Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bieg z historią w tle. Wsiadaj w autobus i kibicuj lub oglądaj na żywo transmisję na gdansk.pl

Aż 3500 biegaczy z całej Polski zgłosiło się do 54. Biegu Westerplatte, który odbędzie się w sobotę, 10 września. Start i meta na Westerplatte, u stóp pomnika upamiętniającego polskich obrońców Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Dla kibiców przygotowano bezpłatne przejazdy autobusem. Na www.gdansk.pl będzie bezpośrednia transmisja z biegu.

Bieg z historią w tle. Wsiadaj w autobus i kibicuj lub oglądaj na żywo transmisję na gdansk.pl
A
A
data publikacji: 08 września 2016 r.

Przed rokiem na starcie Biegu Westerplatte stanęło 3150 osób. Organizatorzy liczą, że frekwencja w tegorocznej edycji będzie jeszcze większa
Przed rokiem na starcie Biegu Westerplatte stanęło 3150 osób. Organizatorzy liczą, że frekwencja w tegorocznej edycji będzie jeszcze większa
MOSiR

Bieg Westerplatte jest najstarszą imprezą biegową w Polsce, organizowaną od 1963 roku. Do 2007 roku nosił nazwę biegu ulicznego Szlakiem Obrońców Wybrzeża '39. 

- Niewiele brakowało, aby już sam pomysł spalił na panewce i został odłożony na półki - wspominał w swojej książce "Mikrofonem zapisane" pomysłodawca imprezy Jerzy Gebert, wówczas dziennikarz sportowy Radia Gdańsk, który potem relacjonował dla kibiców m.in. igrzyska olimpijskie w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). 

TRASA BIEGU (kliknij, aby powiększyć)

Bieg udało się rozegrać, odbywa się do dzisiaj, z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Organizatorami biegu są Miasto Gdańsk, MOSiR i Radio Gdańsk, jednym z patronów medialnych portal gdansk.pl. Uczestnicy mają do pokonania 10 km. Trasa biegu prowadzi przez historyczne miejsca, związane z wrześniem 1939 roku. Start i meta są zlokalizowane przed pomnikiem na Westerplatte. 

- W 2015 roku, podczas 53. edycji Biegu Westerplatte został pobity rekord frekwencji tej imprezy. 3150 zawodników zostało sklasyfikowanych na mecie. Pokazuje to jednoznacznie, że połączenie dobrej organizacji i historycznego wymiaru wydarzenia wciąż przyciąga nowych fanów i miłośników biegania - mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

W tym roku może być rzeczywiście jeszcze lepiej: do biegu zgłosiło się 3500 uczestników. 

- Pewnie nie wszyscy staną na starcie, ale i tak liczymy na jeszcze większą frekwencję niż w ubiegłym roku - przyznaje Grzegorz Pawelec z gdańskiego MOSiR. 

Organizatorzy liczą także na duży doping mieszkańców oraz przyjezdnych. Dlatego, podobnie, jak przed rokiem, dla zawodników i kibiców przygotowano bezpłatny transport na Westerplatte.

Autokary będą kursowały ze stadionu żużlowego (ul. Zawodników 1) w godzinach 8.00-10.00. Kursy powrotne będą realizowane od godzin 13.00. W tym czasie dojazd indywidualny (samochodem) nie będzie możliwy. Dla tych, którzy nie będą mieli możliwości dotrzeć na imprezę, przygotowana będzie transmisja on-line. Będzie można śledzić ją m.in. na portalu gdansk.pl. Początek o godz. 10.40.


ZOBACZ PROGRAM I ATRAKCJE ZAWODÓW

W 2015 roku zwyciężył Tadeusz Zblewski z czasem 30 minut i 37 sekund. Wśród pań najszybsza była Dominika Nowakowska z wynikiem 33:53. Kto i w jakim czasie wygra w tym roku? Sprawdź tegoroczną listę startowąwww.gdansk.pl


I jeszcze informacja dla startujących. Odbiór pakietów startowych (chipy oraz numery startowe) będzie odbywał się w piątek, 9 września, w godzinach 13.00-20.00 w C.H. Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz). Zmotoryzowani zawodnicy będą mogli skorzystać z godziny bezpłatnego postoju na parkingu podziemnym.

Przy tej okazji, C.H. Manhattan zaprasza na porady specjalistów w zakresie diety, fizjoterapii, treningu. Przewidziane są również atrakcje dla dzieci oraz akcja charytatywna.

Z myślą o osobach przyjezdnych, przewidziana została również możliwość odbioru pakietów w dniu zawodów, od godziny 8.15 do 11.00 na Westerplatte. Dla komfortu, by nie stać w kolejce, warto odbioru dokonać jednak dzień przed startem.


Więcej informacji: biegwesterplatte.pl-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora