PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Biblioteka PAN w Gdańsku chce mieć swój mural. Trwa konkurs dla artystów - do 30 listopada

Biblioteka PAN w Gdańsku chce mieć swój mural. Trwa konkurs dla artystów - do 30 listopada
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk ogłosiła konkurs na projekt artystycznego muralu, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Wałowej 24. Wielkoformatowe dzieło powstanie dla uczczenia 425 lat istnienia dzisiejszej PAN Biblioteki Gdańskiej. Na autora zwycięskiego projektu czeka nagroda w kwocie 15 tys. zł. Konkurs trwa do 30 listopada.
Jana Heweliusz to jeden z dwóch tematów, które stały się przedmiotem konkursu. Zdjęcie zrobione w 2011 roku podczas pokazu oryginalnych dzieł gdańskiego astronoma, w tym dzieła Selenographia  z 1647 r., zawierającego opis obserwacji Księżyca oraz liczne rysunki jego faz
Jana Heweliusz to jeden z dwóch tematów, które stały się przedmiotem konkursu. Zdjęcie zrobione w 2011 roku podczas pokazu oryginalnych dzieł gdańskiego astronoma, w tym dzieła "Selenographia" z 1647 r., zawierającego opis obserwacji Księżyca oraz liczne rysunki jego faz
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Wielkoformatowe dzieło powstanie na szczytowej ścianie biblioteki o wymiarach 12 x 15 m, która widoczna od strony ul. Rajskiej. Mural, którego projekt zostanie wyłoniony w ramach konkursu, powinien nawiązywać do historii Gdańska i bogatych zbiorów bibliotecznych. Organizatorzy proponują dwa tematy przewodnie prac projektowych:

  • wizerunek wybitnego gdańszczanina Jana Heweliusza
  • książka/biblioteka

Inspiracją dla  artystów mogą, lecz nie muszą, być zamieszczone na stronie biblioteki zdjęcia. 

Przedmiotem konkursu jest nie tylko zaprojektowanie muralu, ale także przygotowanie kosztorysu i harmonogramu prac. Artysta, którego praca zwycięży, odpowiedzialny będzie za realizację zadania, które sfinansuje Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska. Koszt realizacji muralu nie powinien jednak przekroczyć dwukrotności nagrody, czyli 30 tysięcy złotych. 

 

Księgozbiory, książki - to drugi z tematów, które prezentować mogą prace konkursowe
Księgozbiory, książki - to drugi z tematów, które prezentować mogą prace konkursowe
Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk

Zasady zgłaszania prac

W konkursie mogą brać udział osoby pełnoletnie, niespokrewnione z pracownikami biblioteki. Co ważne, uczestnicy mogą zgłosić do konkursu więcej niż jeden projekt, ale każda z prac powinna zostać dostarczona w osobnej kopercie. Prace należy dostarczyć (pocztą, kurierem lub osobiście) do 30 listopada 2020 r. pod adres: Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15, 80-858 Gdańsk. 

Aby wziąć udział w konkursie, należy zapoznać się z regulaminem, gdzie podane są dokładne wytyczne dla konkursowych prac.

 

 oprac. NGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl