Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Komiks o Józefie Piłsudskim. Spotkanie z autorami w sobotę

Komiks pt. "Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości" powstał w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę wolności. Premiera albumu i spotkanie z twórcami - Robertem Stasiakiem i Piotrem Koteckim - odbędzie się w sobotę, 17 listopada, o godz. 17, w Bibliotece Manhattan.

Komiks o Józefie Piłsudskim. Spotkanie z autorami w sobotę
A
A
data publikacji: 16 listopada 2018 r.
Album 'Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości' inspirowany jest wybranymi wydarzeniami z życia Józefa Piłsudskiego
Album 'Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości' inspirowany jest wybranymi wydarzeniami z życia Józefa Piłsudskiego
Mat. WiMBP w Gdańsku


Już po raz kolejny Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przygotowuje dla czytelników książkę - niespodziankę, związaną z ważnym dla gdańskiej społeczności wydarzeniem. Tym razem do wydania komiksowego albumu inspiracją stała się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Do albumu "Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości", inspirowanego wybranymi wydarzeniami z życia Józefa Piłsudskiego, scenariusz napisał Robert Stasiak, a za rysunek odpowiadał Piotr Kotecki.

Stasiak (ur. 1992) jest historykiem, pracuje nad doktoratem w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej na Uniwersytecie Łódzkim, a zawodowo związany jest z branżą wydawniczą. Kotecki (ur. 1983 r.) zaś to rysownik, absolwent grafiki użytkowej w Krakowskiej Szkole Wyższej i laureat konkursów na krótkie komiksy tematyczne.

Projekt książki „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości” był dla obu autorów debiutem w tak obszernej formie.

Autorami komiksu 'Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości' są Robert Stasiak i Piotr Kotecki
Autorami komiksu 'Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości' są Robert Stasiak i Piotr Kotecki
Mat. WiMBP w Gdańsku


Młodzi artyści pochodzą z Bełchatowa, a ich praca została wyłoniona w drodze konkursowej, spośród dziewięciu innych zgłoszonych projektów. Co ją wyróżniało?

- Na etapie konkursu, na tle innych propozycji, scenariusz tej pracy wyróżniła się tym, że był bardzo bogaty i szczegółowy - wyjaśnia Przemysław Czaja, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Po rozmowach ze scenarzystą, został nawet ostatecznie skrócony. Wybrano ciekawsze elementy z biografii Piłsudskiego tak, aby treść była możliwa do przyswojenia przez młode osoby, które sięgają najczęściej po taką komiksową formę. Zwłaszcza, że dodatkowym ograniczeniem była ustalona w regulaminie konkursu liczba stron. Rysunek również zwrócił naszą uwagę. Jego ciemna kolorystyka podkreślała dramaturgię wydarzeń. Nie jest to więc typowy "pstrokaty", kolorowy komiks. Użycie ciemnych kolorów, jest tam dużo brązów i szarości, to efekt zamierzony.


komiks000


Mat. WiMBP w GdańskuOstatecznie, na 48 stronach scenarzysta skupił się na czterech ważnych wątkach biograficznych Marszałka i tych jego decyzjach, które miały wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. W książce znajdziemy też wątek gdański - epizod poświęcony pobytowi Piłsudskiego w więzieniu w Gdańsku.

- Album będzie ciekawą propozycją dla osób, które dobrze znają historię, ale też dla tych, którzy dopiero się z nią zapoznają - przekonuje Czaja. - Nasz komiks ma walory edukacyjne i może stać się dobrym punktem wyjścia dla zgłębiania tematu. Jest też dobrym zwieńczeniem różnych gdańskich wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Premiera książki odbędzie się już w sobotę, 17 listopada, o godz. 17, w Bibliotece Manhattan. Spotkanie z autorami poprowadzi Przemysław Zawrotny. Wstęp jest wolny.

komiks1


Mat. WiMBP w Gdańsku


Podczas wydarzenia będzie można kupić komiks w cenie 20 zł. Później, już w cenie 25 zł, otrzymamy go w wybranych filiach Biblioteki Publicznej w Gdańsku, m.in. Na Targu Rakowym czy w Bibliotece Manhattan, ale też na 7. Targach Gra i Zabawa, które odbędą się w AmberExpo 24 i 25 listopada 2018 r.

Album "Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości", ale też inne wydawnictwa komiksowe wydane przez Bibliotekę, takie jak Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu”, “Olimpia z Gdańska” czy “Uczeń Heweliusza” znajdziemy na targowym stoisku WiMBP.

CZYTAJ:

Przygotuj się na “Sąd ostateczny”. Spotkanie z autorem komiksu o Memlingu już we wtorekkomiks2


Mat. WiMBP w Gdańsku


-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora