• Start
  • Wiadomości
  • Bezpłatne badania cytologiczne w Gdańsku. Na wizytę czekamy kilka dni

Bezpłatne badania cytologiczne w Gdańsku. Na wizytę czekamy kilka dni

To badania dla zdrowych kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Wystarczy zadzwonić i zapisać się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy do spółki Copernicus.
23.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
medical
medical
 

 

Na razie od stycznia 2018 roku przebadaliśmy i wyedukowaliśmy 400 kobiet - mówi Marek Białonoga koordynator badań ze spółki Copernicus w Gdańsku. - To niezły wynik biorąc pod uwagę, że bez edukacji i promocji tyle pań jesteśmy w stanie przebadać w ciągu roku. Ten program profilaktyczny jest rozłożony na trzy lata, w ciągu tego czasu powinniśmy przebadać ponad 7 tysięcy kobiet, ale jeśli się zgłosi 10 tysięcy, to też zostaną przebadane i wyedukowane.         

Spółka Copernicus bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy realizuje w ramach kampanii "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię". Panie chętne do udziału w projekcie mogą liczyć na edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej i bezpłatne badanie cytologiczne.

Głównym celem tego projektu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu i zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań.

Z informacji z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rak szyjki macicy jest dziś szóstym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 proc. gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest aż o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium.

- Dlaczego to jest ciągle badanie tak niepopularne wśród kobiet? - zastanawia się Marek Białonoga. - Myślę, że wynika z małej świadomości znaczenia cytologii, bo samo badanie nie jest ani bolesne, ani inwazyjne, nie trwa też zbyt długo. A gdyby to była powszechna wiedza, że cytologia pozwala na wykrycie wirusa HPV i nowotworu szyjki macicy, pewnie żadna z kobiet nie ociągałaby się z badaniem. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże - dzięki odpowiedniemu leczeniu - mogą zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Na wizytę czekamy kilka dni, na wynik do dwóch tygodni. Jeśli będzie niepokojący, z pacjentką osobiście skontaktuje się położna. Chora nie zostanie sama, przechodzi od razu pod opiekę Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.cytologia-pomorze.pl, przez stronę można się też zapisać na badanie. Informacje uzyskamy też pod nr tel. 58 727 01 30.

 

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?