• Start
  • Wiadomości
  • Bez granic? Ciało czy maszyna? W Łaźni filmy i wystawa dotykają transhumanizmu

Bez granic? Ciało czy maszyna? W Łaźni filmy i wystawa dotykają tematu transhumanizmu

W czwartek, 16 stycznia 2020 r., w CSW Łaźnia, w ramach wystawy "Bez granic. Przetworzone ciało - Poszerzony mózg - Usieciowiona sprawczość", odbędzie się pokaz dziewięciu filmów krótkometrażowych, które krążą wokół transhumanizmu - nurtu filozoficznego zacierającego granicę pomiędzy człowiekiem a nie-człowiekiem, światem wirtualnym a rzeczywistym. A już w sobotę otwarcie drugiej części wystawy.
16.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu See a dog, hear z dog
Kadr z filmu "See a dog, hear z dog"
Mat. CSW Łaźnia


W czasach szalonego postępu technicznego - pytania, które postawił już w 1982 roku w “Łowcy androidów” Ridley Scott, wciąż brzmią niepokojąco. Czy nauka może tak wspomóc biologię, że staniemy się nieśmiertelni, niezawodni, nasze ciało przestanie się starzeć, a możliwości umysłowe i fizyczne poszerzą? Czy wolno nam korzystać bez żadnych ograniczeń, wg zasad oświeceniowych, ze zdobyczy takich nauk jak nanotechnologia czy inżynieria genetyczna? Czy takie działanie doprowadzi nas do wyeliminowania biedy, chorób, niepełnosprawności a może wypaczy rozwój gatunku i go zniszczy? I w końcu - jakie i czy - zasady etyczne i moralne powinny nas powstrzymywać przed rozwojem nauki?

Rozwój sztucznej inteligencji wciąż rodzi pytania w czym tkwi niezwykłość życia i co odróżnia człowieka od maszyny. Pytania te podejmują też twórcy animacji, filmów eksperymentalnych i wideo-artów, które obejrzymy w Centrum Sztuki Współczesnej 1 Łaźnia (ul. Jaskółcza 1) w czwartek, 16 stycznia 2020 r., o godz. 18 - 19.30.
Pokaz filmów zatytułowany jest “Ciało - maszyna. Przegląd filmów według wyboru Serge'a Dentina”.


Serge Dentin to ur. w 1963 roku filozof i twórca filmowy, organizator przeglądów i pokazów filmowych. Po zakończeniu akademickiej i muzycznej edukacji w Paryżu i Marsylii (doktorat z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Aix-Marseille, tytuł magistra filozofii-epistemiologii), zwrócił się w kierunku kina. Obecnie sprawuje funkcję dyrektora stowarzyszenia Polly Maggoo (Marsylia) oraz dyrektora artystycznego festiwalu filmowego RISC (Rencontres Internationales Sciences & Cinemas/Międzynarodowe Spotkania Nauki i Sztuki), którego program filmowy obejmuje zarówno nauki fizyczne, jak i społeczne i humanistyczne.
Dentin wybrał dziewięć filmów krótkometrażowych - animacji, filmów eksperymentalnych i wideo-artów, które w szerokim kontekście dotykają tematyki transhumanizmu.
Pokaz przeznaczony jest tylko dla widzów pełnoletnich. Uwaga: niektóre z filmów poprzez miganie obrazu i zmiany w natężeniu światła mogą przyczynić się do ataku epilepsji.

Pokaz jest częścią wystawy „Bez granic. Przetworzone ciało - Poszerzony mózg - Usieciowiona sprawczość", która możemy oglądać w Łaźni już od 18 grudnia 2019 i potrwa do 16 lutego 2020 roku.

Kurator Ryszard W. Kluszczyński zaproponował zestaw dzieł, które również dotyczą współczesnych dyskursów transhumanistycznych i ich manifestacji w polu sztuki. Prace zebrane na wystawie, takich artystów jak: Marek Chołoniewski, Chris Cutler, Gina Czarnecki, Marco Donnarumma, Margherita Pevere, Ulrike Gabriel, Jill Scott i Karolina Żyniewicz to instalacje, instalacje interaktywne, działania performans, rysunki, obiekty, sound art i wideo. Odnoszą się do współczesnych tendencji artystycznych pozostających w interakcjach z nauką, a w szczególności z neurologią i neuroinżynierią, badaniami nad sztuczną inteligencją i robotyką, biologią syntetyczną oraz psychologią.

 Contaigon jest interaktywną instalacją, odwołującą się do podobieństw między infekcją biologiczną, a rozprzestrzenianiem się informacji, wiedzy, plotek, mitów
 
"Contaigon" jest interaktywną instalacją, odwołującą się do podobieństw między infekcją biologiczną, a rozprzestrzenianiem się informacji, wiedzy, plotek, mitów
Mat. CSW Łaźnia

 

A już w sobotę, 18 stycznia, o godz. 19, wystawa poszerzy się o drugą część - instalacje Ulrike Gabriel oraz Giny Czarnecki oraz performans Marka Chołoniewskiego.

"Contaigon" Giny Czarnecki jest interaktywną instalacją, odwołującą się do podobieństw między infekcją biologiczną, a rozprzestrzenianiem się informacji, wiedzy, plotek, mitów. Instalacja tworzy skomplikowany system wizualny, w którym ruchy osób odwiedzających mają wpływ na rozwój obrazu. W tworzeniu pracy brali udział naukowcy z Australii, Wielkiej Brytanii, nawiązując do istniejącej wiedzy na temat epidemiologii wirusa SARS i Ptasiej Grypy.
Contaigon zestawia ze sobą rozprzestrzenianie się obrazu i informacji, z rozwojem infekcji, transmisji danych matematycznych i rozwojem pomysłów i rozumowań.
Widzowie biorą dział w rozwoju i rozprzestrzenianiu się „choroby” za pomocą swoich ruchów i akcji odbywających się w przestrzeni instalacji. Ogromne ekrany wiszą nad głowami relacjonują obraz na żywo, śledząc ruch osób pod nimi a także pokazując ruchy poprzedników.

 

Wernisaż rozpocznie się w sobotę 18 stycznia o godz. 17.30 w CSW ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście, a zakończy w ŁAŹNI 2 w Nowym Porcie
Wernisaż rozpocznie się w sobotę 18 stycznia o godz. 17.30 w CSW ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście, a zakończy w ŁAŹNI 2 w Nowym Porcie
Mat. CSW Łaźnia

 

Wernisaż rozpocznie się w sobotę, 18 stycznia o godz. 17.30 w CSW ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście, a zakończy w ŁAŹNI 2 w Nowym Porcie. Na wernisaż wstęp jest wolny.

DOLNE MIASTO:
17.30-18.10 otwarcie instalacji Ulrike Gabriel i oprowadzanie po wystawie
18.15-18.30 “Cymatic brain” - performans Marka Chołoniewskiego

18.40 odjazd autokaru do ŁAŹNI 2

NOWY PORT:
19.00 - otwarcie instalacji Giny Czarnecki (z winem i poczęstunkiem)
ok. 20.00 - po zakończeniu - autokar powrotny z Nowego Portu do Gdańska Głównego.

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku