PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dla bezpieczeństwa. Od wtorku, 20 sierpnia cięcia młodych gałęzi w Wielkiej Alei Lipowej

Dla bezpieczeństwa. Od wtorku, 20 sierpnia cięcia młodych gałęzi w Wielkiej Alei Lipowej
Kilka dni potrwa usuwanie młodych gałęzi z koron lip na całej długości Wielkiej Alei Lipowej w Gdańsku. To wykonywane co roku tzw. cięcia techniczne drzew, niezbędne aby zachować bezpieczeństwo ruchu tramwajów. 
wielka_aleja-033_798x533
Drzewa rosnące w Wielkiej Alei Lipowej wymagają corocznego podcinania 
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

 

- Prace rozpoczną się we wtorek i odbywać się będą na całej długości Wielkiej Alei Lipowej tj. od Konsulatu Chińskiej Republiki Ludowej do przystanku Brama Oliwska - tłumaczy Magdalena Kilian, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Wykonujemy je każdego roku na wniosek Gdańskich Autobusów i Tramwajów.  

Cięcia techniczne polegają na usunięciu młodych gałęzi koron lip, które wchodzą w kolizję z trakcją tramwajową lub przysłaniają zwrotnice. Prace muszą być wykonywane każdego roku, aby ruch tramwajowy przebiegał bezpiecznie.  Cięcia techniczne potrwają przez najbliższe kilka dni. 

Obecnie Aleja liczy prawie siedemset drzew, ich wiek jest bardzo zróżnicowany - od kilkunastu  do 250 lat. Jest uznawana za jedną z najstarszych w Europie.

Niestety Wielka Aleja Lipowa biologicznie znajduje się w ostatnim stadium zamierania. Na wielu odcinkach szpalery drzew już zanikły. Wykonywane co roku przeglądy techniczne drzewostanu wykazują pogarszający się z roku na rok stan zdrowotno-techniczny drzew rosnących w Alei. Niemal połowa drzew kwalifikuje się do usunięcia lub dokonania ich poważnej redukcji. 

Czytaj także: 

Ponad 100 drzew do wycięcia, ponad 1000 do przycięcia. Ze względów bezpieczeństwa. LISTA lokalizacji

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl