• Start
  • Wiadomości
  • Bilans Polski w Unii Europejskiej - zobacz zapis debaty Klubu Myśli Obywatelskiej im. T. Mazowieckiego

Bilans Polski w Unii Europejskiej - zobacz zapis debaty Klubu Myśli Obywatelskiej im. T. Mazowieckiego

Polska jest wielkim beneficjentem Unii Europejskiej, Polacy należą do największych euroentuzjastów na kontynencie, a jednocześnie w naszym kraju rosną polityczne wpływy przeciwników UE, którzy twierdzą, że nasz kraj traci na tej współpracy ogromne pieniądze. Gdzie leży prawda o bilansie polskiego członkostwa w UE? Odpowiedzi szukali uczestnicy debaty  Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, którą zorganizowano we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności.
25.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok monitora komputerowego, na którym widoczne są cztery osoby. Całą połowę monitora po lewej stronie zajmuje moderator - prof. Dariusz Filar, który jest mężczyzną z brodą, w wieku około lat 60. Po prawej monitor podzielony jest na trzy prostokąty, znajdujące się jeden pod drugim. Patrząc od góry: prof. Tomasz Grzegorz Grosse - szatyn bez zarostu; dr Janusz Jankowiak - szatyn bez zarostu; dr Janusz Lewandowski - łysawy mężczyzna z wąsami, w okularach
Widoczny tutaj po lewej stronie prof. Dariusz Filar jako moderator był w studio, zaimprowizowanym w Europejskim Centrum Solidarności. Goście wystąpili online - patrząc od góry: prof. Tomasz Grzegorz Grosse, dr Janusz Jankowiak, dr Janusz Lewandowski
ECS

 

1 maja 2004 roku Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. - Po niespełna 18 latach przynależności pora przeprowadzić podsumowanie naszej obecności w strukturach Unii Europejskiej - stwierdził prof. Janusz Rachoń, otwierając debatę w imieniu Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. - Polski Instytut Ekonomiczny, państwowa instytucja badawcza, nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów, podaje, że 72 procent Polaków ma pozytywny stosunek do Unii Europejskiej. Zdaje się jednak, że polski “euroentuzjazm” ma bardzo płytkie podstawy.

Jak to możliwe, skoro Polska jest wielkim beneficjentem członkostwa w Unii Europejskiej? Prof. Janusz Rachoń przypomina, że - według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego - gdyby nasze państwo nie przystąpiło do UE, polski Produkt Krajowy Brutto byłby dzisiaj niższy o 12 procent, a wartość eksportu polskich firm byłaby mniejsza o 32 procent. 

- Przynależność do Unii Europejskiej to nie tylko udział we wspólnym rynku, ale również transfery środków unijnych - podkreśla prof. Janusz Rachoń. - Tylko w pierwszym dziesięcioleciu członkostwa zapewniły one niemal 410 tysięcy nowych miejsc pracy, około 50 tysięcy kilometrów sieci Internetu szerokopasmowego, 12 tysięcy kilometrów zbudowanych lub zmodernizowanych autostrad lub dróg, a także 1400 wspartych uczelni i jednostek naukowych. Co ciekawe, z danych Ministerstwa Finansów wynika, że przez szesnaście lat Polska otrzymała z Unii Europejskiej ponad 181 miliardów euro, w tym samym czasie do unijnego budżetu wpłaciliśmy 58 miliardów. Innymi słowy, jesteśmy 123 miliardy euro na plusie.

Jak to więc w ogóle możliwe, że 20 września 2021 roku Patryk Jaki, europoseł Solidarnej Polski, wraz z profesorami Tomaszem Grzegorzem Grossem i Zbigniewem Krysiakiem, zaprezentowali w polskim Sejmie raport na temat salda przepływu transferów finansowych między Unią Europejską a Polską, z którego wynika, że Polska w tych relacjach jest stratna? Dyskusję wywołała wówczas tabelka, zawierająca liczby, według których bilans zysków i strat Polski jest ujemny i wynosi - 535 miliardy złotych, czyli około 117 miliardów euro. 

Do dyskusji o dotychczasowym bilansie Polski w Unii Europejskiej zaproszeni zostali:

 

  • prof. Tomasz Grzegorz Grosse - socjolog i politolog
  • dr Janusz Jankowiak - ekonomista
  • dr Janusz Lewandowski - ekonomista, eurodeputowany

 

W roli moderatora dyskusji wystąpił ekonomista, prof. Dariusz Filar.

 

Widownię reprezentowali studenci: 

  • Julia Borzeszkowska (Uniwersytet Gdański)
  • Szymon Tasiemski (Uniwersytet Jagielloński)

 

ZAPIS DEBATY:

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy