Bezboleśnie i za darmo. Badanie płuc w Gdańsku

Badanie trwa 10 minut, nie boli. Od 21 do 24 czerwca 2016 roku gdańszczanie mogą wykonać profilaktyczne badania spirometryczne i sprawdzić, czy nie chorują na astmę lub obturacyjną chorobę płuc.
20.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spirobus czeka na gdańszczan od 21 do 24 czerwca 2016 roku

Specjalnie przygotowany na tę okazję spirobus stanie w czterech lokalizacjach w Gdańsku. W trakcie każdego badania na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowych porad dotyczących profilaktyki chorób układu oddechowego.

Organizatorem ogólnopolskiej akcji badań spirometrycznych jest Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+.

- Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad sześć milionów Polaków. Około cztery miliony na astmę a dwa i pół miliona na obturacyjną chorobę płuc, czyli POChP. Niestety połowa chorych na astmę i ponad trzy czwarte chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie - komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, Przewodniczący Zarządu Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię. - Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które poprawia jakość życia i często pozwala na wydłużenie życia chorego. 

Spirometria to badanie, podczas którego mierzy się pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Badanie służy ocenie wydolności oddechowej człowieka. Dzięki niemu możemy rozpoznać POCHP, a także określić stopień kliniczny astmy oskrzelowej.

Spirobus będzie stacjonował w Gdańsku między 9.00 a 15.00, przy siedzibach partnera akcji:

  • 21 czerwca (wtorek) przy ulicy Kocurki 1A
  • 22 czerwca (środa) przy ulicy Łagiewniki 52
  • 23 czerwca (czwartek) przy ulicy Damroki 1A
  • 24 czerwca (piątek) przy ulicy Korzeniowskiego 13

Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są wcześniejsze zapisy. Można ich dokonać przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej