PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bezpieczny sezon na gdańskich kąpieliskach: nikt nie utonął, pięć plaż z Błękitną Flagą

Bezpieczny sezon na gdańskich kąpieliskach: nikt nie utonął, pięć plaż z Błękitną Flagą
Gdański Ośrodek Sportu podsumował sezon letni na morskich kąpieliskach: pogoda dopisała, sinic nie było, było natomiast wiele pracy dla ratowników wodnych. Na szczęście na naszych kąpieliskach strzeżonych nikt nie utonął. Letnią służbę ratownicy zakończyli 31 sierpnia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kąpielisko strzeżone w Gdańsku Sobieszewie
Kąpielisko strzeżone w Gdańsku Sobieszewie
zdj. Przemek Szalecki/gdansk.pl

 


Sezon letni w liczbach

To było pracowite lato dla gdańskich ratowników wodnych. Przez ponad 2 miesiące, a dokładniej 68 dni lub 544 godziny, łącznie 106 ratowników wodnych i 20 ratowników medycznych zabezpieczało 1400 m linii brzegowej w 8 lokalizacjach – Jelitkowo, Klipper Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle, Świbno.

Pracę ratowników wspomagało łącznie 23 praktykantów, którzy od najmłodszych lat szlifują swoje ratownicze umiejętności. Najważniejsza informacja to taka, że nikt nie utonął na gdańskich strzeżonych kąpieliskach.

W trakcie minionego sezonu przeprowadzono:

 • ok. 50 akcji ratowniczych w wodzie  (o 7 mniej niż w roku ubiegłym)
 • 110 interwencji na plaży (24 więcej niż w 2020 r.)
 • 24 razy wzywano Zespół Ratownictwa Medycznego
 • 9 akcji pomocy jednostkom pływającym
 • 191 akcji związanych z poszukiwaniem zagubionych dzieci lub ich rodziców (więcej o 77 osób w stosunku do sezonu 2020 r.)
 • 250 osób zaopatrzonych medycznie (głównie drobne otarcie, skaleczenia, ukąszenia owadów)

Zaginięcia na plaży to od lat prawdziwa plaga. Średnio w sezonie gubiło się troje dzieci. Jak wskazują statystyki kojarzenie zagubionych członków rodziny to jedna z podstawowych interwencji ratowników. Pilnowanie własnych dzieci z pewnością ułatwiłoby pracę ratownikom. Ułatwiłoby im pracę również nakrywanie głowy przez plażowiczów, bowiem słoneczna pogoda przyczyniła się także do zwiększonej liczby udarów słonecznych oraz zasłabnięć.

Gdańsk Brzeźno. Mali uczestnicy letniej szkoły ratownictwa wodnego
Gdańsk Brzeźno. Mali uczestnicy letniej szkoły ratownictwa wodnego
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 


Ułatwienia na plażach

W czerwcu tego roku, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oficjalnie otworzyła w Brzeźnie „Plażę dostępna dla wszystkich”, czyli w miejsce w pełni wyposażone w udogodnienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Przy wejściu nr 50 (koniec Al. gen. J. Hallera) znajduje się m.in. szeroka kładka z miejscem do zawracania osób na wózkach, ławeczki dostosowane dla osób starszych, żagle osłaniające przed słońcem, odpowiednio dostosowana przebieralnia z szerokim wejściem i siedziskiem, tablice z odpowiednim kontrastem, a także sanitariaty plażowe.

Plaża dostępna dla wszystkich na kąpielisku Brzeźnie
Plaża dostępna dla wszystkich na kąpielisku Brzeźnie
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 


Dodatkowo na kąpielisku Gdańsk Stogi oraz na Plaży dostępnej dla wszystkich na kąpielisku Molo Brzeźno ponownie zostały udostępnione specjalistyczne wózki – amfibie. Umożliwiały one łatwy transport po piasku oraz bezpośredni kontakt z wodą osobom niepełnosprawnością ruchową. Nad bezpieczeństwem korzystających z amfibii zawsze czuwali specjalnie przeszkoleni ratownicy.

Sprzęt w służbie ratowników

Ratownicy mieli do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą ratowniczą, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych czy defibrylatorów. Ponadto w sezonie 2021, dzięki współpracy z firmą Agro-Sieć Maszyny, ratownicy otrzymali do testów pojazd Gator od Johna Deere’a, który wykorzystywany był zarówno do transportu sprzętu między kąpieliskami, jak również pomagał ratownikom szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia.

Ratownicy wodni ze swoim sprzętem
Ratownicy wodni ze Stogów ze swoim specjalistycznym sprzętem
źródło: GOS

 


Wysoki standard gdańskich plaż

Błękitna Flaga jest międzynarodowym znakiem jakości przyznawanym kąpieliskom i marinom, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie m.in. jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego oraz bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.

Błękitna flaga na gdańskim kąpielisku
Błękitna flaga na gdańskim kąpielisku
źródło: GOS


W sezonie 2021 otrzymało je 5 gdańskich kąpielisk:

 • Jelitkowo
 • Molo Brzeźno
 • Stogi
 • Sobieszewo - Orle

oraz 4 mariny:

 • Marina Gdańsk
 • Przystań Tamka
 • Przystań Żabi Kruk
 • Przystań Sienna Grobla

Certyfikat przyznano też jachtowi Generał Zaruski, flagowej jednostce Miasta Gdańska.

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl