Biegasz? Za trzy lata będziesz biegać dwa razy więcej!

W ciągu trzech lat w Gdańsku podwoi się liczba tras przygotowanych pod kątem potrzeb biegaczy. Dla amatorów bardziej leniwego wypoczynku na łonie natury powstanie kilkanaście przyleśnych stref rekreacyjnych.
02.12.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Październikowy bieg akcji Gdańsk Biega 2015 odbył się w ulewnym deszczu. Gdańszczanie naprawdę lubią biegać

W Gdańsku funkcjonuje dziś 15 tras przeznaczonych dla biegaczy. Amatorzy joggingu korzystają głównie z dróg w Parku Reagana, trasy nadmorskiej, leśnej w Trójmiejski Parku Krajobrazowym (Owczarnia-Dolina Radości-Matemblewo-PKM Jasień) i ścieżek rekreacyjnych, które powstały w otoczeniu miejskich zbiorników retencyjnych (np. zbiornik Kiełpinek, zbiornik Słowackiego).

 

Czego biegaczowi potrzeba

- „Gdańsk biega” to nie tylko nazwa popularnej imprezy sportowej, ale także stwierdzenie faktu. Szacujemy, że regularnie biega 14 procent gdańszczan - mówi Grzegorz Krajewski z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Właśnie z nimi konsultowaliśmy przebieg i sposób przygotowania tras biegowych.

Zapytani o opinię, najchętniej korzystaliby z dróg w formie pętli o długości od 4 do 7 km na zróżnicowanych pod względem wysokości terenach. Nawierzchnia powinna być asfaltowa, a w lesie naturalna, w miarę możliwości wyrównana. Trasy niech będą oświetlone i z opomiarowaniem kompatybilnym z urządzeniami mobilnymi, pozwalającymi na użycie aplikacji mierzącej osiągi z danego treningu). Ważne, by łatwo było do nich dojechać komunikacją miejską i rowerem.

Nie każda trasa będzie w stanie spełnić wszystkie warunki, zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie i długość.

Tak będzie wyglądała trasa do biegania w Dolinie Potoku Oruńskiego.

Obecnie trwają prace budowlane przy ośmiu drogach Powstają m.in.: Trasa Doliny Potoku Oruńskiego, droga serwisowa wzdłuż linii PKM, zbiornik Madalińskiego z Jarem Wilanowskim (poza trasą przy PKM, będą przynajmniej w części oświetlone). W planach są jeszcze: Dolina Siedlecka (Park na Zboczu), tzw. Droga do Radości (trasa crossowa skrajem wysoczyzny w TPK), ścieżki wokół zbiorników Jabłoniowa i Łabędzia.

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym nie zabraknie bardzo trudnych tras.

Przyleśne strefy wypoczynku

Z myślą o rodzinach i wielbicielach spokojniejszych form wypoczynku stworzona zostanie sieć tzw. stref buforowych przy 17 gdańskich wejściach do lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W każdej strefie powstanie infrastruktura umilająca spędzanie czasu na powietrzu: ławki, oświetlenie, plac zabaw, siłownia pod chmurką, wybieg dla psów, poidełka z gdańską kranówką, miejsca do grillowania i urządzania ognisk. W zależności od rozległości przyleśnego terenu, w niektórych lokalizacjach powstaną również nieutwardzone boiska do siatkówki i place do gry w boule.

Strefy buforowe przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, czyli wejścia do lasu, które bardzo się zmienią.

Realizacja powyższych planów potrwa trzy lata i, jeśli pieniądze zostaną przyznane (decyzja zapadnie najpóźniej w styczniu 2016 r.), będzie częściowo zrealizowana z pomocą funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego „Ochrona różnorodności biologicznej”.

Okolice Stawu Młyńskiego w Oliwie - przykład projektu strefy buforowej.

TV

Mevo się kręci!