdańskuGdański Ośrodek Sportu
Grzegorz Pawelec - najnowsze