Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bieg św. Dominika. Zwycięzcą Kenijczyk Silas Mwetich. FOTOREPORTAŻ

Wyścig wózkarzy, biegi kobiet i mężczyzn na 5 km, bieg VIP-ów a na koniec bieg mężczyzn na 10 km. Tegoroczna edycja Bigu św. Dominika odbyla się w sobotę, 4 sierpnia. W biegu Elity najszybszy był Silas Mwetich z Kenii.

Bieg św. Dominika. Zwycięzcą Kenijczyk Silas Mwetich. FOTOREPORTAŻ
A
A
data publikacji: 04 sierpnia 2018 r.
Zwycięza biegu na 10 km - Kenijczyk Silas Mwetich
Zwycięza biegu na 10 km - Kenijczyk Silas Mwetich
fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

Bieg św. Dominika organizowany jest od 1994 roku, rokrocznie jest nieodłączną częścią Jarmarku św. Dominika. Tegoroczna edycja odbywała się tradycyjnie na Głównym Mieście i Starym Mieście, trasa wiodła ulicami Ogarna, Garbary, Długa, Długi Targ, Mieszczańska i ponownie Ogarna. Trasa była nie co inna dla każdej z grup.

Najpierw startowali wózkarze, potem kobiety i mężczyźni na 5 km, następnie odbył się Bieg VIP-ów z udziałem m.in. Piotra Grzelaka, zastępcy prezydenta Gdańska. Na koniec na trasę ruszyli zawodowcy w wyścigu Elity mężczyzn na 10 km. 

Bieg główny, czyli Elity mężczyzn na 10 km miał jednocześnie rangę był jednocześnie ulicznymi mistrzostwami Polski na tym dystansie. Dla najlepszych przygotowano nagrody finansowe: za pierwsze miejsce - 6 tys. zł, drugie - 4 tys. zł, trzecie - 3 tys. zł. Na nagrody finansowe - oczywiście stosunkowo niższe - mogli liczyć także zawodnicy z miejsc 4-20 oraz w biegach kobiet i mężczyzn na 5 km. Honorowani byli także najlepsi w różnych kategoriach wiekowych.  

Na liście startowej do biegu Elity zgłosiło się 42 długodystansowców z Polski, Kenii, Ukrainy, Białorusi i Maroka. Wyścigi odbywały się w upale, który nie zelżał nawet po kilkudziesięciominutowych opadach deszczu. Faworytem był 21-letni Silas Mwetich z Kenii. Nie zawiódł i jako pierwszy minał linię mety. Drugie miejsce zajął Marcin Chabowski, któremu przypadł tytuł mistrza Polski. 

Zwycięzca w drodze do mety
Zwycięzca w drodze do mety
fot. Przemek Szalecki/www.gdansk.pl

Pierwsze trzy miejsca w biegu na 10 km:

  1. Silas Mweitich (Kenia) - 29:28
  2. Marcin Chabowski (Pomerania Szczecinek) - 29:45
  3. Adam Nowicki (MKL Szczecin) - 29:53

-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl