PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bezpłatne badania w Gdańsku podczas Miasteczka Zdrowia 2021. Możliwość zaszczepienia przeciw Covid-19 

Bezpłatne badania w Gdańsku podczas Miasteczka Zdrowia 2021. Możliwość zaszczepienia przeciw Covid-19 
Badanie wzroku, słuchu, spirometria, densytometria kości, pomiar cukru i ciśnienia, porady  dietetyka, fizjoterapeuty czy ortopedy - z takich badań można skorzystać podczas Miasteczka Zdrowia 2021, ogólnopolskiej inicjatywy zorganizowanej przez Fundację Veritas. Już w czwartek, 2 września Miasteczko Zdrowia zawita do Gdańska przed Galerią Przymorze. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Bus z napisem "Bezpłatne badnia słuchu", przed nim kolejka kilku osób
W gdańskim Miasteczku Zdrowia 2021 uczestniczyć będzie również wiele podmiotów medycznych oferujących szeroką paletę bezpłatnych porad i badań. Nz. Badnia słuchu podczas Miasteczka Zdrowia zorganizowanego w 2020 roku.
Fot. Fundacja Veritas

 

 

Miasteczko Zdrowia to projekt, który powstał z powodu pandemii koronawirusa i ograniczonej dostępności do usług medycznych. 

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że skutkiem ubocznym pandemii koronawirusa jest mniejsza dostępność do badań i lekarzy - mówi Paweł Zabilski, przedstawiciel Fundacji Veritas. - Miasteczko Zdrowia, czyli plenerowe wydarzenie, ma za zadanie udostępnić za darmo dostęp do takich badań. I to badań na przykład w kierunku zaćmy, na które czeka się nawet lata, a podczas miasteczka można skorzystac z bezpłatnej konsultacji. 

 

 

Inicjatywa w tym roku ma umożliwić mieszkańcom sześciu miejscowości w Polsce sprawdzenia swojego stanu zdrowia, skorzystania z badań na które czeka się w wielomiesięcznych kolejkach, to także edukacja w zakresie zdrowego stylu życia. Podczas wydarzenia w Gdańsku, od godziny 10.00 do 15.00, będzie można skorzystać z takich usług jak: badanie wzroku, badanie słuchu, badania pod kątem zaćmy, spirometria, densytometria kości, pomiar cukru i ciśnienia oraz wiele innych. Dodatkowo na miejscu będzie można skorzystać z porad dietetyka, fizjoterapeuty czy ortopedy, na miejscu stanie mobilny punkt szczepień.

Dzięki współpracy z Pomorskim Oddziałem NFZ, osoby odwiedzające Miasteczko Zdrowia otrzymają szczegółowe informacje na temat nowego programu „Profilaktyka 40 Plus”. W jego ramach każdy Polak powyżej 40. roku życia może wykonać pakiet badań diagnostycznych. Wcześniej musi jednak otrzymać skierowanie i w tym celu wypełnić specjalną ankietę dostępną na jego Internetowym Koncie Pacjenta (w zakładce „Profilaktyka”). 

Jeśli pacjent nie korzysta z IKP, może uzyskać e-skierowanie za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej pod nr tel. 22 735 39 53. Trzeba pamiętać, że od momentu wypełnienia ankiety do wystawienia skierowania mija zwykle kilka dni. Na miejscu znajdą się również komputery z dostępem do Internetowego Konta Pacjenta.

 

 

Bus z napisem osteoperoza, przed nim kolejka kilku osób
Miasteczko Zdrowia to projekt, który powstał z powodu pandemii koronawirusa i ograniczonej dostępności do usług medycznych. 
Fot. Fundacja Veritas

 

- Pomorski NFZ weźmie udział w akcji pod nazwą Miasteczko Zdrowia, którą w czwartek 2 września organizuje przed Galerią Przymorze w Gdańsku  Fundacja Veritas - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Przy stoisku pomorskiego NFZ potwierdzić będzie można między innymi  tzw. profil zaufany, niezbędny do korzystania z wielu pożytecznych aplikacji, oraz uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pracownicy pomorskiego NFZ udzielać będą również informacji dotyczących Teleplatformy Pierwszego Kontaktu i możliwości korzystania z programu Profilaktyka 40 Plus z wykorzystaniem Internetowego Konto Pacjenta.

 

 

W gdańskim Miasteczku Zdrowia 2021 uczestniczyć będzie wiele podmiotów medycznych oferujących szeroką paletę bezpłatnych porad i badań.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się na organizację wydarzenia w sześciu miastach w Polsce: Wrocławiu, Kaliszu, Gdańsku, Toruniu, Radomiu oraz Rybniku.Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Pacjenta. Sponsorem wydarzenia jest firma Grupa Veritas.

 

Spis badań oferowanych podczas Miasteczka Zdrowia Gdańsk 2021:

Zaćmobus:

-Badania wzroku i diagnostyka zaćmy.

 

Słuchmed:

-Darmowe badania słuchu.

 

Synexus:

-Densytometria kości (DXA)

-Badanie ciśnienia tętniczego

-Badanie glukozy

-Spirometria

 

Swissmed:

-badania z analizą składu ciała analizatorem Tanita 780MA-N przeprowadzane przez panią dietetyk. Jest to kompleksowy wgląd w nasze wnętrze (zawartość tkanki tłuszczowej, masa mięśni, masa kości, BMI, wiek metaboliczny, etc.), który wraz z poradą może być wskaźnikiem do zmiany diety, włączenia aktywności ruchowej, wizyty u lekarza czy wykonania dodatkowych badań.

 

Laboratoria Medyczne Bruss

-wykonywanie badań HCV

-Możliwość uzyskania voucher'a na badania ze zniżką 10% do wykorzystania we wszystkich punktach pobrań laboratorium do końca października 2021

 

Szpital Polanki

-spirometria dla dzieci,

-analiza składu masy ciała u dzieci, wyliczanie BMI, konsultacje z dietetykiem,

-pomiar ciśnienia krwi,

-pomiar poziomu cukru,

-bezpłatne drukowanie certyfikatów szczepienia przeciwko COVID-19.

 

MediMedic

-Sprawdzenie poziomu saturacji krwi, ciśnienia i tętna,

-Możliwość oznaczenia glikemii za pomocą glukometru,

-Możliwość pomiaru masy ciała i wskaźnika BMI (bardzo szczegółowy analizator składu ciała) za pomocą specjalnego urządzenia Tanita,

-w godzinach od 11.00 do 13.00 konsultacje z zakresu fizjoterapii.

 

Citomed

-konsultacje z ortopedami

 

NFZ

-wydawanie kart EKUZ,

-potwierdzenie profilu zaufanego,

-informacje o programie Profilaktyka 40+

 

Polmed

- pomiar ciśnienia tętniczego,

- pomiar masy ciała,

- określenie wskaźnika BMI,

- pomiar glukozy,

- pomiar saturacji.

 

LUX MED

- szczepienia Johanson&Johanson,

- konsultacja z lekarzem zatwierdzającym szczepienia dzieci,

- pomiary masy ciała, ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi,

 

Diagnostyka

Szybkie testy na obecność wirusa COVID-19.

 

Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

-Konsultacje lekarza onkologa

-Konsultacje pielęgniarki senologicznej

-Nauka samobadania piersi

 

EMEL-MED

Instruktaże higieny jamy ustnej, wsparcie merytoryczne i uświadamianie o zmianach mogących doprowadzić do bezzębia, wszystko pokazywane na modelach, miksie różnych produktów, którzy pacjenci mogą posiadać w domu.

Enel med daje proponuje możliwość przyjścia w wybranym terminie do placówki i skorzystania z bezpłatnego przeglądu jamy ustnej, planu ewentualnego leczenia lub bezpłatnej wybranej konsultacji stomatologicznej (protetyk, implantolog, ortodonta).

Uczestnik na stoisku, uzyska poradę stomatologiczną, instruktaż higieny, voucher na bezpłatną wizytę wg własnych potrzeb, gadżety Stomatologiczne (czyściki międzyzębowe, pasty, szczoteczki)

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl