PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Biały Gdańsk. Jak długo zostanie z nami śnieżna zima?

Biały Gdańsk. Jak długo zostanie z nami śnieżna zima?
Przyjście zimy w drugim tygodniu stycznia ucieszyło wielu gdańszczan, którzy wraz z pojawieniem się opadów śniegu tłumnie wyszli z domów, by lepić bałwany i korzystać z zimowego szaleństwa. Prognozy na najbliższe dni wskazują, że idzie do nas odwilż. Nie martwmy się jednak. - Śnieg zapewne będzie się jeszcze pojawiał - prognozuje serwis Meteo Pomorze.
Tak wyglądała Droga Królewska w sobotę 16 stycznia. Nie jest wykluczone, że w weekend 23-24 stycznia, śnieg znowu popada
Tak wyglądała Droga Królewska w sobotę 16 stycznia br. Nie jest wykluczone, że w weekend 23-24 stycznia, śnieg znowu popada
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

                      Zima w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Tygrysica Magda poznaje bałwana

W miniony weekend (16-17 stycznia) było w Gdańsku naprawdę mroźnie. Kto zdążył ulepić bałwana, miał szczęście, bo gdy termometry wskazywały kilkanaście stopni na minusie, śnieg był tak kruchy, że nie sposób było zrobić z niego kulki. W parkach i lasach roiło się od fanów szaleństwa na sankach, niektóre dzieci po raz pierwszy w życiu miały szansę posmakować tej wyczekiwanej przez wielu zabawy. Siarczyste mrozy jednak minęły, w Gdańsku zrobiło się cieplej, gruba warstwa śniegu zmalała. Synoptycy nie mają wątpliwości, idzie do nas odwilż. 

- Nocą z wtorku na środę (19/20 stycznia) rozpoczął się napływ cieplejszego powietrza - wyjaśnia Dawid Gackowski z serwisu Meteo Pomorze. -  W środę rano temperatura w Gdańsku wzrosła powyżej 0°C. Ten fakt rozpoczął odwilż, która potrwa co najmniej do soboty.

                      Śnieg na chodniku - kto ma obowiązek go posprzątać? Gdzie zgłosić zaniedbania?

Pogoda w Dniu Babci i Dziadka 

Aura w Dzień Babci i Dziadka zapowiada się dobrze. Kto planuje świąteczny spacer z seniorami, powinien wiedzieć, że temperatury w te dni będą za dnia całkiem przyjemne. 

Jak prognozuje serwis Meteo Pomorze, w czwartek, 21 stycznia, gdańskie termometry wskażą od 3 do 5 stopni za dnia oraz od 1 do 3 stopni w nocy. W ciągu dnia, pomimo tego, że chmur na niebie nie zabraknie, można liczyć na większe przejaśnienia. Wiatr z południa będzie umiarkowany - do 45-50 km/h w porywach.

- Piątek 22 stycznia bez większych zmian, choć niebo będzie zdecydowanie bardziej zachmurzone, a wieczorem może zdarzyć się słaby deszcz - mówi Tomasz Szcząchor z serwisu Meteo Pomorze. - Poza tym będzie między 3 a 5°C w dzień oraz od 1do 3°C w nocy, przy czym w dzielnicach położonych wyżej, temperatura może spaść do zera. Wiatr w dalszym ciągu południowy i umiarkowany do 45-50 km/h w porywach.

                Na Długiej śnieg sprawił, że zrobiło się wąsko. Zobacz naszą fotogalerię z zimowego Gdańska
 
Zabawa na śniegu to doskonała rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Psiaki i ich właściciele też kochają, gdy na dworze jest biało
Zabawa na śniegu to doskonała rozrywka nie tylko dla najmłodszych. Psiaki i ich właściciele też kochają, gdy na dworze jest biało
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Weekend 23-24 stycznia - jaka czeka nas pogoda? 

Weekend jest tą częścią tygodnia, w której warunki pogodowe interesują nas najbardziej. Kto nie spędza soboty i niedzieli w pracy, zazwyczaj planuje te dni w taki sposób, by nie zabrakło w nich odpoczynku, spacerów, przyjemności. Dzieci zapewne liczą, że topniejący śnieg... wróci. 

- Na obecny moment prognozy na weekend są obarczone dość dużym błędem i nie sposób mówić o konkretnych zjawiskach - dodaje Dawid Gackowski. - Wiadomo tyle, że ochłodzi się, pojawi się lekki mróz, choć niekoniecznie całodobowy. Prawdopodobnie pojawią się większe opady, zarówno deszczu, jak i śniegu. A co przyniesie pogoda po weekendzie? Możliwości jest wiele.

Jest więc szansa na weekendowe opady śniegu, jednak jak wskazuje serwis Meteo Pomorze na chwilę obecną w prognozach nie widać powrotu trwałej zimy. 

- Co prawda w środowisku osób analizujących prognozy długoterminowe mówi się o zimowych wzorcach w Europie w lutym, jednak osobiście, póki co, traktuję te przewidywania z dużym dystansem - dodaje Tomasz Szcząchor. 

                             Zimowy Gdańsk. Zobacz, jak wygląda łagodzenie skutków opadów śniegu

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze