• Start
  • Wiadomości
  • "Społeczna Kawa" w weekendy w Parku Oruńskim, na co dzień - w Śródmieściu

"Społeczna Kawa" w weekendy w Parku Oruńskim, na co dzień - w Śródmieściu

Kawa, lemoniada z bzu lub cytryny, mufinki ale też minipizze - takie frykasy można kupić ze specjalnie przygotowanego skutera Piaggo, który w weekendy stacjonuje w Parku Oruńskim w Gdańsku. Napoje i przekąski sprzedaje młodzież z gdańskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, która w ten sposób próbuje swoich sił na rynku pracy.
20.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kawa, lemoniada, mufinki i minipizza w Parku Oruńskim w ramach projektu Społeczna Kawa
Kawa, lemoniada, ciastka, minipizze dla gości Parku Oruńskiego w ramach projektu Społeczna kawa
Materiały prasowe Fundacji Gdańskiej

Społeczna Kawa wystartowała w weekend 16-17 czerwca 2018 roku w Parku Oruńskim, w którym do tej pory nie było zaplecza gastronomicznego. Przez dwa pierwsze dni sprzedaży udało się zarobić 4,5 tysiąca złotych i usłyszeć wiele miłych słów od gości odwiedzających park. Kawę i lemoniadę sprzedawali podopieczni Fundacji Innowacji Społecznej pod opieką i z wsparciem osoby doświadczonej na rynku pracy. Bo taka właśnie jest idea Społecznej Kawy i wcześniejszych projektów FIS - tworzenie miejsc staży i pierwszej pracy dla młodych ludzi po przejściach, żeby doświadczyli czym jest praca, przed podjęciem "prawdziwej" pracy zawodowej.

Mobilne stoisko z kawą i drobnymi przekąskami - które w weekendy będzie stać w Parku Oruńskim, w tygodniu zaś na terenie Głównego Miasta i podczas różnych miejskich wydarzeń -  to wspólna incjatywa Fundacji Gdańskiej i Fundacji Innowacji Społecznej działających w obszarze ekonomii społecznej przez realizowanie projektów, z których zysk wspiera mieszkańców w kryzysowych sytuacjach.

- Jako Fundacja Innowacji Społecznej prowadzimy sześć kameralnych domów dla dzieci w Gdańsku i Gdyni - tłumaczy Małgorzata Gojło-Kaligowska z działającej w Gdańsku Fundacji Innowacji Społecznej. - Nasi podopieczni opuszczają placówki i muszą jakoś odnaleźć się na rynku pracy. Ci młodzi ludzie nie wynieśli wzorców pracy ze swoich rodzin, mają za sobą trudne doświadczenia, ich rodziców pozbawiono praw rodzicielskich. Dlatego po opuszczeniu placówek, na starcie w dorosłe życie nie mogą być pozostawieni sami sobie. Nasza Fundacja zapewnia im miejsca stażu, miejsca pracy, ale w warunkach wsparcia, cierpliwości, trochę pod parasolem ochronnym. Nowym, kolejnym projektem jest właśnie skuter i Społeczna Kawa.

Fundacja Innowacji Społecznej obecnie prowadzi trzy firmy społeczne w Gdańsku: hotel So Stay, bar Centrala oraz kawiarnia Kuźnia. W tych firmach młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych zdobywa pierwsze doświadczenie zawodowe.

- Ważne jest dla nas to, aby każdy z naszych podopiecznych doświadczył czym jest praca, przed podjęciem swojej pracy zawodowej - dodaje Małgorzata Gojło-Kaligowska. - W ten sposób budujemy wartości i postawy, które wysoko cenione są przez pracodawców. Na równi stawiamy dbałość o wysoką jakość oferowanych usług. Zapraszamy do odwiedzenia naszego punktu na aromatyczną kawę, orzeźwiającą lemoniadę oraz domowe wypieki.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!