PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bezpłatna komunikacja miejska dla gdańskich uczniów. Od 1 lipca

Bezpłatna komunikacja miejska dla gdańskich uczniów. Od 1 lipca
64 tysiące młodych gdańszczan od 1 lipca 2018 roku będzie mogło jeździć komunikacją miejską bezpłatnie. Aby korzystać z darmowych przejazdów miejskimi autobusami i tramwajami, trzeba być uczniem, mieć ważną legitymację szkolną i posiadać Kartę Mieszkańca.

Uczniowie szkoły Podstawowej nr 5 w Gdańsku wysłuchali o bezpłatnych przejazdach
Autobusem i tramwajem za darmo! Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gdańsku - jak wszyscy młodzi gdańszczanie - będą z tych przejazdów korzystać od 1 lipca 2018 roku. 
Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Bezpłatna komunikacja dotyczy wszystkich dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych. Przywilej ten będzie przysługiwał osobom od 4 roku do 24 życia.

- Razem z radnymi Gdańska podjęliśmy decyzję, że od 1 lipca młodzi gdańszczanie będą jeździć za darmo - tłumaczył dziś uczniom Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Meissnera w Gdańsku Paweł Adamowicz prezydent Gdańska. - Uznaliśmy, że Gdańsk dziś po 28 latach działania jako samorząd może podzielić się z najmłodszymi swoimi dochodami, że miasto stać na ten wydatek. Mam nadzieję, że będziecie pierwszym pokoleniem, które polubi transport publiczny, które będzie chętnie poruszać się komunikacją miejską i dzięki tym ułatwieniom będzie lepiej poznawać Gdańsk.

W piątek, 8 czerwca 2018 roku przed Szkołą Podstawową nr 5 (ZSO nr 8) w Gdańsku zaprezentowano szczegóły projektu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów oraz dzieci w wieku 4 - 7 lat z Gdańska.

Pomysł darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży szkolnej w Gdańsku pojawił się wiele miesięcy temu. W lutym 2018 roku na wniosek prezydenta Adamowicza Urząd Miejski w Gdańsku przygotował stosowny projekt uchwały, który przekazano do Rady Miasta Gdańska. Głosowanie odbyło się błyskawicznie, bo radni powszechnie wyrażali poparcie dla tego rozwiązania. Kilka miesięcy wcześniej stowarzyszenie Lepszy Gdańsk zebrało 3 tys. głosów poparcia dla pomysłu bezpłatnych przejazdów dla uczniów do 15 roku życia. Temat odżył w lutym, kiedy posłanka Agnieszka Pomaska, szefowa pomorskich struktur PO ogłosiła poparcie dla tej inicjatywy. Projekt prezydenta Adamowicza rozszerzył prawo do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej i objął nim też uczniów, którzy przekroczyli 15 rok życia, ale nadal uczęszczają do szkół średnich (maksymalnie do 24 roku życia). 

Prezydent Paweł Adamowicz i Łukasz Wysocki mówili o warunkach, które trzeba spełnić aby korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami i tramwajami
Prezydent Paweł Adamowicz i Łukasz Wysocki (z lewej) mówili o warunkach, które trzeba spełnić aby korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami i tramwajami
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Dla miasta koszt całkowity wprowadzenia bezpłatnych biletów dla uczniów to 9 mln zł. Na dziś wydano 21600 Kart Mieszkańca dla osób w wieku 2-24 lat czyli uprawnionych do bezpłatnych przejazdów, w tym 3,5 tys. ma już dodany pakiet darmowych przejazdów do swoich kart.

Dzieci i młodzież, które mieszkają w innych gminach, ale uczą się w szkołach w Gdańsku, też będą mogły korzystać z tego przywileju - pod warunkiem posiadania Gdańskiej Karty Mieszkańca.Taką kartę mogą uzyskać dla swoich dzieci również rodzice, którzy mieszkają w innych gminach, ale rozliczają swoje zobowiązania podatkowe w Gdańsku.Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze