• Start
  • Wiadomości
  • Biblioteka, która łączy ludzi. Druga edycja Metropolitalnego Forum Kultury odbyła się w Wejherowie

Biblioteka, która łączy ludzi. Druga edycja Metropolitalnego Forum Kultury odbyła się w Wejherowie

Czy biblioteka to współczesna agora, zastanawiali się zaproszeni na II Metropolitalne Forum Kultury: samorządowcy, bibliotekarze, architekci i naukowcy z całej Polski. Spotkanie odbyło się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.
20.02.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

II Metropolitalne Forum Kultury poświęcone bibliotekom odbyło się w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie

Drugą edycję Metropolitalnego Forum Kultury, poświęconą roli bibliotek jako ośrodków kultury lokalnej,otworzyła debata prezydencka, w której udział wzięli Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu oraz Marek Zimakowski, wójt Przywidza.

W debacie udział wzięli Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu oraz Marek Zimakowski, wójt Przywidza

„Tak” dla wspólnej Karty do Kultury

- Książka, refleksja jaką wywołuje, sprzyja budowie postawy otwartości i zdrowego sceptycyzmu. Wszystkiego, co jest barierą dla uproszczeń, stereotypowego myślenia przepojonego lękiem, nienawiścią, podejrzliwością. To kultura decyduje o wszystkim - przekonywał Paweł Adamowicz.

- Biblioteka staje się ważną platformą dla budowania demokratycznego dialogu, miejscem bezpiecznej rozmowy, poza zdefiniowaniem politycznym - tak oceniła jej rolę Joanna Cichocka-Gula. - Biblioteka jako agora to nie jest już tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki. To ziemia neutralna, gdzie mogą się spotkać bardzo różne poglądy i może dość do zdrowej ich konfrontacji, co jest warunkiem sine qua non rozwoju debaty publicznej. Wielu dyrektorów bibliotek już wychodzi naprzeciw takim potrzebom lokalnych środowisk.

Samorządowcy mówili też o lokalnych problemach do rozwiązania.

- Biblioteki szkolne są niedofinansowane - przyznał prezydent Adamowicz. - Chciałbym je wzmocnić, silnie połączyć merytorycznie z Miejską i Wojewódzką Biblioteką Publiczną. Tego typu pierwsza biblioteka szkolna i publiczna działa już w szkole w Kokoszkach. Na większą skalę niestety potrzeba tu pomocy legislatora. Potrzeba nam też bibliotek w nowych osiedlach Gdańska, szczególnie na terenach Gdańska Południe.
- Czy biblioteki mogą być receptą na wyludnianie się mniejszych miast, migrację ich mieszkańców do aglomeracji? - zastanawiał się wójt Przywidza. - Ludzie wyprowadzają się szukając lepszego miejsca do życia. Takie miejsca powinni tworzyć samorządowcy. My obserwujemy działania innych: Wejherowa, Pszczółek, i będziemy również tworzyli mediatekę.

Na zakończenie debaty prezydenci podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w ramach projektu Metropolitalnej Karty do Kultury, która jest rodzajem karty bibliotecznej uprawniającej do zniżek na koncerty, wystawy, do kawiarni, kina i teatru. Samorządowcy zadeklarowali pomoc przy jej wdrażaniu. W liście czytamy, że:

„strony wyraziły chęć wdrożenia MKdK jako karty bibliotecznej w bibliotekach publicznych na terenie województwa pomorskiego. Celem jest promocja czytelnictwa oraz nawiązanie trwałych relacji partnerskich z lokalnymi instytucjami, firmami, podmiotami działającymi na rzecz szeroko rozumianej kultury.”

Taką kartą już możemy się posługiwać od stycznia 2017 r. we wszystkich bibliotekach publicznych w Trójmieście. Dołączyły też do niej ośrodki w Bobowie, Bolszewie, Gdyni, Luzinie, Pucku, Redzie, Rumi, Stargardzie Gdańskim i Trąbkach Wielkich.

Samorządowcy podpisali list intencyjny o współpracy w ramach projektu Metropolitalnej Karty do Kultury

Najpiękniejsze biblioteki na świecie są wokół nas

O związku i wpływie jakie wywiera na otoczenie, również na chęć czytania i uczestnictwa w kulturze, dobrze zaprojektowana architektura rozmawiali zaproszeni do dyskusji architekci: Jan Sikora z ASP w Gdańsku i Wojciech Targowski z pracowni FORT Architekci, dyrektorzy bibliotek: Leszek Palus z Galerii Książki w Oświęcimiu i Krystyna Laskowicz ze Stacji Kultura w Rumi oraz socjolożka Agata Urbanik z Fundacji Pole Dialogu.

Mediateka w Sopocie, Stacja Kultura w Rumi, biblioteka w Europejskim Centrum Kultury, w Gdańskim Centrum Handlowym „Manhattan” – coraz więcej bibliotek w naszym otoczeniu to modne miejsca, o których się mówi, do których się chodzi.

- W ciągu dwóch lat liczba naszych czytelników podwoiła się – przyznała Krystyna Laskowicz, dyrektorka Stacji Kultura - Biblioteki Miejskiej w Rumi.

Stacja Kultura, która mieści się w budynku dworca kolejowego w Rumi działa od 2014 roku. Projekt zdobył wiele nagród, rok temu wygrał w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards w kategorii obiektów jednoprzestrzennych, jako jedyny z Europy.

- Wnętrze nie powinno onieśmielać – tłumaczył Jan Sikora z ASP w Gdańsku, autor projektu. - Super, że mogę tu przyjść bez krawata. Czuć się swobodnie. To sprzyja kreatywności, rozmowie.
- Można powiedzieć, że architekci wspierają czytelnictwo - żartował Wojciech Targowski, twórca ECS-u, GSH Manhattan czy Waterfrontu w Gdyni. - Biblioteka funkcjonuje dobrze, gdy jest elementem większej całości, towarzyszą jej kawiarnia z dobrą kawą, gazeta, sala ekspozycyjna.

Sikora, zaprojektował również Sopotekę, łączącą funkcje klasycznej biblioteki z nowoczesną galerią sztuki multimedialnej. Można tu oczywiście wypożyczyć książki, ale także audiobooki, filmy, czasopisma a czytelnicy zagłębieni plażowe kosze korzystają z tabletów, iPadów, komputerów, oculusów i czytników ebooków. Biblioteka organizuje spotkania z autorami, warsztaty, wykłady, koncerty.
Już niedługo Gdańsk wzbogaci się o kolejne tego typu miejsce. Będzie to Kunszt Wodny w Forum Gdańsk, nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej.

- Biblioteki stają się ikonami architektury, a nowoczesne budynki dają impuls do innych działań – tłumaczyła Cichocka-Gula. - Badania, którym poddano Filharmonię w Białym Stoku, budynek opery w Szczecinie i Filharmonię Kaszubka w kontekście „efektu Bilbao” – dowiodły, że ta ostatnia najbardziej zainspirowała przestrzeń wokół.

Goście II Metropolitalnego Forum Kultury [w środku wiceprezydent Wejherowa Beata Rutkiewicz]


Biblioteka miejscem integracji

Idea biblioteki jako przyjaznego punktu spotkania literatury z człowiekiem i człowieka z człowiekiem jest bliska koncepcji „trzeciego miejsca”, socjologa Ray'a Oldenburga, o czym dyskutowały w panelu „Biblioteka jako miejsce spotkań, biblioteka jako miejsce rozmów z lokalnym środowiskiem”, Marta Lewandowska z Fundacji Kultury Dialogu, Elżbieta Rutkowska związana ze Świetlicą Krytyki Politycznej, Marta Siciarek, prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

Obserwując alienujące się amerykańskie społeczeństwo (w latach 80.) Oldenburg podkreślał, że nowoczesne demokratyczne społeczeństwo buduje uczestnictwo w szeroko pojętej kulturze. Poza domem i pracą musi działać „trzecie miejsce”, gdzie spędzamy wolny czas i prowadzimy życie towarzyskie i społeczne. Dziś taką rolę spełniają, szczególnie w mniejszych miejscowościach, właśnie biblioteki.
Ale funkcja biblioteki wciąż ewoluuje. W najbliższym czasie może stać się ważnym ośrodkiem wspierania integracyjnych potrzeb migrantów. Jest też miejscem wspólnej przestrzeni, gdzie poszczególne grupy społeczne mogą po prostu pobyć razem, gdy tego potrzebują. Dotyczy to osób starszych albo bardzo młodych.

- W Szwecji jest biblioteka tylko dla dzieci w wieku lat 13 – opowiadała Marta Lewandowska z Fundacji Kultury Dialogu. - W Norwegii odbywają się w bibliotekach spotkania przedwyborcze, koniecznie z moderatorem.

- Aby sprostać wymaganiom, jakie stają przed współczesnym bibliotekarzem musimy mieć elastyczne kadry, o unikalnych kompetencjach – potwierdzał Paweł Braun, dyrektor WiMBP.

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie