PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bezpieczeństwo niejedno ma imię. W Gdańsku odbyła V sesja Rady Seniorów

Bezpieczeństwo niejedno ma imię. W Gdańsku odbyła V sesja Rady Seniorów
We wtorek 18 czerwca w Nowym Ratuszu odbyła się V sesja Rady Seniorów. Prócz radnych pojawili się na niej przedstawiciele jednostek miejskich, m.in. Zarządu Transportu Miejskiego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także policji. Są to instytucje, które mają znaczący wpływ na poprawę jakości życia grupy 60+ w zakresie bezpieczeństwa.
Rada Seniorów w Gdańsku jest organem doradczym, który współpracuje z organami Miasta Gdańska
Rada Seniorów w Gdańsku jest ciałem doradczym, który współpracuje z organami Miasta Gdańska
gdansk.pl

 

- Dzisiejsza sesja całkowicie została poświęcona bezpieczeństwu, zarówno temu fizycznemu, jak i związanemu z finansami czy infrastrukturą – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska. - To wszystko, we współpracy, powinno działać na rzecz seniorek i seniorów. I my, począwszy od Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, przez pełnomocnika ds. seniorów, podczas spotkań z klubami, na piknikach, na paradach bardzo często o tym mówimy. Mówimy nie tylko w taki sposób, aby przekazać dużo informacji, ale żeby były one przekazane profesjonalnie, językiem skierowanym do seniorów. To jest bardzo ważne, bo seniorzy często są nieufni w stosunku do instytucji, ale są niestety bardzo ufni, kiedy mają kontakt z naciągaczami czy osobami, które różnymi metodami, począwszy od "na wnuczka" czy "policjanta", próbują na nich wpływać. Naszym najważniejszym zadaniem jest dotarcie do jak najszerszej grupy seniorów.

Tylko w okresie od stycznia do czerwca 2019 roku w Gdańsku odnotowano aż 97 zdarzeń związanych z oszustwami „na wnuczka”. Mowa o 82 przypadkach usiłowań wyłudzeń oraz 15 przestępstwach. Opowiadał o tym Wojciech Siwek, komendant Miejskiej Policji w Gdańsku, który jednocześnie przypominał seniorom w jakich konkretnych sytuacjach powinni zachować szczególną ostrożność i czujność. 

- Im większa wiedza, tym większe bezpieczeństwo – mówił Wojciech Siwek.

ZOBACZ FILM Z V SESJI RADY SENIORÓW

 

Inny, ważnym dla seniorów aspektem bezpiecznego poruszania się po mieście są kwestie związane z komunikacją. Głos w tej sprawie jako pierwszy zabrał radny senior Zdzisław Wysocki. Warto dodać, że w sesji uczestniczył także Sebastian Zomkowski, p.o. dyrektora ZTM w Gdańsku. 

- Komunikacja miejska jest bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa seniorów – mówi Zdzisław Wysocki. - Jeżeli senior wie, że jest w stanie dojechać w każde miejsce i o każdej porze, jest szczęśliwy, bo może uczestniczyć w każdego rodzaju imprezach, których w naszym mieście jest bardzo dużo. Poza tym człowiek nie tylko rozrywkami żyje, bo senior musi dojechac też do lekarza, musi załatwić różnego rodzaju sprawy, musi się spotkać z ludźmi...

Zdzisław Wysocki dodał także, że seniorzy nie narzekają na komunikację, ale są takie punkty na mapie Gdańska, gdzie dotarcie jest utrudnione. Warto zwracać uwagę na takie problemy i szukać ich rozwiązań, tak jak zrobili mieszkańcy Wzgórza Mickiewicza.

- Żeby dojść na Wzgórze Mickieiwcza z Siedlec, trzeba się wspiąć na wysokość 10 piętra - wyjaśnia Zdzisław Wysocki. - Dla osób starsszych jest to prawie niemożliwe. W tej chwili wywalczyliśmy tę komunikację od godz. 7.00 do 15.00, ale obiecano nam, że będzie jeździła do godz. 18 co pół godziny. Będziemy walczyli, żeby komunikacja jeździła tam w soboty i święta, żebyśmy nie byli odcięci od tego, co daje nam nasze miasto.

Natomiast Maria Bąkowska - radna seniorka, w rozmowie z nami zwróciła uwagę na inny aspekt bezpieczeństwa, który dotyczy zmotoryzowanej grupy 60+.

- Fakt, że mamy prawo jazdy, jeździmy samochodami daje nam niezależność i nie mamy zamiaru z tego rezygnować - zaznacza Maria Bąkowska. - Uważam, że trzeba przyzwyczaić nasze społeczeństwo, że seniorzy również wsiadają do samochodów i jeżdżą po drogach. Proponuję więcej cierpliwości i na pewno będzie nam się z uśmiechem i milej jeździć po naszych drogach.

Pani Maria zwróciła także uwagę na fakt, że często jest ponaglana dżwiękami klaksonów. Mowa na przykład o sytuacjach, gdy przepuszcza pieszych lub wykonuje manewr skrętu wolniej niż inny kierowca by sobie tego życzył. Warto pamiętać, że takie zachowania stresują osoby kierujące pojazdem, niezależnie od tego, ile mają lat. 

W sesji seniorów uczestniczyło także dwóch radnych Miasta Gdańska: Romuald Plewa (PiS) i Jan Percuki (KO). 

 

W skład gdańskiej Rady Seniorów wchodzi 31 osób w wieku 60+
W skład gdańskiej Rady Seniorów wchodzi 31 osób w wieku 60+
gdansk.pl

 

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze