PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Do teatru i opery za 3 zł. Nie przegap akcji „Bilet za grosze” w tę sobotę
Do teatru i opery za 3 zł. Nie przegap akcji „Bilet za grosze” w tę sobotę
W Dzień Teatru Publicznego (sobota, 12 maja 2018 r.) w teatrach publicznych w Gdańsku, jak w całej Polsce, można kupić bilet na spektakle za jedyne 300 groszy, czyli 3 zł. Akcja ma przypominać, że teatr - miejsce działań i przeżyć artystycznych - jest również źródłem przychodu dla gospodarki regionu, w którym działa.
 Mapa i terytorium , reż. Ewelina Marciniak
"Mapa i terytorium", reż. Ewelina Marciniak
mat. prasowe

W Teatrze Wybrzeże - Houellebecq

Do akcji jak co roku włączył się Teatr Wybrzeże. Za 300 groszy kupić będzie można bilet na spektakl „Mapa i terytorium” na podstawie powieści Michela Houllebecqua, w reżyserii Eweliny Marciniak (premiera 14 października 2016 roku na Dużej Scenie).

Spektakl prezentowany będzie w piątek, 18 maja, o godzinie 19.30 na Dużej Scenie. Promocyjna sprzedaż biletu za 300 groszy (jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety) odbędzie się w sobotę, 12 maja, od godz. 14 w kasie teatru w Gdańsku.

O spektaklu:

Najbardziej utytułowana powieść francuskiego pisarza, laureata nagrody Goncourtów, to melancholijna, choć zarazem niepozbawiona ironii opowieść o współczesnej sztuce. Namysł nad kondycją współczesnego świata Houellebecq prowadzi tym razem nie z perspektywy burdelu z Tajlandii, a galerii sztuki w Paryżu. Ale logika tej zmiany nie jest chyba przypadkowa… Główny bohater, Jed Martin nie radzi sobie w życiu zbyt dobrze - nie potrafi nawiązywać relacji z ludźmi, z trudem podtrzymuje więzi rodzinne. Jako artysta, odnosi jednak spektakularny sukces robiąc zdjęcia map Michelin. W przygotowaniu następnej wystawy pomaga mu sam Michel Houellebecq - pisze tekst do katalogu. Wkrótce potem Houellebecq zostaje bestialsko zamordowany. Melancholijny dramat o artyście w czasach późnego kapitalizmu przeradza się w rasowy kryminał. Kto zabił? Dlaczego? I co z tym wszystkim ma wspólnego sztuka współczesna?

Czas: 3 godziny 10 minut (dwie przerwy)
Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

Teatr PAPAHEMA Skłodowska. Radium Girl
Teatr PAPAHEMA "Skłodowska. Radium Girl"
Fot. Bartek Warzecha

W Szekspirowskim - Skłodowska

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza natomiast na spektakl „Skłodowska. Radium girl” w wykonaniu białostockiego Teatru PAPAHEMA. Spektakl zagrany zostanie na głównej scenie GTS 12 maja 2018 o godz. 19. Sprzedaż biletów za 300 groszy rozpocznie się 12 maja 2018 roku o godz. 10.

O spektaklu:

Spektakl „Skłodowska. Radium girl” powstał z okazji 150. rocznicy urodzin noblistki. Ten młody białostocki teatr otrzymał m.in. nagrodę publiczności na zeszłorocznym 21. Festiwalu Szekspirowskim.

- Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury - Madonna, Marilyn Monroe, Superman - kształtuje zbiorową wyobraźnię - opowiadają twórcy spektaklu.

Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie.

Tekst i reżyseria: Agata Biziuk
Scenografia: Katarzyna Pielużek
Muzyka: Natasza Topor
Projekcje: Patryk Bychoski
Choreografia: Anna Sawicka-Hodun
Reżyseria Światła: Maciej Iwańczyk

Obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel.

 Trwamwaje , reż. Romuald Wicza-Pokojski
"Trwamwaje", reż. Romuald Wicza-Pokojski

Teatr Miniatura też zaprasza

Także w tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzi Miejski Teatr Miniatura. 12 maja każdy bilet na spektakl „Tramwaje” o godz. 12 będzie można kupić za 300 groszy. Bilety można kupić tylko w dniu wydarzenia w kasie teatru, która wyjątkowo będzie czynna od godz. 9. Każdy kolejkowicz może nabyć maksymalnie 5 biletów.

O spektaklu:

Co tramwaje robią „po godzinach”? Jak nowy tramwaj zdobywa swoje imię i patrona? I czy strach jest zawsze zły, czy czasem może się okazać naszym przyjacielem?

„Tramwaje” to zabawna opowieść o samodzielności i przełamywaniu lęków. Jej głównym bohaterem jest nowy tramwaj, który wyrusza w podróż, żeby pokonać strach i jak inne tramwaje zasłużyć na imię. W poszukiwaniu strachu Tebi, czyli Tramwaj bez Imienia nieraz gubi swoje tory i spotyka różnych bohaterów, z których każdy boi się czegoś innego – Osiedlowe Bloki miejskich arterii, Kutry orkanu Barbara, a uliczna Lampa ciemności. Zobaczcie, jak będzie wyglądała konfrontacja Tebiego z jego własnym strachem.

Scenariusz napisał dyrektor Miniatury, Romuald Wicza-Pokojski, autor scenariuszy do przedstawień Remus, Baltic. Pies na krze i Bajki robotów, a spektakl reżyseruje Michał Derlatka, który w Miniaturze zrealizował Fahrenheita i Siedmiu krasnoludków.

Obsada: Jakub Ehrlich, Wioleta Karpowicz, Hanna Miśkiewicz, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 5. lat.

Dzień Teatru Publicznego

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz czwarty. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych w całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów.

Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach. W tegorocznej akcji BILET DO TEATRU ZA 300 GROSZY z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział dokładnie 100 teatrów z 39. polskich miast. Sprzedaż biletów - prowadzona tylko w kasach teatrów - rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą wystawiane przez cały tydzień - aż do 20 maja.

O tym, że w teatrze grosze grają rolę przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł). To znacząca kwota. Z badania ekonomicznego teatrów, które na zlecenie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przeprowadzili ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej wynika, że

1 złotówka dotacji samorządowej przynosi 3,36 zł przychodu dla gospodarki regionu, w którym teatr stale pracuje.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne będą od 16 kwietnia na przygotowanej z tej okazji stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl oraz na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

BILET DO TEATRU ZA 300 GROSZY jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze