PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Biesiada Literacka z Hanną Suchocką. W czwartek w Bibliotece Oliwskiej
Biesiada Literacka z Hanną Suchocką. W czwartek w Bibliotece Oliwskiej
Biblioteka Oliwska w czwartek, 14 lutego, zaprasza na Biesiadę Literacką, której gościem będzie Hanna Suchocka - była premier RP, ambasador przy Stolicy Apostolskiej. Pretekstem do spotkania będzie jej ostatnia książka „Ambasador u trzech papieży”. Wstęp wolny.
Hanna Suchocka podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, 30 sierpnia 2014 r.
Hanna Suchocka podczas uroczystego otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, 30 sierpnia 2014 r.
Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

Hanna Suchocka znana jest przede wszystkim z politycznej aktywności. Słynna polska polityk, prawniczka i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 1992-1993 jako pierwsza kobieta w historii sprawowała urząd Premiera Rządu RP. Następnie w latach 1997-2000 była ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, a w latach 2001-2013 ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim.

Właśnie temu ostatniemu okresowi działalności polskiej polityk poświęcona będzie Biesiada Literacka w Bibliotece Oliwskiej (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 9) w czwartek, 14 lutego. Spotkanie odbędzie się wokół książki Hanny Suchockiej „Ambasador u trzech papieży”. To opowieść o czasach, kiedy była premier pełniła funkcję ambasadora w Watykanie w czasie pontyfikatów Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

- W tym okresie doszło do wielu dramatycznych wydarzeń - m.in. gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, a następnie śmierć Jana Pawła II, katastrofa smoleńska czy abdykacja Benedykta XVI - a Hanna Suchocka musiała się z nimi mierzyć nie tylko jako dyplomata, ale również na płaszczyźnie osobistej - zapowiada wydawca.

Dzięki opisanym w „Ambasadorze...” historiom poznajemy zatem od wewnątrz strukturę i mechanizmy działania Państwa Watykańskiego, a także tajniki protokołu dyplomatycznego - od kwestii strategicznych po dress code.

Ale Hanna Suchocka opowiada nie tylko o mechanizmach i postaciach z pierwszych stron gazet, z sympatią i nostalgią wspominając również zwykłych ludzi, których spotykała na targu, w małych sklepikach, ulubionych trattoriach i kafejkach. Książkę można czytać jako wyjątkowy, bogato ilustrowany zdjęciami przewodnik - autorka opisuje znane i mniej znane zabytki Wiecznego Miasta, podpowiadając co warto zobaczyć, tak że czytelnik podczas wycieczki do Rzymu będzie mógł uciec od natłoku turystów i odnaleźć ukryte skarby architektury. 

Spotkanie z Hanną Suchocką wokół jej książki odbędzie się w czwartek, 14 lutego, o godz. 18. Wstęp wolny.oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl