• Start
  • Wiadomości
  • Harcerze przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju do Gdańska

Harcerze przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju do Gdańska

Z Betlejem przez Wiedeń, Słowację, do Polski i do Gdańska - taką drogę przebyło niesione rękoma skautów światełko pokoju z Groty Narodzenia Pańskiego. We wtorek, 19 grudnia, na Długim Targu pod fontanną Neptuna skauci przekazali światła delegacjom harcerskich hufców z województwa pomorskiego i mieszkańcom Gdańska.
20.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Harcerze ZHP na Długi Targu przy fontannie Neptuna w Gdańsku

Grudzień to dla skautów z całego świata szczególny czas przyjęcia symbolu pokoju i pojednania - Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia najpierw do Wiednia, następnie, niesiony rękoma skautów, przybywa na Słowację i do Polski.

W nocy z soboty na niedzielę 17 grudnia 2017 roku w Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju.  Z tej okazji w Betlejemskim Zlocie wzięło udział 2,5 tys. harcerzy i harcerek z całej Polski, którzy po ceremonii przekazania zabrali światło w swoje rodzinne strony. W ten sposób Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją drogę, by znaleźć się na wigilijnych stołach tych, którzy chcą przyjąć je do swoich domów.

- W ten dzień harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP zaprosili wszystkich mieszkańców Gdańska pod fontannę Neptuna, gdzie przedstawili krótki program artystyczny pokazujący, że „Światło jest w nas”. Harcerze i harcerki z całego województwa wzięli światło ze sobą do swoich lokalnych społeczności  – mówi harcmistrz Artur Glebko, komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP.


Co roku światełko wędruje przez kraje i kontynenty

Historia zaczyna się w Betlejem, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych i ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę zatrzymać się, powstrzymać złość i gniew.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”. Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Wskazuje na dogłębne przenikanie ludzkiego życia światłem Jezusa, który „mrok rozjaśnia” i jest naszym Zbawicielem. Każdy zuch, harcerz, instruktor może stać się człowiekiem niosącym światło czyli niosącym Jezusa w świat.


Betlejemskie światło, jak to się zaczęło?  

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje światło od austriackich skautów. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce - w tym roku odbyłó się to na Słowacji. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Danii.



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę