• Start
  • Wiadomości
  • Bez strachu i z większą wrażliwością. Kampania "Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny"

Bez strachu i z większą wrażliwością. Kampania "Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny"

Miasto Gdańsk rozpoczęło kampanię społeczną, której celem jest uwrażliwienie ludzi na potrzeby ofiar konfliktów zbrojnych. Konferencja, z udziałem władz miasta i zaproszonych przedstawicieli organizacji pozarządowych, miała miejsce w Muzeum II Wojny Światowej. ZOBACZ wideo i zdjęcia z wydarzenia.
03.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W konferencji udział wzięła m.in. Marta Siciarek - Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

To będzie szereg różnych działań. Plakaty, dźwiękowe spoty radiowe, filmowe spoty na wyświetlaczach w środkach komunikacji. Będą też imprezy kulturalne i sportowe. Początek teraz a kulminacja finał w czerwcu. 17 czerwca właśnie przypada Światowy Dzień Uchodźcy.
 

Powstała też specjalna strona internetowa www.gdansk.pl/dla-ofiar-wojny/


- Wybór MIIWŚ na inaugurację kampanii nie był przypadkowy. Wojna to tak naprawdę cierpienia i krzywda zwykłych ludzi, a przypomina o tym stała wystawa tym muzeum - rozpoczął spotkanie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Liczy on na to, że media włączą się w ten przekaz. - Pozytywne inicjtywy podejmuje w ostatanim czasie w sprawie uchodźców Kościół Katolicki. Liczymy na "nieformalny sojusz" Miasta Gdańska, Kościoła i organizacji pozarządowych w sprawie pomocy dla uchodźców - dodał prezydent.

- Wojna w Syrii to konflikt, który odbywa się na naszych oczach. Zginęły setki tysięcy ludzi. Syryjczycy opuścili swoje domy. Część z nich wyjechała zagranicę część pozostała w Syrii - dzielił się swoimi doświadczeniami Grzegorz Gruza z Polskiej Akcji Humanitarnej. PAH w ciągu miesiąca dociera z pomocą do 300 tys. ludzi, od początku konfliktu z jej pomocy skorzystało ponad 1,5 mln. Chodzi o pomoc najbardziej niezbędną czyli wodę pitną i żywność. - Proszę sobie wyobrazić, że w niektórych miastach w Syrii chleb od początku wojny podrożał 1000%. 68% ludności tego kraju żyje na granicy ubóstwa. Gruza dodał, że ostatnio Polacy trochę zaczęli się otwierać. Podczas oblężenia Aleppo PAH zebrał 4,5 mln zł.

- Rzeczywiście trochę zmieniają się postawy Polaków w stosunku do uchodźców wojennych - to słowa Rafała Kostrzyńskiego z biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). W badaniach opinii społecznej w 2013 r. większość była gotowa do świadcenia pomocy, łącznie z gościną w kraju. Potem nastąpiła zmiana. Teraz, jak zauważa Kostrzyński, znowu stajemy się wrażliwsi.

Podczas konferencji swoje wystąpienia mieli też Piotr Bystrianin z Fundacji Ocalenie, Marta Siciarek reprentująca Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, mieszkający w Gdańsku Syryjczyk Majed Tinawi oraz Piotr Olech, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Gdańsku.


Zobacz skróty wystąpień z konferencji inaugurującej kampanię


Dlaczego w ogóle chcemy nieść pomoc? Jaka pomoc jest skuteczna, a jaka nie? Między innymi na takie pytania i wokół takich kwestii toczyła się dyskusja panelowa tuż po inauguracji. Prowadził ja prof. Grzegorz Czepczyński a udział wzięli Piotr Bystrianin, Marta Siciarek, Grzegorz Gruza i Rafał Kostrzyński.


Obejrzyj pełny zapis dyskusji


ZOBACZ ZDJĘCIA Z KONFERENCJI

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór