Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bezpłatne Koncerty Carillonowe. Od klasyki do muzyki z gier komputerowych

Cykl letnich, bezpłatnych koncertów, których głównymi bohaterami są gdańskie dzwony wieżowe oraz mobilny carillon „Gdańsk”, odbywać się będzie po raz czwarty. Utwory będą grane na żywo przez znanych artystów z całego świata przez całe wakacje w każdy piątek o godz. 21:00 z wieży kościoła św. Katarzyny. Muzyki carillonowej słuchać można także w soboty z wieży Ratusza.

Bezpłatne Koncerty Carillonowe. Od klasyki do muzyki z gier komputerowych
A
A
data publikacji: 04 lipca 2017 r.

Gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak
Gdańska carillonistka Monika Kaźmierczak
fot. Michał Ochocki/KFP

Koncerty pod wspólną nazwą "Wodowanie sztuk" rozpoczną się 7 lipca, a zakończą 26 sierpnia. Różnorodne utwory, od klasyki po współczesność komputerową, wygrywane dźwiękami carillonu, wzbogacone będą kolorami i wodnymi wariacjami fontanny Heweliusza oraz dodatkowym oświetleniem wieży Kościoła Św. Katarzyny. 

- W każdy wakacyjny piątek, przez godzinę będzie można podziwiać niezwykły pokaz wody, światła i dźwięku. To wyjątkowa atrakcja zarówno dla mieszkańców Gdańska, jak i turystów, zwłaszcza, że udało nam się zaprosić tylu znamienitych muzyków z całego świata, wielbicieli tego unikatowego instrumentu, jakim jest carilllon - podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W koncertach solowych usłyszymy carillonistów: niewidomego wirtuoza z Belgii Toma Van Peer (14 i 15 lipca), Holendra Arie Abbenesa (21 i 22 lipca), gdańszczankę Monikę Kaźmierczak w repertuarze na carillon i elektronikę (28 lipca), Holenderkę Rosemarie Seuntiëns (4 i 5 sierpnia), gdańszczan: Annę Kasprzycką (11 i 12 sierpnia) i Wojciecha Lauera (18 i 19 sierpnia). Podczas finału (25 sierpnia) Amerykanka Tiffany Ng zaprezentuje utwory na carillon i elektronikę, a wieża kościoła św. Katarzyny zostanie ozdobiona wizualizacjami gdańszczan Roberta Turło i Adama Przybysza.

- Program cyklu jest naprawdę imponujący. Podczas inauguracji wykonana zostanie przy Fontannie Heweliusza „Muzyka na wodzie” J.F. Haendla w twórczych aranżacjach Kamila Cieślika na cztery trąbki, cztery waltornie, cztery kotły i carillon mobilny „Gdańsk” - mówi Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka i jednicześnie dyrektor artystyczny koncertów, która zagra na otwarcie tegorocznego cyklu na carillonie mobilnym oraz 28 lipca. - Ciekawie zapowiada się także koncert 18 sierpnia, podczas którego wykonane zostaną utwory z gier komputerowych. 

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. 

Gdańskie dzwony
Gdańskie dzwony
fot. Michał Ochocki/KFP

Carillon, karylion (z fr. gra dzwonów) i instrument muzyczny z grupy idiofonów uderzanych, będący zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie za pomocą specjalnej klawiatury sercami dzwonów. Carillon według definicji Światowej Federacji Carillonowej (World Carillon Federation, www.carillon.org) musi mieć co najmniej 23 dzwony. Instrumenty mniejsze lub grające tylko w trybie automatycznym powinne być nazywane "kurantami". Standardowy carillon ma co najmniej cztery oktawy (47 dzwonów).


Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe.

 • w wieży kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów)
 • w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów)
 • mobilny o nazwie „Gdańsk” składa się z 48 dzwonów

Koncerty carillonów można usłyszeć także w każdą sobotę, o godzinie 12:05. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska organizuje je przez cały rok.


Organizatorzy koncertów przygotowali dwa miejsca, z których wieczorami będzie można odsłuchać wykonywanych kompozycji. Radzą też, które najlepiej wybrać.

- Muzyki najlepiej słucha się w zacisznych miejscach. Dzięki życzliwości przeora oo. karmelitów udało się pozyskać dla słuchaczy piękny ogród przy kościele św. Katarzyny. Znajdzie się tam niewielki ekran, na którym będzie widać grających w wieży artystów. W tym roku proponujemy też drugie, mniej zaciszne, miejsce do słuchania: okolice Fontanny Heweliusza, gdzie zawiśnie specjalny ekran, na którym również będzie można obserwować grających muzyków. Jeśli słuchać muzyki to tylko przy dźwiękach wody - zachęca Kazimierczak.

Wszystkie koncerty współorganizowane są przez Polskie Stowarzyszenie Carillonowe i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, poprzez należące do niego Muzeum Nauki Gdańskiej, które mieści się w górnych kondygnacjach kościoła św. Katarzyny. Partnerem strategicznym jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.


PROGRAM 

PIĄTKI (21.00, Wieża kościoła św. Katarzyny)

7 lipca – Kamil Cieślik

 • Koncert inauguracyjny – „Muzyka na wodzie” Jerzego Fryderyka Haendla
 • Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”

14 lipca – Tom Van Peer (Belgia)

 • W programie m.in. muzyka romantyczna we własnych aranżacjach

21 lipca – Arie Abbenes (Niderlandy)

 • „Wieczna powtórka” - w programie utwory oparte o powtarzalne struktury.

28.07 – Monika Kaźmierczak (Gdańsk)

 • „Nowoczesne dzwony” - w programie m.in. polskie utwory z elektroniką.

Podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Cieślika „Opowieści Fontanny Heweliusza” na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza


4 sierpnia – Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

 • “Muzyka ze współczesną holenderską nutą”

11 sierpnia – Anna Kasprzycka (Gdańsk)

 • “Muzyka obu Ameryk”

18 sierpnia – Wojciech Lauer (Gdańsk)

 • „Muzyka z gier komputerowych”

25.08

 • Koncert finałowy – różni artyści
 • „Currents/Prądy” utwory na carillon, elektronikę i efekty wizualne na wieży św. Katarzyny
 • Tiffany Ng (USA)
 • Robert Turło, Adam Przybysz (Gdańsk) – wizualizacje

W sierpniu podczas każdego koncertu ok. 21.45 zagrany zostanie utwór K. Kwiecień-Długosz „Nihil constant” na carillon, elektronikę i Fontannę Heweliusza


Mobilny carillon 'Gdańsk'
Mobilny carillon 'Gdańsk'
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

PROGRAM SOBOTNICH KONCERTÓW Z WIEŻY RATUSZA GŁÓWNEGO MIASTA GDAŃSKA

SOBOTY (12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta)

8 lipca – Monika Kaźmierczak (Gdańsk)

 • Muzyka z Gdańska i okolic

15 lipca – Tom Van Peer (Belgia)

 • Improwizacje na tematy filmowe, polskie oraz kompozycje własne

22 lipca – Arie Abbenes (Niderlandy)

 • Dutch Market Recital – tradycyjny holenderski koncert w dzień targowy

29 lipca – Ceremonia otwarcia Jarmarku Dominikańskiego


5 sierpnia – Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

 • Muzyka ze świata

12 sierpnia – Anna Kasprzycka (Gdańsk)

 • Z lutni na carillon– transkrypcje utworów lutniowych

19 sierpnia – Wojciech Lauer (Gdańsk)

 • Standardy jazzowe na carillonie

26 sierpnia – Tiffany Ng (USA)

 • Glass Umbrella – kompozytorki w centrum uwagi
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl